F.A.Q. (Najczęściej zadawane pytania)

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
yorgin
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

F.A.Q. (Najczęściej zadawane pytania)

Post autor: yorgin » 4 sty 2015, o 20:38


Lista najczęściej pojawiających się na forum pytań.
\(\displaystyle{ \hline}\)

1. Rejestracja i logowanie na forum 2. Pisanie tematów i wiadomości 3. Edycja postów, ostrzeżenia i bany 4. Obrazki oraz załączniki na forum 5. Punkty "pomógł" oraz pomoc na forum. 6. Profil Użytkownika 7. Regulamin forum Informacje dla Użytkowników dotyczące listy pytań
\(\displaystyle{ \hline}\)
1. Rejestracja i logowanie na forum
 • Mój klucz aktywacyjny nie doszedł na podany przeze mnie adres e-mail. Co robić?
  Wypróbuj inny adres e-mailowy lub skontaktuj się z administracją forum przez adres e-mail dostępny na stronie kontaktowej w stopce forum.
 • Jak odzyskać hasło?
  Są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wykorzystanie narzędzi forum do przypominania i resetowania hasła. Na adres podany przy rejestracji zostanie wysłana wiadomość z dalszymi instrukcjami. Drugie rozwiązanie to kontakt z administracją wyłącznie poprzez adres e-mail podany podczas rejestracji.
 • Zapomniałem loginu/adresu e-mail podanego przy rejestracji. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?
  Jeżeli zapomniałeś loginu/nazwy użytkownika, napisz do administracji forum e-mail z adresu poczty użytego podczas rejestracji. Prośby o login kierowane z innego adresu nie będą akceptowalne. Jeżeli natomiast zapomniałeś adresu e-mail, możesz go zawsze sprawdzić w panelu użytkownika. Jeżeli natomiast zapomniałeś zarówno loginu, jak i adresu e-mail, napisz e-mail do administracji. Być może nie wszystko jest stracone. Możesz również założyć nowe (tymczasowe) konto, ale wyłącznie w celach kontaktu celem uzyskania informacji o starym koncie. W takiej sytuacji konto tymczasowe zostanie później usunięte.
2. Pisanie tematów oraz wiadomości
 • Mam problemy z LaTeX-em. Co robić?
  Na początku okna odpowiedzi zamieszczony jest odnośnik do instrukcji LaTeX. Po lewej stronie zamieszczone są najczęściej stosowane symbole i składnia. Jeżeli nadal masz kłopot z zapisem, przejrzyj ten temat lub zadaj w nim pytanie.
 • Jakie możliwości posiada edytor odpowiedzi na forum?
  Edytor pozwala między innymi na obsługę niektórych aspektów BBCcode (m. in. tworzenie list), HTML (proste formatowanie tekstu - zmiana kroju, wielkości czy koloru czcionki), dodawanie linków do plików zewnętrznych, adresów url. Dostępne są również między innymi cytowania oraz formatka ukrywania części wiadomości. Forum pozwala również na zamieszczanie emotikonek (dostępne po lewej stronie panelu edycji postów).
 • Stworzyłem nowy temat, jednak nie jest on widoczny na forum. Jaka jest tego przyczyna?
  Napisałeś temat w dziale, który wymaga akceptacji przed jego upublicznieniem. Takie rozwiązania obowiązują między innymi w dziale z ogłoszeniami oraz kompendium. Jeżeli nie widzisz swojego tematu jako zaakceptowanego i przyjętego na forum publiczne, nie pisz drugiego tematu. Oczekuj cierpliwie na decyzję Moderatora, który Twój temat może przyjąć lub odrzucić, w zależności od spełnienia wymagań działu, w którym temat został umieszczony.
 • Mój temat pozostaje bez odpowiedzi. Jak to zmienić?
  Upewnij się, czy napisałeś temat przejrzyście oraz z wykorzystaniem LaTeX. Musisz również mieć świadomość tego, że inni Użytkownicy nie muszą być specjalistami w dziedzinie, z której zadajesz pytanie. Powinieneś więc cierpliwie oczekiwać na komentarze w temacie. Możesz próbować zwracać się z prośbami o wypowiedź w temacie przez wiadomości prywatne, musisz jednak mieć na uwadze to, że niektórzy nie życzą sobie takich wiadomości oraz nie muszą koniecznie wypowiedzieć się w Twoim temacie. Możesz ponadto przesunąć temat "w górę", gdy po tygodniu nie będzie na nim aktywności. Przycisk do tego znajdziesz na samej górze tematu, po lewej stronie.
3. Edycja postów, ostrzeżenia oraz bany 4. Obrazki oraz załączniki na forum
 • Jak dodać obrazek na forum?
  Chcąc zamieścić obrazek z ilustracją do treści zadania skorzystaj z serwisu hostującego obrazki, np. wstaw.org, imgur.com lub inne, pamiętając by nie naruszały one Regulaminu Forum. Serwisy hostujące generują różne odnośniki do pliku, z których możesz wybrać kilka:
