Kierunki zamawiane - UJ

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Dumel »

widziałem ogłoszenie że dzisiaj było jakieś spotkanie I roku matematyki na starym rynku.
Bez Kicki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 maja 2009, o 16:03
Płeć: Mężczyzna

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Bez Kicki »

Dumel pisze:e tam żałuj czy nie żałuj, przez ten tydzień sobie od rana do wieczora kminiłem zadanka z olimpiad i myśle że więcej na tym skorzystałem

Oj, bardzo się, Dumelku, mylisz... Może miałeś większą frajdę, ale na pewno skorzystałeś mniej. Olimpiada to przygoda (bywa wspaniała zresztą), ale studia to coś innego - i kminienie sobie zadanek olimpijskich nie da Ci tego, co dałyby pewne cenne uwagi i komentarze przygotowujące do "wchłaniania" teorii. Teraz, jako student, zadankami olimpijskimi możesz się bawić, ale to już tylko zabawa...
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Dumel »

no dobra, może nie będę na ten temat póki co dyskutował, bo nie byłem na zajęciach więc nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy skorzystałem więcej czy mniej siedząc w domu. może więc dla rozwiania wszelkich wątpliwości wysłałbyś mi jakieś super zadanko albo super uwagę/radę, która/e pojawiła/e sie na adaptacyjnych?

a tak poza tym to to co odwala ministerstwo ze stypendiami jest co najmniej irytujące :/ a może oni tam myślą że już wszystko załatwili, a papiery z UJ leżą gdzieś w szufladzie i nikt do nich nie zagląda? wiele innych uczelni maja już wszystko od dawna załatwione, włącznie z przelaną kasą, a UJotem na górze się pewnie nikt nie przejmuje.
Kibu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 14 kwie 2007, o 20:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 41 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Kibu »

Hm... To może ja się wtrącę... Kilka losowych zadanek:):

Masz pięciokąt wpisany w okrąg, kąty przy wierzchołkach A,B,C,D,E mają odpowiednio 70, 120, 120, 30 i 100 stopni. T: Punkt przecięcia BD i CE, środek okręgu i A są współliniowe.

Mamy tablicę 4 na 4. Prawy dolny róg jest pusty, w reszcie pól są liczby, w pierwszym rzędzie: 1,2,3,4, w drugim:5,6,7,8 itd. (w tej właśnie kolejności). Możemy zmieniać położenie liczby "przesuwając" ją, jeśli pole z nią sąsiadujące jest puste. Udowodnić, że nie da się dojść do sytuacji, gdy wszystkie liczby będą w miejscach początkowych, oprócz 14 i 15, które będą zamienione miejscami.

Suma cyfr liczby \(\displaystyle{ k\cdot 2739726}\) wynosi 36 dla k=1,2,3,...,72.

Zajęcia o krzywych stożkowych też były całkiem fajne...przynajmniej dla mnie, możliwe, że Ty już to wszystko wiedziałeś...

No i przede wszystkim nie pointegrowałeś się:). I nie poznałeś kilku anegdotek. I nie wiesz jak mazać tablicę ;p (przynajmniej grupa 8 miała specjalny kurs).
czachur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 3 sie 2007, o 12:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Połaniec/Sandomierz
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: czachur »

Kibu pisze:
I nie wiesz jak mazać tablicę ;p (przynajmniej grupa 8 miała specjalny kurs).
Tak, to była niezła lekcja. Bardzo matematyczne podejście do problemu ścierania tablicy - do bólu precyzyjne i dokładne, efektowne, a przy tym - niepraktyczne Ciekawe ile musiałby trwać wykład, gdyby Panowie wykładowcy za każdym razem w taki oto sposób zabierali się do zmazywania tablic
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Dumel »

geometrie chyba źle przepisałaś(te kąty), chyba że źle przeczytałem albo coś w tym stylu

to z tablicą jest proste: niezmiennikiem jest parzystość liczby inwersji (wyrazy ciagu numerujemy tak jak jest na poczatku) powiekszona o nr wiersza w ktorym jest puste pole czyli sie nie da

a to z sumą cyfr rzeczywiście ciekawe, ale przyszedł kiedys pewien moment w moim życiu w którym definitywnie przestałem się interesować teorią liczb, więc nie chcę sobie zatruwać tego wieczora, z resztą i tak pewnie bym nie zrobił tego zadanka
Kibu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 14 kwie 2007, o 20:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 41 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Kibu »

