Kierunki zamawiane - UJ

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Piotr Jucha »

Znane są już wyniki komkursu Ministerstwa na kierunki zamawiane (lista rankingowa na stronach ).
Pozytywnie został oceniony (i otrzyma dofinansowanie) projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego, obejmujący matematykę oraz inne kierunki ścisłe (informatykę na obydwu wydziałach: WMiI oraz WFAIS, fizykę, chemię i ochronę środkowiska).
Projekt przewiduje m.in.
  • stypendia dla najlepszych studentów (1000 zł/mies.);
  • zajęcia uzupełniające;
  • konkursy i zawody informatyczne i matematyczne;
  • modyfikację niektórych zajęć (z wykorzystaniem ICT) oraz programów nauczania.
Kierunki, które wchodzą w skład projektu i maksymalna liczba stypendiów na I roku:
  • matematyka (30 stypendiów);
  • informatyka na WMiI (30 stypendiów);
  • fizyka (10 stypendiów);
  • informatyka na WFAIS (20 stypendiów);
  • chemia (45 stypendiów);
  • ochrona środowiska (30 stypendiów).
Liczba stypendiów zależeć będzie od liczby osób rozpoczynających studia na I roku na poszczególnych kierunkach.
Stypendia będą wypłacane od października 2009 do czerwca 2012. Przeznaczone są dla studentów rozpoczynających studia I stopnia w latach 2009-2011.
O przyznaniu stypendium będzie decydować: na I roku - wyniki matury; na kolejnych latach - średnia ocen z poprzedniego roku studiów. (Szczegółowy regulamin przyznawania stypendiów zostanie opracowany w lipcu).

Zajęcia uzupełniające będą obejmować
  • zajęcia (dla studentów matematyki i informatyki WMiI) porządkujące i uzupełniające program szkoły średniej z matematyki - na przełomie września i października;
  • zajęcia (dla każdego kierunku) z najtrudniejszych przedmiotów I roku - w 4 najbardziej kluczowych okresach w roku;
  • intensywne zajęcia adaptacyjne (w planach - dla studentów WMiI).
.
Zapraszamy do nas na [url=http://www.im.uj.edu.pl/studia/]studia matematyczne[/url] i nie tylko!
Ostatnio zmieniony 24 cze 2009, o 14:44 przez Piotr Jucha, łącznie zmieniany 5 razy.
cackok
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: cackok »

Mam takie pytanie:)

Jak są obliczane te wyniki matur przy kwalifikacji na te kierunki zamawiane? Jest to średnia wszystkich przedmiotów czy tylko konkretnie z jednego tutaj z matematyki

Jak to wyglądało rok temu?
I czy ta informacja dotyczy Tylko matematyki? Czy przyszli studenci informatyki mogą liczyć na takie stypendium?

I czy to prawda, że w tym roku więcej studentów załapie się na to stypendium
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Piotr Jucha »

cackok pisze: Jak są obliczane te wyniki matur przy kwalifikacji na te kierunki zamawiane? Jest to średnia wszystkich przedmiotów czy tylko konkretnie z jednego tutaj z matematyki
...
I czy to prawda, że w tym roku więcej studentów załapie się na to stypendium
Kwalifikacja na te kierunki przebiega normalnie - stypendia przyznaje się najlepszym kandydatom dopiero po zakończeniu rekrutacji (po rozpoczęciu studiów). Nie ma jeszcze regulaminu tego stypendium, więc formalnie nie wiadomo nawet, ile będzie tych stypendiów i jakie dokładnie będą kryteria.

Z tego, co wiem, to liczba stypendiów będzie zależeć od liczby osób przyjętych na studia (im więcej tym lepiej). Kryterium na pierwszym roku matematyki będą chyba tylko wyniki matury z matematyki (na innych kierunkach chyba będzie inaczej).
Jak to wyglądało rok temu?
Nie wiem. W zeszłym roku matematyka na UJ nie była kierunkiem zamawianym. Ale na każdej uczelni, która taki kierunek prowadziła (lub będzie prowadzić) możliwe były inne rozwiązania.
I czy ta informacja dotyczy Tylko matematyki? Czy przyszli studenci informatyki mogą liczyć na takie
stypendium?
Ten konkretny projekt dotyczy kierunków: matematyka, informatyka, fizyka, chemia, ochrona środowiska na UJ.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Dumel »

a to dofinansowanie obejmuje caly okres nauki rocznika czy tylko jeden rok? chodzi mi o to czy rocznik 90 bedzie dostawal stypendia przez 3/5 lat czy moze tylko przez ten rok a dalej zalezy od nastepnego konkursu?
xenex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2009, o 16:31
Płeć: Mężczyzna

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: xenex »

Mam takie pytania do Pana Piotra.

Interesuje mnie jak dokładniej wygląda studiowanie matematyki jako kierunku zamawianego na UJ. Jak się ma wybranie specjalności do otrzymywania stypendium. Stypendium obejmuje wszystkie specjalności na kierunku matematyka, czy tak jak to było bodajże rok temu, ze trzeba było wybrać specjalność stosowaną bądź finansową?