  • odnośnik bezpośredni do pliku http://i.imgur.com/XYZ.jpg, który powinieneś umieścić w tagach [img][/img]; obrazek będzie widoczny na forum,
  • odnośnik dedykowany forum [img]http://i.imgur.com/XYZ.jpg[/img], który możesz wstawić bezpośrednio do swojej wiadomości; obrazek będzie widoczny na forum,
  • odnośnik do obrazka na serwisie hostującym [url=http://imgur.com/XYZ][img]http://i.imgur.com/XYZ.jpg[/img][/url]
  .
  Pamiętaj jednak, że różne serwisy mogą generować różne rodzaje odnośników i nie wszystkie muszą wygenerować powyższe przykłady. W Twoim interesie jest upewnić się, czy sposób dołączenia obrazka na forum jest poprawny oraz czy obrazek jest widoczny dla innych Użytkowników.
  Pamiętaj również, że na forum nie można wstawiać bezpośrednio zbyt dużych obrazków. Upewnij się, że wyświetlany obraz ma nie więcej niż 500 pikseli w każdym kierunku.
 • Mam obrazek na dysku google (lub innym wirtualnym dysku). Jak go dołączyć bez zamieszczania na serwerze hostującym?
  Takie dyski zwykle nie otwierają plików graficznych w niezależnych oknach, co zwykle spowoduje błąd umieszczenia obrazka na forum. Aby ten problem rozwiązać należy otworzyć na wirtualnym dysku wybrany obrazek, a następnie z menu kontekstowego obrazka wybrać "Kopiuj adres obrazu". W schowku zapisze się adres bezpośredni, który można już wykorzystać na forum.
 • Dodałem obrazek do swojego posta. Został on jednak usunięty. Dlaczego?
  Nie spełniał on wymogów regulaminowych dotyczących treści dozwolonych na obrazkach.
 • Jak dodawać załączniki?
  Załączniki mogą dodawać wyłącznie Moderatorzy oraz osoby do tego uprawnione
5. Punkty "pomógł" oraz pomoc na forum.
 • Czym są punkty "pomógł"?
  Punkty te są formą nagradzania użytkowników przez innych za pomoc udzieloną w danym problemie.
 • Kto może przyznawać punkty "pomógł"?
  Każdy użytkownik może nagrodzić punktem "pomógł" dowolny post napisany w założonym przez siebie wątku.
 • Jak przyznawać punkty "pomógł"?
  Jeżeli uważasz, że wypowiedź zasłużyła na punkt "pomógł", kliknij odpowiedni przycisk widoczny przy poście. Pamiętaj jednak, że jakakolwiek próba wymuszania punktów "pomógł" lub informowania o przydzielaniu takich punktów jest surowo zabroniona. Każdy punkt jest więc przyznawany dobrowolnie i niezależnie od woli zarówno szukającego pomocy, jak i tej pomocy udzielającego.
 • Jakie formy pomocy matematycznej dostępne są na forum?
  Forum dysponuje wieloma formami pomocy. Są to:
  1. forum publiczne, na którym Użytkownik może prowadzić dyskusje,
  2. kompendium zawierające definicje oraz podstawowe własności wielu podstawowych pojęć matematyki, zarówno na poziomie podstawowym jak i akademickim,
  3. kompendium matematyka.pl - zbiór definicji, wzorów, twierdzeń i dowódów przydatnych w rozwiązywaniu wielu problemów,
  4. rozwiązania zadań - dział zawierający gotowe rozwiązania zadań o wybranej tematyce,
  5. korepetycje oraz ogłoszenia komercyjne,
  6. wiadomości prywatne (choć należy tutaj zaznaczyć, iż nie wszyscy Użytkownicy muszą taką formę akceptować).
 • Jakie formy pomocy są dozwolone?
  Wszelka forma, która nie łamie regulaminu (w szczególności, prowadzona merytorycznie oraz bez szkody dla pytającego). Nie narzucamy żadnego typu. Użytkownik może zarówno podawać gotowe rozwiązania zadań, podawać wskazówki, odsyłać do odpowiedniej literatury celem zapoznania się z pewnymi faktami, zadawać pytania lub inne.
6. Profil Użytkownika 7. Regulamin forum Informacje dla Użytkowników dotyczące listy pytań
Jeżeli uważasz, że w powyższej liście brakuje odpowiedzi na ważne pytanie związane z forum, prześlij je na PW Moderatora lub Administratora. Twoje pytanie wraz z odpowiedzią może się wtedy pojawić przy kolejnej aktualizacji. Upewnij się jednak, czy odpowiedź na Twoje pytanie nie jest zawarta w przejrzysty sposób w regulaminie forum, regulaminie wybranych działów, poradniku, instrukcji LaTeX i innych miejscach na forum zawierających informacje dotyczące funkcjonowania forum.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2016, o 14:49 przez yorgin, łącznie zmieniany 14 razy.
Powód: Aktualizacja listy pytań i odpowiedzi.
Rekrutacja Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski (gif)

Zablokowany