Podzbiory i przedziały

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11583
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3167 razy
Pomógł: 749 razy

Podzbiory i przedziały

Post autor: mol_ksiazkowy »

Dane są rożne liczby rzeczywiste \(\displaystyle{ a_1,..., a_n}\). Niech \(\displaystyle{ J}\) będzie zbiorem wszystkich przedziałów \(\displaystyle{ (a_j, a_j +1)}\). Udowodnić, że istnieją rozłączne podzbiory \(\displaystyle{ \mathcal{A}, \mathcal{B}}\) zbioru \(\displaystyle{ J}\):
i) każde dwa podzbiory z \(\displaystyle{ \mathcal{A}}\) (jak i z \(\displaystyle{ \mathcal{B}}\)) są rozłączne
ii) suma (mnogościowa) wszystkich przedzialów z \(\displaystyle{ \mathcal{A} \cup \mathcal{B}}\) jest równa sumie (mnogościowej) wszystkich przedzialów z \(\displaystyle{ J}\).
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1423
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 84 razy

Re: Podzbiory i przedziały

Post autor: Jakub Gurak »

Chcę najpierw zrozumieć treść tego zadania:
mol_ksiazkowy pisze: 16 paź 2023, o 00:05 Dane są rożne liczby rzeczywiste \(\displaystyle{ a_1,..., a_n}\). Niech \(\displaystyle{ J}\) będzie zbiorem wszystkich przedziałów \(\displaystyle{ (a_j, a_j +1)}\)
Czy chodzi tu o wszystkie przedziały otwarte na prostej o długości jeden, czy może \(\displaystyle{ a _{j} }\) oznacza jedną z liczb \(\displaystyle{ a _{1}, a _{2}, \ldots, a _{n} }\) :?: Jeśli to drugie, to mnie taka specjalistyczna matematyka nie bawi, bo ja jestem miłośnik zbiorów ogólnych. :mrgreen:
I jeszcze jedno:
Udowodnić, że istnieją rozłączne podzbiory \(\displaystyle{ \mathcal{A}, \mathcal{B}}\) zbioru \(\displaystyle{ J}\):
i) każde dwa podzbiory z \(\displaystyle{ \mathcal{A}}\) (jak i z \(\displaystyle{ \mathcal{B}}\)) są rozłączne
Chodzi tu zapewne o każde dwa różne zbiory, bo dowolny niepusty zbiór \(\displaystyle{ A}\) nie jest rozłączny z samym sobą. :lol:
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34487
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Podzbiory i przedziały

Post autor: Jan Kraszewski »

Jakub Gurak pisze: 16 paź 2023, o 19:09 Chcę najpierw zrozumieć treść tego zadania:
mol_ksiazkowy pisze: 16 paź 2023, o 00:05 Dane są rożne liczby rzeczywiste \(\displaystyle{ a_1,..., a_n}\). Niech \(\displaystyle{ J}\) będzie zbiorem wszystkich przedziałów \(\displaystyle{ (a_j, a_j +1)}\)
Czy chodzi tu o wszystkie przedziały otwarte na prostej o długości jeden, czy może \(\displaystyle{ a _{j} }\) oznacza jedną z liczb \(\displaystyle{ a _{1}, a _{2}, \ldots, a _{n} }\) :?:
W oczywisty sposób to drugie.
Jakub Gurak pisze: 16 paź 2023, o 19:09 I jeszcze jedno:
Udowodnić, że istnieją rozłączne podzbiory \(\displaystyle{ \mathcal{A}, \mathcal{B}}\) zbioru \(\displaystyle{ J}\):
i) każde dwa podzbiory z \(\displaystyle{ \mathcal{A}}\) (jak i z \(\displaystyle{ \mathcal{B}}\)) są rozłączne
Chodzi tu zapewne o każde dwa różne zbiory, bo dowolny niepusty zbiór \(\displaystyle{ A}\) nie jest rozłączny z samym sobą. :lol:
Czy Ty nie jesteś w stanie zrozumieć, że jak są dwa zbiory, to są różne, bo są dwa?

JK
ODPOWIEDZ