Dokładniej to interesuje mnie czy można otrzymywać pieniądze przeznaczone na kierunki zamawiane wybierając ścieżkę teoretyczną lub jakoś sprytnie to pogodzić?
cackok
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: cackok »

Jeszcze jedno pytanie.

Czy informatyka stosowana też jest wśród kierunków zamawianych? I właśnie jak jest z tymi specjalnościami? W ogóle kiedy będzie więcej informacji o formie i przyznaniu tego stypendium?
coder89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 10 gru 2007, o 19:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: coder89 »

cackok, z tymi stypendiami to jest tak że dostajesz je miesięcznie 1000zł ale tylko wtedy jak miałeś jeden z najlepszych wyników z matury (kolejność na liście rekrutacyjnej - rankingowej - się liczy). Z 6 osób pierwszych na liscie je dostanie i to wszystko... w tamtym roku tak było na większości uczelni... Na drugim roku dopiero masz szanse wykazać się wiedzą w danej dziedzinie którą studiujesz i stypendium jest przyznawane za średnią ocen. Na ostatnim roku stypendium nie jest juz przyznawane.
L121
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 3 lis 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: skądś tam
Pomógł: 2 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: L121 »

Z 6 osób pierwszych na liscie je dostanie i to wszystko...
na niektórych uczelniach to będzie aż 6, popatrzcie na listę uczelni...
na informatykę jakiś PWSZ dostał dotację, Szkoła polsko-japońska dostała, Wyższa Szkoła Bankowości w Krakowie a UW nie...(daleko daleko jest na liście ocenionych negatywnie).
Jeszcze dziwniej niż rok temu jest.
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Piotr Jucha »

Dumel pisze:a to dofinansowanie obejmuje caly okres nauki rocznika czy tylko jeden rok? chodzi mi o to czy rocznik 90 bedzie dostawal stypendia przez 3/5 lat czy moze tylko przez ten rok a dalej zalezy od nastepnego konkursu?
Tak. Projekt jest na lata 2009-2012 i przewiduje stypendium dla tego rocznika przez 3 lata, dla następnego prez 2 i kolejnego przez rok. Reszta - miejmy nadzieję - z następnego konkursu.
coder89 pisze: cackok, z tymi stypendiami to jest tak że dostajesz je miesięcznie 1000zł ale tylko wtedy jak miałeś jeden z najlepszych wyników z matury (kolejność na liście rekrutacyjnej - rankingowej - się liczy). Z 6 osób pierwszych na liscie je dostanie i to wszystko... w tamtym roku tak było na większości uczelni... Na drugim roku dopiero masz szanse wykazać się wiedzą w danej dziedzinie którą studiujesz i stypendium jest przyznawane za średnią ocen. Na ostatnim roku stypendium nie jest juz przyznawane.
Na matematyce może być maksymalnie 30 stypendiów (na informatyce też 30) na roku. Może się zdarzyć mniej, jeżeli będzie za mało chętnych na studia u nas (takie są warunki projektu) - ale mamy nadzieję, że to się nie zdarzy.

Na każdym z kierunków (a tym bardziej na różnych uczelniach) ta liczba maksymalna może być inna - to zależy od konkretnego wniosku. W ubiegłym roku był inny konkurs - nie znam szczegółów, ale może był na krótszy okres czasu i stąd osoby na ostatnim roku nie dostaną (?).-- 22 cze 2009, o 23:32 --
xenex pisze:
Interesuje mnie jak dokładniej wygląda studiowanie matematyki jako kierunku zamawianego na UJ. Jak się ma wybranie specjalności do otrzymywania stypendium. Stypendium obejmuje wszystkie specjalności na kierunku matematyka, czy tak jak to było bodajże rok temu, ze trzeba było wybrać specjalność stosowaną bądź finansową?

Dokładniej to interesuje mnie czy można otrzymywać pieniądze przeznaczone na kierunki zamawiane wybierając ścieżkę teoretyczną lub jakoś sprytnie to pogodzić?
Na razie tego nie wiadomo. Ale najprawdopodobniej będzie tak, że wybór specjalizacji nie będzie miał żadnego wpływu i wystarczą - zamiast sprytu - dobre wyniki.
cackok pisze:Czy informatyka stosowana też jest wśród kierunków zamawianych? I właśnie jak jest z tymi specjalnościami? W ogóle kiedy będzie więcej informacji o formie i przyznaniu tego stypendium?
Regulamin stypendium powstanie najprawdopodobniej w lipcu. Postaramy się ogłosić zasady jak najszybciej.
Awatar użytkownika
Przemas O'Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 744
Rejestracja: 7 lut 2009, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 58 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Przemas O'Black »

Ja mam jeszcze pytanie - jaki wynik z matury rozszerzonej mat. da szansę na to stypendium? Raczej dostaną tylko olimpijczycy i Ci, co napisali na 100%, czy może osoby z wynikiem 80% też mają realne szanse?
coder89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 10 gru 2007, o 19:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: coder89 »

