zagadnienie powiązane z miarą zewnetrzną Lebesgue'a

Sigma-ciała i zbiory borelowskie. Miary, miary zewnętrze i miara Lebesgue'a. Funkcje mierzalne. Całka Lebesgue'a. Inne zagadnienia analizy rzeczywistej.
xtremalny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 29 sty 2007, o 15:33
Płeć: Mężczyzna

zagadnienie powiązane z miarą zewnetrzną Lebesgue'a

Post autor: xtremalny »

Witam. Chciałbym zapytac czy moje rozumowanie jest poprawne. Otóz:
określmy zbiór \(\displaystyle{ A \subset \RR^N}\)
\(\displaystyle{ o \left( A \right) =\inf \left\{ \sum_{n=1}^{ \infty } vol_N \left( P_n \right) : A \subset \bigcup_{n=1}^{ \infty }P_n \wedge P_n-\mbox{otwarty}, n \in \NN \right\} ,\\
d \left( A \right) =\inf \left\{ \sum_{n=1}^{ \infty } vol_N \left( P_n \right) : A \subset \bigcup_{n=1}^{ \infty }P_n \wedge P_n-\mbox{domknięty}, n \in \NN \right\} \\
p \left( A \right) =\inf \left\{ \sum_{n=1}^{ \infty } vol_N \left( P_n \right) : A \subset \bigcup_{n=1}^{ \infty }P_n \right\} ,}\)

gdzie
\(\displaystyle{ vol_NP_n}\) oznacza objetosc
Mam do udowodnienia następujący lemat
\(\displaystyle{ o \left( A \right) =d \left( A \right) =p \left( A \right)}\)

Chodzi mi teraz o konkretny przypadek, gdy \(\displaystyle{ o \left( A \right) = \infty}\)
Prosze o sprawdzenie czy dobrze rozumuje:)
Otóz
\(\displaystyle{ o \left( A \right) \leqslant \sum_{n=1}^{ \infty } vol_N \left( P_n \right) = \sum_{n=1}^{ \infty } vol_Ncl \left( P_n \right) < d \left( A \right) + \epsilon}\)
Przy \(\displaystyle{ \epsilon \rightarrow 0}\) mamy \(\displaystyle{ o \left( A \right) \leqslant d \left( A \right)}\), a ponieważ \(\displaystyle{ o \left( A \right) = \infty}\), wiec \(\displaystyle{ o \left( A \right) =d \left( A \right)}\)...teraz korzystając z określenia \(\displaystyle{ p \left( A \right)}\) i \(\displaystyle{ o \left( A \right)}\) wynika \(\displaystyle{ p \left( A \right) \leqslant o \left( A \right)}\) i teraz mam kłopot z udowodnieniem, ze \(\displaystyle{ o \left( A \right) \leqslant p \left( A \right)}\)...z góry dziękuje za wskazówki;)
Ostatnio zmieniony 5 lut 2015, o 20:17 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

zagadnienie powiązane z miarą zewnetrzną Lebesgue'a

Post autor: »

Nie jestem ekspertem w tej gałęzi analizy, ale tak na oko: czy tam nie powinno być jakiegoś infimum przy tych sumach? Bo jeśli sumujemy po dowolnych \(\displaystyle{ P_n}\), to w tej postaci wszystkie trzy funkcje od zbioru \(\displaystyle{ A}\) nie są zdefiniowane jednoznacznie.

Q.
xtremalny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 29 sty 2007, o 15:33
Płeć: Mężczyzna

zagadnienie powiązane z miarą zewnetrzną Lebesgue'a

Post autor: xtremalny »

racja, racja;)...niedopatrzenie juz poprawione;)
ODPOWIEDZ