Zrozumienie wzoru przedstawionego w publikacji "From Collatz Conjecture to Chaos and Hash Function"

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 467
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Zrozumienie wzoru przedstawionego w publikacji "From Collatz Conjecture to Chaos and Hash Function"

Post autor: matemix »

Czytam publikację:

Kod: Zaznacz cały

papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4325749
Autorzy na stronie 10 definiują funkcję z pięcioma warunkami, która ma być funkcją hashującą. Ale za cholerę nie potrafię zrozumieć o co im chodzi. Czy Wy to rozumiecie?

Po pierwsze, funkcja ma przyjmować liczby z przedziału \(\displaystyle{ [0,1]}\), a mamy tam reszty modulo w warunkach np. \(\displaystyle{ \mod (x_{n},2) = 1}\). Można jakoś zdefiniować reszty modulo na liczbach rzeczywistych? Co przyjmuje ta funkcja - liczby rzeczywiste, naturalne, całkowite?

Po drugie, w pierwszym warunku jest napisane \(\displaystyle{ x_{n} \in (R−Z)}\). Czy ktoś to rozumie? Chodzi o liczby rzeczywiste bez liczb całkowitych? Chyba nie tak to się oznacza w matematyce? Nigdzie nie jest zdefiniowanie \(\displaystyle{ R}\) oraz \(\displaystyle{ Z}\), więc nie wiem co to miałoby być.

Po trzecie, podają wykresy punktów (figure 6) dla \(\displaystyle{ K = 30, M = 30,α = π}\). Ale wcześniej pisali, że alfa ma być równa jeden lub dwa:
The function f is sinusoidal function with increasing period n ∈ [0,1].

[...]

where α = 1 or 2
O co chodzi?

Po czwarte, w warunku trzecim tej funkcji jest:

\(\displaystyle{ (R(f(y))sin(g(y))) +y+3}\)

Funkcja \(\displaystyle{ R}\) jak widać przyjmuje jeden argument i jest to \(\displaystyle{ f(y)}\). A dalej definiują, że przyjmuje dwa argumenty:

\(\displaystyle{ R(x,K) = \lfloor |x×10^{K}| \rfloor}\)

Ja się poddaję. Czy ktoś potrafi odszyfrować te problemy? Jeśli nie, wyślę do autorów maila z pytaniami. Drugi z nich to jakiś profesor, pierwszy to najprawdopodobniej jego studentka.

Już nawet nie zaczynam o takich kwestiach jak:
The proposed hash function is also extensible; using the Collatz conjecture model, its hash length can be easily increased.
Co to jest Collatz conjecture model i jak z tego miałoby wynikać, że można wydłużyć długość hasha?
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Zrozumienie wzoru przedstawionego w publikacji "From Collatz Conjecture to Chaos and Hash Function"

Post autor: arek1357 »

Tam mi wygląda na to, że \(\displaystyle{ x_{n}}\) jest liczbą całkowitą i ten zapis:

\(\displaystyle{ \mod(x_{n},2)}\) wygląda jak działanie modularne

ale oczywiście zapis:

\(\displaystyle{ x_{n} \in (R-Z)}\)

Dla mnie nie ma większego sensu

Tak jak z funkcją R, która w zależności od fantazji autora jest jedno lub dwuargumentowa...

Zapis tego ciągu jest dla mnie bełkotem bez większego znaczenia...

Jeden po drugim coś dopisywał i wyszedł z tego bełkot literacki

Coś jakby pisała to maszyna

Dużo lepsze rzeczy czytałem na temat teorii chaosu deterministycznego...

Jest to natury bełkotliwej...

Lepiej żeby autor tego artykułu pisał wiersze bo jest w szkole coś takiego, że jak Pani zada wierszyk dzieciom do przeczytania ,
to potem jest dyskusja: co autor miał na myśli. A tam jest podobnie...

Dodano po 6 minutach 54 sekundach:
Jest też tam jakaś funkcja g i f nigdzie nie zdefiniowana co też dobrze o autorze świadczy.
Jakiś profesorek napisze sporo wzorów w jednym miejscu i każe innym myśleć, że jest to mądre bo mądrze wygląda a tak naprawdę jest to bełkot i suchar...

Dodano po 1 minucie 52 sekundach:
Możliwe, że te wypociny pisał jakiś literat.
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 467
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Zrozumienie wzoru przedstawionego w publikacji "From Collatz Conjecture to Chaos and Hash Function"

Post autor: matemix »

arek1357 pisze: 13 lut 2023, o 23:19 Tam mi wygląda na to, że \(\displaystyle{ x_{n}}\) jest liczbą całkowitą i ten zapis:

\(\displaystyle{ \mod(x_{n},2)}\) wygląda jak działanie modularne

ale oczywiście zapis:

\(\displaystyle{ x_{n} \in (R-Z)}\)

Dla mnie nie ma większego sensu

Tak jak z funkcją R, która w zależności od fantazji autora jest jedno lub dwuargumentowa...

Zapis tego ciągu jest dla mnie bełkotem bez większego znaczenia...

Jeden po drugim coś dopisywał i wyszedł z tego bełkot literacki

Coś jakby pisała to maszyna
Ok, czyli nie tylko ja mam problem ze zrozumieniem tego. Być może to naprawdę wczesny preprint, trzeba dać im czas na poprawki i wrócić do publikacji za jakiś czas.
arek1357 pisze: 13 lut 2023, o 23:19 Jest też tam jakaś funkcja g i f nigdzie nie zdefiniowana co też dobrze o autorze świadczy.
Te funkcje są akurat zdefiniowane na następnej stronie.
arek1357 pisze: 13 lut 2023, o 23:19 Jakiś profesorek napisze sporo wzorów w jednym miejscu i każe innym myśleć, że jest to mądre bo mądrze wygląda a tak naprawdę jest to bełkot i suchar...

Możliwe, że te wypociny pisał jakiś literat.
To pisała najprawdopodobniej studentka tego profesora, a profesor ledwo rzucił na to okiem. Zresztą ona raczej wie jak zdefiniowana jest ta funkcja, raczej ma kod tej funkcji w jakimś języku programowania, robiła w końcu pomiary wrażliwości funkcji na zmianę bitów, testy kolizji, pomiary wydajności itd. Co ciekawe, wszystkie wyniki wyszły im lepsze niż dla SHA-2 i SHA-3.

No nic, zostawiam w takim razie ten temat, nie będę do nich pisał. W końcu to preprint, niech popracują nad tym jeszcze w spokoju, może pojawi się update.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 132 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Zrozumienie wzoru przedstawionego w publikacji "From Collatz Conjecture to Chaos and Hash Function"

Post autor: arek1357 »

Te funkcje są akurat zdefiniowane na następnej stronie.
A powinny być zdefiniowane przed, jakiś porządek powinien być funkcja ta to przykład niestrawności a ta studentka przepisywała z przepisanego, dlatego lepiej czytać książkę telefoniczną...
ODPOWIEDZ