[LX OM] I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Żywy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 24 mar 2007, o 18:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kościerzyna

[LX OM] I etap

Post autor: Żywy »

no ja mogę napisać, że zadanka są b. trudne i póki co nie mam zrobione nic, pierwsze hmmm... samo dojście do odpowiedzi jest łatwe, ale jak to udowodnić...?
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[LX OM] I etap

Post autor: Dumel »

Żywy, skoro jak na razie Ci nie idzie to może odstaw zad. 1 bo do łatwych ono rzeczywiście nie należy, a weź sie może za 4. albo 5. - od razu morale wzrosną
michaln90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 22 cze 2008, o 11:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 1 raz

[LX OM] I etap

Post autor: michaln90 »

kubek1 pisze:Startuję pierwszy raz i muszę powiedzieć, że mam już o dziwo 8 zadań : 1,2,4,5,7,10,11,12, a myślałem, że będzie gorzej. Z tego, co widzę, to zadanie 7 sprawia wiele problemów forumowiczom, a mnie zaś geometria, z której mam tylko jedno zadanie
Jednak ja uważam że nie masz racji. Geometria jest do zrobienia od ręki (tak jak i inne zadania poza 7.). Podobnego zdania jest mój znajomy Jacek Jendrej ( tegoroczny złoty medalista MOM z madrytu), który uważa 7. zadanie za bardzo trudne (podobnie jak większość forumowiczów). Z tego co wiem zajęło mu ono 3 dni, mi tydzień, więc wątpię żeby rozwiązanie można było uznać za oczywiste.

[ Dodano: 16 Września 2008, 20:10 ]
Sylwek pisze:Po drugie nieumiejętność zrobienia zadania olimpijskiego nigdy nie jest wstydem.
Całkowicie się zgadzam.
Żywy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 24 mar 2007, o 18:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kościerzyna

[LX OM] I etap

Post autor: Żywy »

ye ye ye !!! udało się zrobić 4, to moje pierwsze rozwiązane zadanie z olimpiady chyba z 7 h mi zajęło ale dałem radę i teraz satysfakcja jest

a co do pierwszego to rozwiązanie można zapisać jakoś tak opisowo, bez żadnych wzorków itp. ?
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[LX OM] I etap

Post autor: Dumel »

michaln90, dzieki za info - nie będe na to zadanie już tracił czasu, bo dość już go zmarnowałem a widze że i tak nie mam szans go zrobić.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

[LX OM] I etap

Post autor: Swistak »

Ja osobiście 1 uważam za jedno z łatwiejszych, a 11 za jedno z trudniejszych xP.
Narazie zrobiłem zadania 1, 2, 3, 6 i 10, z czego najkrócej robiłem 10 (koło 30 min), a najdłużej 1 i 6 (koło 2h), ale tak czy siak je zrobiłem xP.
Nad 4 i 11 siędze już trochę czasu (szczególnie nad 4), ale moje rozważania ni w pięć ni w dziewięć. Ale dla mnie i tak największa czarna magia to 8,9 i 12, które dla mnie są tragiczne xP.
Żywy: Jeżeli pytasz o radę, to tu raczej jej nie otrzymasz xP.
P.S. Sam w końcu nie wiem, czy to możliwe, że mój tok rozumowania w 7 jest naprawdę dobry xP. Z tego co czytam, to rozwiązanie chyba, jednak nie jest wcale takie proste jak mi się wydawało :/.
wiślak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 28 mar 2008, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 17 razy

[LX OM] I etap

Post autor: wiślak »

Ja sobie postawiłem cel by zrobić co najmniej 2 zadania z każdej serii i na razie plan minimum realizuję- wczoraj rozkminiłem 3 wię mam razem 3- 3,4,5. Liczę jeszcze na 2,6, 10 i 11, bo reszta to na chwilę obecną jest dla mnie nieosiągalna. Siedem zadań to byłby pewny awans, więc pełen nadziei biorę się do roboty
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[LX OM] I etap

