Temat pracy inżynierskiej / licencjackiej

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
Awatar użytkownika
Waylays
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 26 lis 2014, o 19:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 8 razy

Temat pracy inżynierskiej / licencjackiej

Post autor: Waylays »

Dobry,
w tym semestrze muszę sobie wybrać promotora i temat pracy inżynierskiej, w następnym semestrze mam obronę, a pół roku po tym mam obronę pracy licencjackiej. Promotora już teoretycznie mam. W związku z tym, żebym nie musiał ogarniać dwóch różnych tematów, zastanawiałem się nad jakimś ciekawym, który mógłbym zaatakować od dwóch stron, technicznej i teoretycznej. Nie jestem jednak pewien co do wyboru tematu, a właściwie ciężko mi taki znaleźć. Będą to moje pierwsze prace dyplomowe, więc nie mam doświadczenia i nie wiem jak to wygląda. Jeżeli znalazłaby się jakaś miła duszyczka, która mogłaby coś zaproponować, to byłbym bardzo wdzięczny. Jakiś temat, albo dziedzinę, czy wskazówkę, np. algorytmy i struktury danych, albo numeryczne całkowanie, czy rozwiązywanie równań różniczkowych. Może coś bardziej szczegółowego, albo jakiś konkretny problem.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Re: Temat pracy inżynierskiej / licencjackiej

Post autor: squared »

Trzeba się określić, w której dziedzinie się czujesz najlepiej, czy w probabilistyce, czy w analizie, czy w algebrze, czy w metodach numerycznych itd. Dopiero potem można coś doradzać.

Ja polecam tematy z probabilistyki - są i matematyczne, i z zastosowaniami, i z modelowaniem - wszystko na raz można mieć.

Swoją drogą promotor jest od tego, by doradzać i dawać przykładowe tematy.
Awatar użytkownika
Waylays
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 26 lis 2014, o 19:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 8 razy

Re: Temat pracy inżynierskiej / licencjackiej

Post autor: Waylays »

Racja. Zdecydowanie lepiej czuję się w analizie i w metodach numerycznych, w probabilistyce mniej, ale też ją lubię. Z racji tego, że praca inżynierska jest teraz priorytetem, to zacząłem myśleć poważniej nad całkowaniem numerycznym (może też różniczkowanie i równania różniczkowe), zastosowaniami może jakaś metoda Monte Carlo, jakby było tam co napisać. Czy to dobra droga? Co do probabilistyki - brzmi ciekawie, ale nie znam jej bardzo dobrze i ciężko mi szukać dobrych informacji na ten temat. Chodzi o to, żeby można było jednak napisać trochę kodu.

Co do promotora - jest matematykiem i nie ma dużego doświadczenia z pracami inżynierskimi, dlatego chciałem wyjść z inicjatywą, żeby nie musiał sam się nad tematem dla mnie zastanawiać, bo i tak mi już idzie na rękę, chcąc być moim promotorem dwa semestry z rzędu.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Re: Temat pracy inżynierskiej / licencjackiej

Post autor: squared »

Jeśli chcesz wybrać temat, gdzie można/trzeba napisać jakiś program itd. to myślę, że z metod numerycznych temat Cię usatysfakcjonuje. Co prawda, zbieżność metod itd. będziesz musiał udowodnić, ale nie powinno to stanowić problemu.

A tematów może być masa z metod numerycznych:
- metody wielokrokowe rozwiązywania równań różniczkowych
- przegląd metod rozwiązywania równań różniczkowych cząstkowych
- algorytmy genetyczne
- metody przybliżone optymalizacji


itd., itd. Nie wiem jaki miałby być poziom trudności, ile praca stron ma zawierać itd.

Zresztą są tu naprawdę nieźli matematycy, więc myslę, że lepiej doradzą niż ja .
ODPOWIEDZ