granica z pierwiastka n-tego stopnia z n

Własności ciągów i zbieżność, obliczanie granic. Twierdzenia o zbieżności.
marej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 12 mar 2021, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

granica z pierwiastka n-tego stopnia z n

Post autor: marej »

Witam,
mam problem, bo nie bardzo wiem jak obliczyć granicę ciągu nie stosując reguły de l'Hospitala(ponieważ mamy doczynienia z ciągiem)
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \sqrt[n]{n} = 1}\)
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 81 razy
Pomógł: 1409 razy

Re: granica z pierwiastka n-tego stopnia z n

Post autor: Janusz Tracz »

1:    
2:    
3:    
4:    
5:    
Ostatnio zmieniony 8 paź 2022, o 22:40 przez Janusz Tracz, łącznie zmieniany 4 razy.
marej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 12 mar 2021, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Re: granica z pierwiastka n-tego stopnia z n

Post autor: marej »

Janusz Tracz pisze: 8 paź 2022, o 22:12 Z \(\displaystyle{ \text{AM}-\text{GM}}\) oraz \(\displaystyle{ 3}\) ciągów:
\(\displaystyle{ 1 \le \sqrt[n]{n}= \sqrt[n]{\sqrt{n} \times \sqrt{n} \times 1^{n-2}} \leq \frac{2 \sqrt{n}+n-2}{n}.}\)
proszę mnie nie zlinczować, wiem tyle, że chodzi o średnią geometryczną i arytmetyczną tylko zastanawia mnie dlaczego nie jest

\(\displaystyle{ \sqrt[n]{\sqrt{n} \times \sqrt{n} \times 1^{n-2}} \leq \frac{2 \sqrt{n}+ 1^{n-2} }{n}.}\)
skoro 3 wyraz średniej geometrycznej to
\(\displaystyle{ 1^{n-2} }\)
Ostatnio zmieniony 9 paź 2022, o 19:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 81 razy
Pomógł: 1409 razy

Re: granica z pierwiastka n-tego stopnia z n

Post autor: Janusz Tracz »

Nie korzystasz ze średniej dla \(\displaystyle{ 3}\) zmiennych tylko dla \(\displaystyle{ n}\). Dlatego jest tam dzielenie przez \(\displaystyle{ n}\). Innymi słowy
\(\displaystyle{ \sqrt[n]{ \sqrt{n} \times \sqrt{n} \times \underbrace{1 \times 1 \times \ldots \times 1}_{n-2 \text{ razy}} } \le \frac{\sqrt{n} + \sqrt{n}+ \overbrace{1+1+ \ldots +1 }^{n-2 \text{ razy}} }{n}. }\)
marej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 12 mar 2021, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Re: granica z pierwiastka n-tego stopnia z n

Post autor: marej »

wszystko wiem, dziękuje za odpowiedź,
znalazłem też takie rozwiązanie
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \sqrt[n]{n} =\lim_{m \to \infty } \sqrt[ 2^{m} ]{ 2^{m} }= \lim_{m \to \infty } 2^{ \frac{m}{ 2^{m} } }= 2^{0} }\)
jak obliczyć taką granicę?
\(\displaystyle{ \lim_{ m\to \infty }\frac{m}{ 2^{m}} =0 }\)
od dołu wiem jak ograniczyć
\(\displaystyle{ \lim_{m \to \infty } \frac{1}{2 ^{m} } }\) a od góry?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 81 razy
Pomógł: 1409 razy

Re: granica z pierwiastka n-tego stopnia z n

Post autor: Janusz Tracz »

To nie jest pełne rozwiązanie. Mogłoby być tak, że na podciągu \(\displaystyle{ n}\) (tu \(\displaystyle{ 2^m}\)) mamy zbieżność do \(\displaystyle{ 1}\), a na innym podciągu nie. Oczywiście tak tu nie będzie ale formalnie trzeba to pokazać. Pewnie wystarczy najpierw zauważyć, że w ogóle \(\displaystyle{ \sqrt[n]{n} }\) ma granice jako ciąg malejący (od pewnego miejsca) i ograniczony więc można ją policzyć na podciągu. Co do \(\displaystyle{ m/2^m\to 0}\) to wystarczy zauważyć, że
\(\displaystyle{ 2^m=(1+1)^m \ge 1+m+ {m \choose 2}+... \ge {m \choose 2}. }\)
Jest w tej (przedstawionej przez Ciebie) metodzie również ukryte wykorzystanie ciągłości funkcji \(\displaystyle{ x\mapsto 2^x}\) w \(\displaystyle{ 0}\). Oczywiście to nic złego bo ta ciągłość jest ale przez to rozumowanie nie jest tak elementarne jak by się wydawało. Btw ten sam zarzut można postawić mi co do metody \(\displaystyle{ 3}\) oraz \(\displaystyle{ 4}\). Więc to tylko spostrzeżenie.
manifest do administracji:    
Ostatnio zmieniony 10 paź 2022, o 10:21 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Merged.
ODPOWIEDZ