Dzielnik napięcia
: 3 mar 2016, o 18:23
W układzie dzielnika na rezystorze \(\displaystyle{ R _{1} =5Ω}\) dany jest spadek napięcia \(\displaystyle{ U _{R1}=20V}\). Obliczyć wartości: prądu, rezystora \(\displaystyle{ R _{2}}\), moc wydzieloną na rezystorach \(\displaystyle{ R _{1}}\) i \(\displaystyle{ R _{2}}\), sumę rezystancji w układzie i napięcie wyjściowe jeśli napięcie wejściowe wynosi \(\displaystyle{ 60V}\). Mógłby ktoś sprawdzić czy dobrze to robię?
\(\displaystyle{ U _{R1}=I \cdot R _{1}}\)
więc \(\displaystyle{ I=1A}\)
\(\displaystyle{ I=U _{wej} \setminus R _{1}+R _{2}}\), więc \(\displaystyle{ R _{2}=55Ω}\)
\(\displaystyle{ U _{wyj}=I \cdot R _{2}=55Ω}\)
\(\displaystyle{ P _{R1}=I ^{2} \cdot R _{1}=5W}\)
\(\displaystyle{ P _{R2}=I ^{2} \cdot R _{2}=55W}\)
\(\displaystyle{ Rz=60Ω}\)
oczywiście przy oporach jednostką jest om
\(\displaystyle{ U _{R1}=I \cdot R _{1}}\)
więc \(\displaystyle{ I=1A}\)
\(\displaystyle{ I=U _{wej} \setminus R _{1}+R _{2}}\), więc \(\displaystyle{ R _{2}=55Ω}\)
\(\displaystyle{ U _{wyj}=I \cdot R _{2}=55Ω}\)
\(\displaystyle{ P _{R1}=I ^{2} \cdot R _{1}=5W}\)
\(\displaystyle{ P _{R2}=I ^{2} \cdot R _{2}=55W}\)
\(\displaystyle{ Rz=60Ω}\)
oczywiście przy oporach jednostką jest om