Czy zachodzi równość dla zbiorów

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Krrystian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2021, o 22:31
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 2 razy

Czy zachodzi równość dla zbiorów

Post autor: Krrystian »

Mam problem w udowodnieniu tego równania:

\(\displaystyle{ (A \cup B) \setminus (A \cap B) = (A \setminus B) \cup (B \setminus A) }\)

Przedstawię tok mojego rozumowania:
1. Obieramy dowolny \(\displaystyle{ x \in R }\)
\(\displaystyle{ x \in ((A \cup B) \setminus (A \cap B)) = x \in ((A \setminus B) \cup (B \setminus A))}\)
2. Lewa strona:
\(\displaystyle{ (x \in A \cup x \in B) \wedge \neg (x \in A \cap x \in B))}\) ---> Z definicji różnicy zbiorów
\(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))}\) ---> Z definicji sumy zbiorów

3. Prawa strona:
\(\displaystyle{ (x \in A \wedge \neg (x \in B)) \cup (x \in B \wedge \neg (x \in A)) }\) ---> Z def. różnicy zbiorów
\(\displaystyle{ (x \in A \wedge \neg (x \in B)) \vee (x \in B \wedge \neg (x \in A)) }\) ---> Z def. sumy zbiorów

Tutaj zaczyna się problem, według tego co zrobiłem \(\displaystyle{ P \neq L }\) Prosiłbym o pomoc lub też korektę moich błędów. Gdzieś w zeszycie miałem zapisane o czymś takim jak ''Różnica symetryczna zbiorów'', aczkolwiek nie wiem jak mógłbym ją, i czy w ogóle, wykorzystać. Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2021, o 23:04 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34355
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Re: Czy zachodzi równość dla zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Krrystian pisze: 27 lis 2021, o 23:001. Obieramy dowolny \(\displaystyle{ x \in R }\)
A cóż to jest \(\displaystyle{ R}\) i skąd pomysł, by wziąć dowolny \(\displaystyle{ x}\) właśnie stamtąd?
Krrystian pisze: 27 lis 2021, o 23:00\(\displaystyle{ x \in ((A \cup B) \setminus (A \cap B)) = x \in ((A \setminus B) \cup (B \setminus A))}\)
Źle. Zbiory są równe, a formuły równoważne. Powinni być

\(\displaystyle{ x \in ((A \cup B) \setminus (A \cap B)) \Leftrightarrow x \in ((A \setminus B) \cup (B \setminus A)).}\)
Krrystian pisze: 27 lis 2021, o 23:00 2. Lewa strona:
\(\displaystyle{ (x \in A \,\red{\cup}\, x \in B) \wedge \neg (x \in A\,\red{\cap}\, x \in B))}\) ---> Z definicji różnicy zbiorów
\(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))}\) ---> Z definicji sumy zbiorów

3. Prawa strona:
\(\displaystyle{ (x \in A \wedge \neg (x \in B)) \, \red{\cup}\, (x \in B \wedge \neg (x \in A)) }\) ---> Z def. różnicy zbiorów
\(\displaystyle{ (x \in A \wedge \neg (x \in B)) \vee (x \in B \wedge \neg (x \in A)) }\) ---> Z def. sumy zbiorów
Znów mylisz byty - nie wolno stosować operacji mnogościowych do formuł. Powinno być:

2. Lewa strona (rownoważnie):
\(\displaystyle{ (x \in A\cup B) \wedge \neg (x \in A\cap B))}\) ---> Z definicji różnicy zbiorów
\(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))}\) ---> Z definicji sumy i przekroju zbiorów

3. Prawa strona (równoważnie):
\(\displaystyle{ (x \in A \setminus B)) \lor (x \in B\setminus A) }\) ---> Z def. sumy zbiorów
\(\displaystyle{ (x \in A \wedge \neg (x \in B)) \vee (x \in B \wedge \neg (x \in A)) }\) ---> Z def. różnicy zbiorów
Krrystian pisze: 27 lis 2021, o 23:00Tutaj zaczyna się problem, według tego co zrobiłem \(\displaystyle{ P \neq L }\)

