Szkic rzutowanie prostokątne

fulman22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 19 paź 2015, o 21:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 12 razy

Szkic rzutowanie prostokątne

Post autor: fulman22 »

Witam mam za zadanie wykonania rzutów prostokątnych i dokonania wymiarowania obiektu przedstawionego na zdjęciach. Czy mój szkic oraz wyprowadzone wymiary są dobrze zrobione ?

Obiekt: ... 68kvVLl24n
Szkic:
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Szkic rzutowanie prostokątne

Post autor: SlotaWoj »

  1. Rzuty ma Twoim rysunku są wg. amerykańskiego rozmieszczenia rzutów. Jeśli ma być normalne rozmieszczenie rzutów, to rzuty lewy i prawy należy zamienić miejscami.
  2. Lewy rzut.
    1. Rowek jest frezowany frezem palcowym, więc zakończenie rowka musi być półokrągłe.
    2. Z ww. względów należy zwymiarować szerokość rowka, a nie pół szerokości.
    3. Ponieważ oś rowka jest przesunięta w stosunku do osi detalu więc jest problematyczne, jak zwymiarować długość rowka. W każdym razie odległość między osią freza i osią detalu jest wymiarem poprawnym ale niemierzalnym (są to punkty abstrakcyjne). Ja zwymiarował bym tę długość jako odległość od tworzącej walcowej części detalu do tworzącej półwalcowego zakończenia rowka.
    4. Ponieważ wygląda na to, że przyśrodkowa ściana rowka leży w osi symetrii detalu, więc można pominąć odległość osi równa od osi detalu.
  3. Rzut główny.
    1. Fazowanie krawędzi czopka po lewej stronie należy zwymiarować inaczej (w stylu np. \(\displaystyle{ 0,5/45^\circ}\)).
    2. Brak wymiaru głębokości i promienia obwodowego rowka „półokrągłego”.
    3. Długość czopka należy zwymiarować łącznie z szerokością ww. rowka, a szerokość rowka oddzielnie w lewo o czoła „głównego” walca detalu.
    4. Nie mam tego detalu w ręku, ale ze zdjęć wygląda mi na to, że przyśrodkowa ścianka „jednostronnego” rowka w walcowej części detalu pokrywa się z osią detalu. Jeżeli tak jest, to po za długością, głębokością (prawy rzut) i średnicą ew. promieniem freza, jakim rowek jest wykowywany nic więcej nie trzeba wymiarować. W szczególności nie można wymiarować pseudoszerokości tego rowka, bo zależy ona od głębokości rowka oraz średnicy walca głównego detalu.
      Jeżeli przyśrodkowa ścianka ww. rowka jest przesunięta względem osi detalu, to trzeba to przesunięcie zwymiarować. Tu pojawia się tan sam dylemat jak w punkcie 2c.
    5. Rowek „ostry” w prawej części rzutu głównego detalu jest nieproporcjonalny do tego, jak wygląda zdjęciu: jest za wąski i za głęboki (za ostry). Generalnie należy tę część zwymiarować w podobnym duchu, jak czopek po lewej stronie: od prawego czoła odległość lewej krawędzi rowka, a od nie w prawo szerokość rowka i kąt.
    6. Wymiary poniżej rzutu głównego tworzą zamknięty łańcuch wymiarowy. Należy pominąć wymiarowanie długości „środkowego” walca detalu.
  4. Przed rysowaniem właściwego rysunku na papierze, dobrze jest wykonać szkic z wymiarami (które/gdzie), aby można było przewidzieć odległość między rzutami taką, aby było gdzie zmieścić wymiary. Tego nie trzeba robić, gdy rysuje się „elektronicznie”, bo tam nie ma problemu z przesuwaniem rzutów.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Szkic rzutowanie prostokątne

Post autor: kruszewski »

Wymiarowanie rowka wzdłużnego.


W.Kr.
ODPOWIEDZ