Sprawdzian z 2 liceum

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
witamborska
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 12 cze 2023, o 20:52
Płeć: Kobieta
wiek: 36

Sprawdzian z 2 liceum

Post autor: witamborska »

Hej,

Mam pytanie co myślicie o tej wersji rozwiązania zadania nr 4?

Czy ta kartkówka powinna być zaliczona?

Wiem ze najwlasciwaszym rozwiązaniem jest zrobienie cosinus alfą

Ale czy przyjmując ze ten kat 45 stopni taki jest czy można by zaliczyć to 4 zadanie?

Proszę o szczera rade.

Wiem ze graniastosłup prosty czworokątny to nie zawsze sześcian.
Załączniki
Kopia 9bb395b5-1422-4602-814e-c564e127f7cc.jpeg
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 81 razy
Pomógł: 1409 razy

Re: Sprawdzian z 2 liceum

Post autor: Janusz Tracz »

witamborska pisze: 12 cze 2023, o 20:59 Mam pytanie co myślicie o tej wersji rozwiązania zadania nr 4?
Myślę, że to jest źle. Myślę, że to nie jest rozwiązanie. Myślę, że ktoś pomylił tezę z założeniami.
witamborska pisze: 12 cze 2023, o 20:59 Czy ta kartkówka powinna być zaliczona?
Nie.
witamborska pisze: 12 cze 2023, o 20:59 Wiem ze najwlasciwaszym rozwiązaniem jest zrobienie cosinus alfą
Trudno mówić co jest najwłaściwsze. Dla mnie każde poprawne rozwiązanie jest właściwe, a najwłaściwsze to takie które jest możliwie najprostsze (bądź korzysta z materiału z zajęć który ma sprawdzać). Mieszanie do tego trygonometrii jest zbędne. Z twierdzenia Pitagorasa mamy trójkąt prostokątny o identycznych bokach czyli trójkąt prostokątny-równoramienny, a taki trójkąt ma dwa kąty po \(\displaystyle{ 45^{\circ}}\). Koniec dowodu.
witamborska pisze: 12 cze 2023, o 20:59 Ale czy przyjmując ze ten kat 45 stopni taki jest czy można by zaliczyć to 4 zadanie?
Ale kto to ma założyć uczeń, sprawdzający? Po takim założeniu można równie dobrze rozejść się do domu, bo nie ma co robić skoro zadaniem było wykazać, że tam jest \(\displaystyle{ 45^{\circ}}\), a właśnie to założyliśmy.
ODPOWIEDZ