Szanse są realne ale na drugim roku jak się postarasz mieć dobre oceny Uwierz mi dostają to tylko naprawdę najlepsi... Mówią że 30 osób na kierunku na roku... A będzie tak że jak dostanie 20 to i tak dobrze...
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Piotr Jucha »

Przemas O'Black pisze:Ja mam jeszcze pytanie - jaki wynik z matury rozszerzonej mat. da szansę na to stypendium? Raczej dostaną tylko olimpijczycy i Ci, co napisali na 100%, czy może osoby z wynikiem 80% też mają realne szanse?
Nie wiadomo, jaki dokładnie to będzie wynik (to zależy od kandydatów).
W pierwszej kolejności pewnie olimpijczycy, no ale nigdy ich nie ma aż tylu... A na drugim roku decyduje średnia ocen i nie jest powiedziane, że olimpijczycy będą lepsi od nie-olimpijczyków.
gerg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 20 paź 2008, o 15:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 2 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: gerg »

Wiem, że do czasu aż ja wybiorę się na studia (liczę na studia na kierunku matematyka na UJ) minie jeszcze trochę czasu, ale chciałbym się tak z ciekawości zorientować jak to wszystko dokładniej wygląda
Piotr Jucha pisze: Tak. Projekt jest na lata 2009-2012 i przewiduje stypendium dla tego rocznika przez 3 lata, dla następnego prez 2 i kolejnego przez rok. Reszta - miejmy nadzieję - z następnego konkursu.
Skoro ja jestem rocznik 92 to jakby to wyglądało w moim przypadku? Stypendium dostawałabym tylko przez rok (oczywiście zakładając, że będę miał wystarczające wyniki i kierunki zamawiane będą wyglądać tak jak teraz)?
Z Pańskiej wypowiedzi wynika, że projekt jest przewidziany na 3 lata, więc podejmując studia za 2 lata dostawałbym stypendium przez pierwszy rok, a co przez kolejne 2 lata? Zakładam, że to byłoby uzależnione od tego czy matematyka na UJ ponownie znajdzie się na liście kierunków zamawianych?
Być może źle zrozumiałem treść posta, w takim przypadku prosiłbym o sprostowanie.

Wiem, ze czasu jeszcze dużo i nie wiadomo w ogóle jak to za 2 lata wszystko będzie wyglądało, jednak pytam z ciekawości.
Piotr Jucha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 212
Rejestracja: 30 sty 2009, o 11:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: Piotr Jucha »

gerg pisze: Skoro ja jestem rocznik 92 to jakby to wyglądało w moim przypadku? Stypendium dostawałabym tylko przez rok (oczywiście zakładając, że będę miał wystarczające wyniki i kierunki zamawiane będą wyglądać tak jak teraz)?
Z Pańskiej wypowiedzi wynika, że projekt jest przewidziany na 3 lata, więc podejmując studia za 2 lata dostawałbym stypendium przez pierwszy rok, a co przez kolejne 2 lata? Zakładam, że to byłoby uzależnione od tego czy matematyka na UJ ponownie znajdzie się na liście kierunków zamawianych?
Być może źle zrozumiałem treść posta, w takim przypadku prosiłbym o sprostowanie.
Dobrze Pan rozumie.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Kierunki zamawiane - UJ

Post autor: czeslaw »

coder89 pisze:Szanse są realne ale na drugim roku jak się postarasz mieć dobre oceny Uwierz mi dostają to tylko naprawdę najlepsi... Mówią że 30 osób na kierunku na roku... A będzie tak że jak dostanie 20 to i tak dobrze...
Sorry coder, ale kolejny raz mi podpadasz ignorancją. Sprawdź dobrze, a nie pieprzysz głupoty
Owszem, w tamtym roku cholernie trudno było dostac to stypendium. Dlaczego? Otóż w tamtym roku sama nazwa akcji wskazywała na powód: "Zamawianie kształcenia - PILOTAŻ". Pilotaż, czyli wprowadzenie. Ubiegłoroczni maturzyści byli po prostu królikami doświadczalnymi, a stypendia dostawali tak tylko żeby nie było, że akcji nie ma. A na szeroką skalę całe zamawianie jest zakrojone dopiero w tym roku.
Nie orientuję się na temat UJ bo sam idę na PWr. Więc masz przykład:


Ja idę na informatykę, na moim kierunku 83 osoby dostaną stypendium. W tamtym roku żeby być 83 na liście mojego kierunku, trzeba było mieć około 400 punktów rekrutacyjnych, czyli maturę z fizyki i matmy zdaną na (średnio) 75%. Zakładając, że progi punktowe będą takie same w tym roku (corocznie różnią się naprawdę nieznacznie), można powiedzieć, że graniczną wartością, od której dostaje się stypendium, będzie około 75-80% jako średni wynik z dwóch najważniejszych matur (M rozsz + F rozsz). Przynajmniej na moim kierunku. A nie żadne 20 czy 30 osób.
ODPOWIEDZ