Całki dla smakoszy

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: dec1 »

Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

dec1, dzięki wielkie. Wstawiłbym Ci "pomógł", ale chyba nie mam gdzie. A nie, jednak mam.
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: dec1 »

To może taka całka:

\(\displaystyle{ \int_0^\frac{\pi}{2} \ln (x^2+\ln ^2 \cos x) \,\mathrm d x}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

Podbijam.
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: dec1 »

Wynik:    
Hint 1.:    
Hint 2.:    
Hint 3.:    
Hint 4.:    
Inne, szybkie rozwiązanie z mocnym lematem:    
Istnieją też rozwiązania korzystające z analizy zespolonej, ale ja się na niej niestety (jeszcze) dobrze nie znam.

Nie da się na forum stackować hide'ów :( ?

-- 6 mar 2017, o 22:15 --

Przemek xDD

-- 11 mar 2017, o 20:36 --
\(\displaystyle{ \int_0^\frac{\pi}{2} \frac{\{ \tg x\}}{\tg x}\dd x}\)
\(\displaystyle{ \int_0^1 \frac{\log\cos(\frac{\pi x}{2})}{x(x+1)}\,\mathrm dx}\)
\(\displaystyle{ \int_a^b \arccos \left(\frac{x}{\sqrt{(a+b)x-ab}} \right)\,\mathrm dx}\)
\(\displaystyle{ \int_0^\infty \frac{1-e^{-6x}}{xe^x(e^{-8x}+e^{-6x}+e^{-4x}+e^{-2x}+1)}\,\mathrm dx}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

pierwsza:    
PS Czy gdybym wstawił sobie fragment utworu Hemp Gru (zaczynający się od słowa "śmierć") do podpisu, to otrzymałbym trzecie ostrzeżenie?

-- 16 mar 2017, o 04:31 --

A co do tamtej poprzedniej całki to bez kitu, mógłbym gapić się na to przez pół roku i nie wpaść na takie przekształcenie. Jak sam na to wpadłeś, to naprawdę szacunek (ludzi ulicy).
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Mariusz M »

Skoro na zespolonych to może w ten sposób ?

\(\displaystyle{ \int\frac{\sin{x}}{1+x^2} \mbox{d}x=\frac{1}{2}\int\sin{x}\frac{\left( 1-ix\right)+\left( 1+ix\right) }{\left( 1-ix\right)\left( 1+ix\right) } \mbox{d}x \\
=\frac{1}{2}\int\frac{\sin x}{1+ix} \mbox{d}x +\frac{1}{2}\int\frac{\sin x}{1-ix} \mbox{d}x \\
=-\frac{i}{4}\int\frac{e^{ix}-e^{-ix}}{1+ix} \mbox{d}x-\frac{i}{4}\int\frac{e^{ix}-e^{-ix}}{1-ix} \mbox{d}x\\
-\frac{i}{4}\int\frac{e^{ix}-e^{-ix}}{1+ix} \mbox{d}x \\
t=1+ix\\
-\frac{i}{4}\int\frac{e^{ix}-e^{-ix}}{1-ix} \mbox{d}x\\
u=1-ix}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

To drugie jest przegięte. Jakieś polilogarytmy mi wyskakują, gdy próbuję to całkować (oczywiście nie tak bezpośrednio). Napiszę tak: polilolololololo.
4. - część:    
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: dec1 »

Hint 2.:    
Hint 3.:    
Hint 4.:    
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: dec1 »

\(\displaystyle{ \int_0^\pi\arctan\left( \frac{\ln\sin x}{x}\right)\,\mathrm dx}\)
marcel0906
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 7 lip 2015, o 17:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 4 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: marcel0906 »

Nie wiem czy ten przykład jest godny smakoszy, ale spróbuję.
\(\displaystyle{ \int \frac{x^2}{(x \sin x + \cos x)^2}dx}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

O, nie widziałem tej wypowiedzi.
Może to jest całka z jakiejś pochodnej ilorazu? [zaznaczam, że poniższy pomysł w nieco innej formie zaproponował kilka lat temu yorgin, nie jest on mojego autorstwa, jak zresztą nic od czasu budowli z klocków Lego w 2002 czy 2003 roku).
Idealnie byłoby, gdybyśmy znaleźli takie funkcje różniczkowalne \(\displaystyle{ f(x), g(x)}\), że
\(\displaystyle{ \frac{x^2}{(x\sin x+\cos x)^2}=\left( \frac{f(x)}{g(x)} \right)'}\)
Niech \(\displaystyle{ g(x)=x\sin x+\cos x}\), wtedy mamy do rozwiązania takie oto równanie:
\(\displaystyle{ f'(x)(x\sin x+\cos x)-f(x)\cdot x\cos x=x^2}\)
A może by tak zgadnąć postać konkretnego rozwiązania \(\displaystyle{ f}\)? Albowiem uzmiennianie stałej zaprowadziłoby nas do takiej całki jak właśnie ta z zadania. Te sinusy i cosinusy, które mają zniknąć, przywołują myśl o jedynce trygonometrycznej. Ponadto zaobserwowaliśmy, że to się tak ładnie zwija:
\(\displaystyle{ (x\sin x+\cos x)'=x\cos x}\), więc analogicznie \(\displaystyle{ \left( \sin x-x\cos x\right)'=x\sin x}\). Niech \(\displaystyle{ f(x)=\sin x-x\cos x}\), wówczas to, co trzeba się elegancko skraca.
Czyli podsumowując
\(\displaystyle{ \int \frac{x^2}{(x sinx + cosx)^2}dx= \frac{\sin x-x\cos x}{x\sin x+\cos x}+C}\)