Dumel pisze:geometrie chyba źle przepisałaś(te kąty), chyba że źle przeczytałem albo coś w tym stylu

to z tablicą jest proste: niezmiennikiem jest parzystość liczby inwersji (wyrazy ciagu numerujemy tak jak jest na poczatku) powiekszona o nr wiersza w ktorym jest puste pole czyli sie nie da

a to z sumą cyfr rzeczywiście ciekawe, ale przyszedł kiedys pewien moment w moim życiu w którym definitywnie przestałem się interesować teorią liczb, więc nie chcę sobie zatruwać tego wieczora, z resztą i tak pewnie bym nie zrobił tego zadanka

Co do drugiego-wygrałeś, zrobiliśmy dokładnie tak samo:). W pierwszym kąty sumują się do 540, więc chyba dobrze...
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Dumel »

ale skoro jest wpisany w okrąg to suma kątów A i D powinna być większa niż 180 a jest równa 100

a o krzywych stożkowych wiem tylko tyle że znam ich definicje i jeszcze że pojawiają się w twierdzeniach Pascala i Brianchona a ogólnie to chyba częściej się o nich mowi w geometrii rzutowej niż euklidesowej
Kibu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 14 kwie 2007, o 20:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 41 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Kibu »

Dumel pisze:ale skoro jest wpisany w okrąg to suma kątów A i D powinna być większa niż 180 a jest równa 100
Okej, masz rację, w takim razie wycofuję to zadanie. Muszę się przyznać, że zamieściłam je pomimo, że nikt go nie zrobił, więc nawet nie wiem, jak poprawić treść. Możliwe, że nie potrafię doczytać się z własnego pisma;p...

W takim razie wynik meczu: 2:1 (teoria liczb czeka:)).
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Dumel »

ok więc moje rozwiązanie: teza jest oczywista i wynika wprost z pewnych aksjomatów
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Rogal »

Moje rozwiązanie: po grzyba iść na studia?
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: czeslaw »

Żeby dostać tytuł naukowy, a jak chcesz się nauczyć to i tak musisz zrobić to sam.
Awatar użytkownika
kolanko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1905
Rejestracja: 9 gru 2006, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 172 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: kolanko »

Dumel, jak jestes tak do przodu to zawsze mozesz zrobic 2 lata w 1 .. albo 3 w 1 jesli czujesz sie taki dobry .... nie wydaje mi sie to byc problemem jesli chodzi o Twoje super umiejetnosci ... no chyba ze sie boisz to po prostu powiedz a nie z takiego gadania nic nie bedzie ze chwalisz sie jaki to Ty mądry jestes pokaz nam ze sie da przeskoczyc od razu na 3 rok , do dzieła ....
Awatar użytkownika
M_L
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: 23 maja 2009, o 15:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 23 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: M_L »

kolanko, a Ty co się tak wymądrzasz? Zazdrość to kiepski doradca, choć przyznaję jest czego zazdrościć...tylko po co i dlaczego w taki sposób? Chłopak mądry i zdolny jak widać...sam pracował na swoje sukcesy...i teraz ma się czym chwalić (choć w moim odczuciu wcale tego nie robi)....tylko co Tobie do tego?
Kibu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 14 kwie 2007, o 20:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 41 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Kibu »

Może już nie prowadźmy dalej tej dyskusji, bo to temat "Kierunki zamawiane-UJ", a zeszliśmy na "Dumel a zajęcia adaptacyjne"...
ODPOWIEDZ