No i co z tego? Ciebie nie interesuje \(\displaystyle{ P=L}\), tylko \(\displaystyle{ P \Leftrightarrow L}\), a żeby to uzyskać, trzeba się trochę napracować. Weź lewą stronę, poprzekształcaj ją równoważnie stosując prawo rozdzielności koniunkcji względem alternatywy.
Krrystian pisze: 27 lis 2021, o 23:00Gdzieś w zeszycie miałem zapisane o czymś takim jak ''Różnica symetryczna zbiorów'', aczkolwiek nie wiem jak mógłbym ją, i czy w ogóle, wykorzystać.
Ta równość to po prostu pewna własność różnicy symetrycznej zbiorów:

\(\displaystyle{ A\Delta B= (A \cup B) \setminus (A \cap B) = (A \setminus B) \cup (B \setminus A). }\)

JK
Krrystian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2021, o 22:31
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 2 razy

Re: Czy zachodzi równość dla zbiorów

Post autor: Krrystian »

Jan Kraszewski pisze: 27 lis 2021, o 23:18 A cóż to jest \(\displaystyle{ R}\) i skąd pomysł, by wziąć dowolny \(\displaystyle{ x}\) właśnie stamtąd?
Przyznaje się, nie wiem skąd. Czy mógłby on należeć do jakiegokolwiek zbioru zamiast \(\displaystyle{ R}\)?
Jan Kraszewski pisze: 27 lis 2021, o 23:18 No i co z tego? Ciebie nie interesuje \(\displaystyle{ P=L}\), tylko \(\displaystyle{ P⇔L}\), a żeby to uzyskać, trzeba się trochę napracować. Weź lewą stronę, poprzekształcaj ją równoważnie stosując prawo rozdzielności koniunkcji względem alternatywy.
Dziękuje za poprawę zapisu.

Więc kontynuując:

2. Lewa strona (rownoważnie):
\(\displaystyle{ (x \in A\cup B) \wedge \neg (x \in A\cap B))}\) ---> Z definicji różnicy zbiorów
\(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))}\) ---> Z definicji sumy i przekroju zbiorów
\(\displaystyle{ \neg [(x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))]}\) ---> Z prawa De Morgana
\(\displaystyle{ ( \neg (x \in A) \wedge \neg (x \in B)) \vee ( x \in A \wedge x \in B)}\)

Mówiąc szczerze, nie wiem jak mógłbym wykorzystać prawo rozdzielności koniunkcji względem alternatywy. Brakuje mi pomysłu. :| Ogólnie jedyne co mi przychodzi do głowy, to czy jeżeli mamy właśnie to prawo to możemy je użyć właśnie w taki sposób (jeszcze nie spotkałem się z takim "stylem" użycia prawa rozdzielności, gdzie z dwóch stron mamy zapis zbiorów, z czego nie mają jednego elementu wspólnego):
\(\displaystyle{ (\neg (x \in A) \wedge x \in B) \vee (\neg (x \in B) \wedge x \in A) }\)
I wtedy \(\displaystyle{ L \Leftrightarrow P }\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34355
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Re: Czy zachodzi równość dla zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Krrystian pisze: 28 lis 2021, o 00:11 2. Lewa strona (rownoważnie):
\(\displaystyle{ (x \in A\cup B) \wedge \neg (x \in A\cap B))}\) ---> Z definicji różnicy zbiorów
\(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))}\) ---> Z definicji sumy i przekroju zbiorów
\(\displaystyle{ \neg [(x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))]}\) ---> Z prawa De Morgana
:?: :?:
A to niby skąd? Zanegowanie formuły nie jest przejściem równoważnym...
Krrystian pisze: 28 lis 2021, o 00:11Mówiąc szczerze, nie wiem jak mógłbym wykorzystać prawo rozdzielności koniunkcji względem alternatywy. Brakuje mi pomysłu. :| Ogólnie jedyne co mi przychodzi do głowy, to czy jeżeli mamy właśnie to prawo to możemy je użyć właśnie w taki sposób (jeszcze nie spotkałem się z takim "stylem" użycia prawa rozdzielności, gdzie z dwóch stron mamy zapis zbiorów, z czego nie mają jednego elementu wspólnego)
Prawo rozdzielności mnożenia względem dodawania mówi tylko, że \(\displaystyle{ a(b+c)=ab+ac}\), a jakoś nie masz problemów z przekształceniem (na mocy tego prawa) \(\displaystyle{ (a+b)(c+d)=...}\)

