Funkcje

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Awdsfsaf6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2023, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
wiek: 69
Lokalizacja: kozia wulka
Podziękował: 18 razy

Funkcje

Post autor: Awdsfsaf6 »

Niech funkcja \(\displaystyle{ \phi : P(\NN) ^{\NN} \rightarrow P(\NN \times \NN)}\) będzie określona następująco:
\(\displaystyle{ \phi (f) = \left\{ \left\langle x, y\right\rangle \in \NN \times \NN | x \in f(y) \vee y \in f(x) \right\} }\).
a) Czy funkcja \(\displaystyle{ \phi}\) jest 1-1?
b) Czy funkcja \(\displaystyle{ \phi}\) jest na?
c) Znaleźć \(\displaystyle{ \phi ^{-1}(A) }\), gdzie \(\displaystyle{ A = \left\{ R \in \NN \times \NN | R = R ^{-1} \right\} }\)
d) Znaleźć \(\displaystyle{ \phi(\left\{ f : \NN \rightarrow P(\NN) | (\forall x \in \NN x \in f(x))\right\} )}\), gdzie \(\displaystyle{ f(\NN)}\) jest podziałem zbioru \(\displaystyle{ \NN}\).
e) Dla \(\displaystyle{ f, g : \NN \rightarrow P(\NN)}\) niech \(\displaystyle{ f \cap g = \lambda n. f(n) \cap f(n).}\) Czy \(\displaystyle{ \phi (f \cap g) = \phi (f) \cap \phi (g)}\)?
f) Podać przykład takiej funkcji \(\displaystyle{ f : \NN \rightarrow P(\NN)}\), że zbiór \(\displaystyle{ f(n)}\) jest skończony dla każdego \(\displaystyle{ n \in \NN}\) oraz \(\displaystyle{ \phi (f) = \NN \times \NN}\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34393
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5216 razy

Re: Funkcje

Post autor: Jan Kraszewski »

Co udało Ci się ustalić? Zrozumiałeś jak działa ta funkcja?

JK
Awdsfsaf6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 23 lis 2023, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
wiek: 69
Lokalizacja: kozia wulka
Podziękował: 18 razy

Re: Funkcje

Post autor: Awdsfsaf6 »

Wydaje mi się, że funkcja \(\displaystyle{ \phi}\) działa tak, że bierze pewną funkcję f, która bierze jakąś liczbę naturalną n i przyporządkowuje jej podzbiór zbioru licz naturalnych A. Teraz funkcja \(\displaystyle{ \phi}\) zwraca wszystkei takie pary \(\displaystyle{ \left\langle n, A\right\rangle \wedge \left\langle A, n\right\rangle }\) , gdzie \(\displaystyle{ \left\langle n, A\right\rangle }\) to zbiór par n ze wszystkimi elementami A. Wtedy funkcja nie jest 1-1, bo jeśli np \(\displaystyle{ f(x) = \left\{ b\right\} }\) oraz \(\displaystyle{ f(b) = \left\{ x\right\} }\) to funkcje te przyjmą te same wartości. Wydaje mi się też, że funkcja jest na, ale nie mam jeszcze pomysłu jak to dowieść. Czy tok rozumowania przy 1-1 ma w ogóle sens?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34393
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5216 razy

Re: Funkcje

Post autor: Jan Kraszewski »

Awdsfsaf6 pisze: 9 gru 2023, o 14:47 Wydaje mi się, że funkcja \(\displaystyle{ \phi}\) działa tak, że bierze pewną funkcję f, która bierze jakąś liczbę naturalną n i przyporządkowuje jej podzbiór zbioru licz naturalnych A.
No nie bardzo. Ta funkcja ciągom zbiorów liczb naturalnych przypisuje zbiory par liczb naturalnych.
Awdsfsaf6 pisze: 9 gru 2023, o 14:47 Teraz funkcja \(\displaystyle{ \phi}\) zwraca wszystkei takie pary \(\displaystyle{ \left\langle n, A\right\rangle \wedge \left\langle A, n\right\rangle }\) , gdzie \(\displaystyle{ \left\langle n, A\right\rangle }\) to zbiór par n ze wszystkimi elementami A.
Ten zapis wygląda bardzo niedobrze, bo twierdzisz, że znaczy zupełnie co innego, niż normalnie oznacza taki zapis.
Awdsfsaf6 pisze: 9 gru 2023, o 14:47Wtedy funkcja nie jest 1-1, bo jeśli np \(\displaystyle{ f(x) = \left\{ b\right\} }\) oraz \(\displaystyle{ f(b) = \left\{ x\right\} }\) to funkcje te przyjmą te same wartości.
Jeżeli uważasz, że ta funkcja nie jest 1-1, to wskaż dwa konkretne ciągi zbiorów, które dają tę samą wartość. Bez tego nie ma uzasadnienia.

Ja przy takim zadaniu zaczynam od policzenia kilku konkretnych wartości dla prostych argumentów. To mi daje pewne wyobrażenie na temat tego, czego szukam.
Awdsfsaf6 pisze: 9 gru 2023, o 14:47Wydaje mi się też, że funkcja jest na, ale nie mam jeszcze pomysłu jak to dowieść.
Zauważ, że wartości funkcji \(\displaystyle{ \phi}\) są podzbiorami \(\displaystyle{ \NN^2}\) symetrycznymi względem przekątnej. O czym to świadczy?

JK
ODPOWIEDZ