Post autor: Sylwek »

Info ze strony OM:
"WROCŁAW

Informujemy, że aktualny adres KO we Wrocławiu, to:

Komitet Okręgowy Olimpiady Matematycznej
Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego
pl. Grunwaldzki 2/4 50-384 Wrocław

zaś podany w druczku z zadaniami to adres poprzedni, już nieaktualny."
Gorzej, jak ktoś z wrocławskiego już wysłał na stary, niezła wpadka
Awatar użytkownika
Dargi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1228
Rejestracja: 17 lis 2005, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 253 razy

[LX OM] I etap

Post autor: Dargi »

Pewnie przekierują na ten nowy adres wysłany wcześniej list.
Childermass

[LX OM] I etap

Post autor: Childermass »

Siemka, niechcacy stalem sie "trenerem" kogos probujacego sil w tegorocznej OM i trafilem tutaj szukajac tresci zadan z serii II i III. Ten ktos zeskanowal i wyslal mi zadania z serii I i jakos nie moglem sie doczekac na reszte.

Ale do rzeczy. Polecam innym uzytkownikom forum nie zwracanie uwagi na teksty typu: "To zadanie jest latwe, zajelo mi 5 minut a to jest trudne, tydzien nad nim siedzialem". Najlepszy przyklad to zadanie 7, ktore jest niemal szkolne.

Co do zadania z wiezami. Dla mnie tez nie bylo jasne, czy zaslanianie ogranicza pole razenia. Polecam w kazdym razie dokladne przemyslenie zapisu dowodu. Jesli dowod jest dlugi i niejasny, to byc moze warto poszukac nowego.

Zabawne wydaje mi sie to, ze kiedys geometria byla moja najsilniejsza strona, a teraz nie mam najmniejszej ochoty rozwiazywac zadan z geometrii i zajmuja mi mase czasu - wielokrotnie wiecej, niz zadanie 7 na przyklad.
michaln90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 22 cze 2008, o 11:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 1 raz

[LX OM] I etap

Post autor: michaln90 »

Childermass pisze:Ale do rzeczy. Polecam innym uzytkownikom forum nie zwracanie uwagi na teksty typu: "To zadanie jest latwe, zajelo mi 5 minut a to jest trudne, tydzien nad nim siedzialem". Najlepszy przyklad to zadanie 7, ktore jest niemal szkolne.
Ty chyba nie wiesz co mówisz. Chętnie poczekam do 3 listopada i zobaczę twój rzekomo szkolny dowód.
binaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 547
Rejestracja: 20 lis 2007, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 120 razy

[LX OM] I etap

Post autor: binaj »

mi udało się zrobić jeszcze 6 i zauważyć coś w 1, ale nabrałem wątpliwości co do jasności mojego rozumowania w 2
nie mogę natomiast ruszyć 5, które jest powszechnie uważane za łatwe...
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

[LX OM] I etap

Post autor: Swistak »

Ja ruszyłem 5, ale to bardziej oczywisty wniosek, co ja tam zrobiłem .
Teraz się chyba wezmę za 4 i 5 i nie wiem czy jeszcze, któreś z tych poza 11 jest z moim zasięgu.
kubek1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 249
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 19:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Syberia
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 32 razy

[LX OM] I etap

Post autor: kubek1 »

michaln90 pisze:Geometria jest do zrobienia od ręki
Jak dla mnie to nie, ale będę kombinował
Swistak pisze:Nad 4 i 11 siędze już trochę czasu
11 jest jednym z prostszych w moim mniemaniu, ale nad 4 też sobie posiedziałem
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[LX OM] I etap

Post autor: Dumel »

kubek1 pisze:11 jest jednym z prostszych w moim mniemaniu, ale nad 4 też sobie posiedziałem
ja dokładnie odwrotnie
ODPOWIEDZ