Masz \(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))}\) i (formalnie rzecz biorąc) musisz zastosować prawo rozdzielności trzykrotnie (tak samo, jak przy powyższym wyrażeniu algebraicznym):

\(\displaystyle{ \red{(x \in A \vee x \in B)} \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B)) \Leftrightarrow \\
(\red{(x \in A \vee x \in B)} \wedge \neg (x \in A) ) \vee (\red{(x \in A \vee x \in B)} \wedge \neg (x \in B)) \Leftrightarrow... }\)


itd.

JK
Krrystian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2021, o 22:31
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 2 razy

Re: Czy zachodzi równość dla zbiorów

Post autor: Krrystian »

Jan Kraszewski pisze: 28 lis 2021, o 00:34 :?: :?:
A to niby skąd? Zanegowanie formuły nie jest przejściem równoważnym...
Wziąłem sobie do serca rozdzielność koniunkcji względem alternatywy, jak to wyżej Pan uwzględnił w wypowiedzi.

Masz \(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B))}\) i (formalnie rzecz biorąc) musisz zastosować prawo rozdzielności trzykrotnie (tak samo, jak przy powyższym wyrażeniu algebraicznym):


\(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B)) \Leftrightarrow \\
(x \in A \vee x \in B) \wedge \neg (x \in A) ) \vee (x \in A \vee x \in B) \wedge \neg (x \in B)) \Leftrightarrow \\
[(x \in A \wedge \neg (x \in A)) \vee (x \in B \wedge \neg (x \in A) )] \vee [(x \in A \wedge \neg (x \in B)) \vee (x \in B \vee \neg (x \in B))]\Leftrightarrow \\}\)


Gdzie: \(\displaystyle{ (x \in A \wedge \neg (x \in A)) }\) oraz \(\displaystyle{ (x \in B \vee \neg (x \in B))}\) dla których wartość logiczna jest równa 0, więc mogę je zredukować w tym przypadku, dlatego:
\(\displaystyle{ (x \in B \wedge \neg (x \in A) )\vee (x \in A \wedge \neg (x \in B)) }\)

Dzięki czemu: \(\displaystyle{ L\Leftrightarrow P }\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34355
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Re: Czy zachodzi równość dla zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Krrystian pisze: 28 lis 2021, o 01:24\(\displaystyle{ (x \in A \vee x \in B) \wedge ( \neg (x \in A) \vee \neg (x \in B)) \Leftrightarrow \\
(x \in A \vee x \in B) \wedge \neg (x \in A) ) \vee (x \in A \vee x \in B) \wedge \neg (x \in B)) \Leftrightarrow \\
[(x \in A \wedge \neg (x \in A)) \vee (x \in B \wedge \neg (x \in A) )] \vee [(x \in A \wedge \neg (x \in B)) \vee (\red{x \in B \vee \neg (x \in B)})]\Leftrightarrow \\}\)


Gdzie: \(\displaystyle{ (x \in A \wedge \neg (x \in A)) }\) oraz \(\displaystyle{ (x \in B \vee \neg (x \in B))}\) dla których wartość logiczna jest równa 0, więc mogę je zredukować w tym przypadku, dlatego:
\(\displaystyle{ (x \in B \wedge \neg (x \in A) )\vee (x \in A \wedge \neg (x \in B)) }\)

Dzięki czemu: \(\displaystyle{ L\Leftrightarrow P }\)
No widzisz, dałeś radę. Przy czym nie tyle "redukujesz", co korzystasz z prawa \(\displaystyle{ p\lor 0 \Leftrightarrow p.}\)

Poza tym masz jedną pomyłkę: zamiast \(\displaystyle{ x \in B \vee \neg (x \in B)}\) powinno być \(\displaystyle{ x \in B \land \neg (x \in B)}\).

JK

PS No i nie wyjaśniłeś, skąd wziąłeś \(\displaystyle{ R}\)...

@edit: poprawa pomyłki.
ODPOWIEDZ