statyka- Mechanika

Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

statyka- Mechanika

Post autor: lightinside »

Mam pytanie jak mamy zadania z statyki i uwalniamy z więzów to skąd mamy wiedzieć czy daną wielkość dodajmy czy odejmujemy... ja tego nie widze.. w wiekszosci przypadków
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

statyka- Mechanika

Post autor: Chromosom »

najlepiej podaj przykład zadania
Awatar użytkownika
lightinside
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 796
Rejestracja: 25 lis 2011, o 22:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań/Łódź
Podziękował: 111 razy
Pomógł: 29 razy

statyka- Mechanika

Post autor: lightinside »

doszłam sama patrzymy jakby kierunek strzałki, miałam problem jak one były pod kątem juz nie mam;)

dajmy na to na osi y jest strzałka w góre pod kątem przyłożone jakby do doatnich x

to hm dodajemy i w x i w y oczywiscie odpowiednio \(\displaystyle{ \sin}\)\(\displaystyle{ \cos}\)

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

statyka- Mechanika

Post autor: kruszewski »

Kierunek siły reakcji podpory przesuwnej jest zawsze ( z założenia, że brak jest tarcia w podporze) prostopadła do płaszczyzny po której ślizga się podpora. Wstępnie zakładmy zwrot np. "w górę". Jej zwrot rzeczywisty określi się po rozwiązaniu równania momentów sił , uwzględniając w tym i siłę tej reakcji względem przegubu w podporze stałej, nieprzesuwnej. Jak będzie mieć wartość ujemną, będzie to oznaczać że ma zwrot przeciwny niż wstępnie założyliśmy. Trzeba ten zwrot, rzeczywisty, wnieść na rysunek.
Natomiast reakcja podpory stałej może być nachylona pod nieznanym jeszcze kątem. Ale z równania sum rzutów sił działających na belkę znajdziemy - obliczymy jej składowe \(\displaystyle{ R _{sx} \ R _{sy}}\) dla tego ta konieczność aktualizacji zwrotu siły reakcji podpory przesuwnej ,
A ze stosunku \(\displaystyle{ \frac{R _{sy} }{R _{sx} }}\) uwzględniając znaki składowych reakcji tangens kąta nachylenia tej reakcji do osi belki, a z tw. Pitagorasa reakcję.
W.Kr.
ODPOWIEDZ