BTW dec1, masz jakiś fajny sposób na tę Twoją ostatnią całkę? Walczyłem kiedyś z tym ustrojstwem przez tydzień ferii (no nie cały czas, ale po jakieś dwie-trzy godziny dziennie). Pewnie jakaś dziwna funkcja specjalna, o której słyszało pięciu ludzi.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Mariusz M »

Całkowanie przez części pozwoli jedynie pozbyć się arcusa tangensa

\(\displaystyle{ \int_0^\pi\arctan\left( \frac{\ln\sin x}{x}\right)\,\mathrm dx\\
t=\frac{\pi}{2}-x\\
\mbox{d}t=- \mbox{d}x \\
\int_{ \frac{\pi}{2} }^{- \frac{\pi}{2} }{\arctan{\left( \frac{\ln{\sin{\left( \frac{\pi}{2}-t \right) }}}{ \frac{\pi}{2}-t} \right) } \left( -1\right) \mbox{d}t}\\
\int_{- \frac{\pi}{2} }^{ \frac{\pi}{2} }{\arctan{\left( \frac{\ln{\cos{t}}}{ \frac{\pi}{2}-t } \right) } \mbox{d}t}\\
I\left( t\right)=\frac{I\left( t\right)+I\left( -t\right) }{2} +\frac{I\left( t\right)-I\left( -t\right) }{2}\\}\)


Jak to nie zadziała to można próbować całką podwójną, różniczkowaniem pod znakiem całki
(do tych dwóch pomysłów trzeba dobrać odpowiednią funkcję)
Jeśli to nie zadziała to może analiza zespolona zadziała
albo rozwinięcie w szereg

Premislav, czego próbowałeś ?
Będziemy wiedzieli czego nie próbować
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Premislav »

Już słabo pamiętam. Próbowałem całkować przez części na różne sposoby, żeby chociaż zabić ten arcus tangens. Później usiłowałem rozwijać lokalnie w szereg, ale wyglądało to na klęskę, gdyż nawet nie był on jednostajnie zbieżny (albo ja się pomyliłem). Potem sobie pomyślałem, że hej, przecież
\(\displaystyle{ \frac{\,\dd }{\,\dd x} \left( \ln \sin x\right) =\ctg x=\frac{1}{\tg x}}\) dla odpowiednich \(\displaystyle{ x}\), a na zewnątrz mamy jakiś arcus tangens i szukałem jakichś twierdzeń powiązanych ze złożeniami funkcji, całkami z funkcji odwrotnych itd. ale zaprowadziło mnie to donikąd.
Potem próbowałem poszukać jakichś całek z parametrem i zastosować regułę Leibniza (wspomniane różniczkowanie pod znakiem całki), ale to także zakończyło się fiaskiem. Nie jestem jednak biegły w tej metodzie, więc niekoniecznie znaczy to, że się tak nie da.
Myślałem sobie też o tożsamościach w stylu \(\displaystyle{ \arctg x+\arcctg x=\frac{\pi}{2}, \ \arctg\left( \frac 1 x\right) =\arcctg x}\) w dodatnich itd. lecz z tego też wiele nie wycisnąłem. I w sumie nic dziwnego, bo jak teraz patrzę, to przecież \(\displaystyle{ \ln \sin x<0}\).

W akcie desperacji nawet próbowałem jakichś dziwnych podstawień, ale raczej nie tędy droga. Nie walczyłem z tym z użyciem analizy zespolonej, więc może warto spróbować, tylko na tę chwilę nie wiem jak.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Całki dla smakoszy

Post autor: Mariusz M »

Rozbicie przedziału na ćwiartki też niewiele da

\(\displaystyle{ \int_0^\pi\arctan\left( \frac{\ln\sin x}{x}\right)\,\dd x\\
\int_{0}^{ \frac{\pi}{2} }\arctan\left( \frac{\ln\sin x}{x}\right) \mbox{d}x +\int_{\frac{\pi}{2}}^{\pi}\arctan\left( \frac{\ln\sin x}{x}\right) \mbox{d}x\\
\int_{\frac{\pi}{2}}^{\pi}\arctan\left( \frac{\ln\sin x}{x}\right) \mbox{d}x\\
t=x-\frac{\pi}{2}\\
\mbox{d}t= \mbox{d}x \\
\int_{0}^{ \frac{\pi}{2} }\arctan \frac{\sin{\left( t+\frac{\pi}{2}\right) }}{t+\frac{\pi}{2}} \mbox{d}t\\
\int_{0}^{ \frac{\pi}{2} }\arctan\left( \frac{\cos t}{t+\frac{\pi}{2}} \right) \mbox{d}t\\
\int_{0}^{ \frac{\pi}{2} }\left( \arctan\left( \frac{\ln\sin t}{t} \right)+\arctan\left( \frac{\ln\cos t}{t+\frac{\pi}{2}} \right) \right) \mbox{d}t}\)


Gdybyśmy teraz skorzystali ze wzoru na sumę arcusów tangensów to argument by się
nam jeszcze bardziej skomplikował

Co z całką podwójną , próbowałeś jej użyć

W akcie desperacji nawet próbowałem jakichś dziwnych podstawień, ale raczej nie tędy droga. Nie walczyłem z tym z użyciem analizy zespolonej, więc może warto spróbować, tylko na tę chwilę nie wiem jak.
Jakie to były podstawienia ?
Przekształcające całkę do postaci

\(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{ \infty }f\left( t\right) \mbox{d}t}\)

lub chociaż do postaci

\(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty }f\left( t\right) \mbox{d}t}\)
ODPOWIEDZ