Ciągła zmienna losowa

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
hutsalo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 14 sty 2022, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy

Ciągła zmienna losowa

Post autor: hutsalo »

Mam policzyć dystrybuante zmiennej losowej ciągłej dla następującej funkcji
\(\displaystyle{
p\left( x\right) = \begin{cases} 0 &\text{gdy }x\notin \left\langle 1,3\right\rangle \\ 4ax &\text{gdy } x \in \left\langle 1,3\right\rangle \end{cases}
}\)

Mam pytanie
jaki powinien być pierwszy przedział dla tej funkcji i dlaczego. Ja napisałem to tak
\(\displaystyle{
\left( - \infty, x \right\rangle \\ \left(1, 3 \right\rangle, \\ \left( 3, + \infty \right)
}\)

Czy dobrze?
Ostatnio zmieniony 7 sty 2023, o 19:22 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7937
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1680 razy

Re: Ciągła zmienna losowa

Post autor: janusz47 »

Najpierw musimy wyznaczyć wartość parametru \(\displaystyle{ a }\) na podstawie własności funkcji gęstości.

\(\displaystyle{ \int_{-\infty}^{\infty} p(x)dx = \int_{-\infty}^{1} 0 dx + \int_{1}^{3} 4 a x dx + \int_{3}^{\infty} 0 dx = 1.}\)

Po wstawieniu \(\displaystyle{ a,}\) do wzoru na \(\displaystyle{ p(x) }\) wyznaczamy dystrybuantę \(\displaystyle{ F(x) }\) z definicji dystrybuanty zmiennej losowej ciągłej.

Dla \(\displaystyle{ x< 1, \ \ F(x) = \int_{-\infty}^{x} p(t) dt = \int_{-\infty}^{1} 0 dt = \ \ ...}\)

Dla \(\displaystyle{ 1\leq x \leq 3, \ \ F(x) = \int_{-\infty}^{x} p(t) dt = \int_{-\infty}^{1} 0 dt + \int_{1}^{x} p(t) dt = \ \ ... }\)

Dla \(\displaystyle{ x > 3, \ \ F(x) = \int_{-\infty}^{x} p(t) dt = \int_{-\infty}^{1} 0 dt + \int_{1}^{3} p(t) dt + \int_{3}^{x} 0 dt = \ \ ... }\)
ODPOWIEDZ