Optyczny efekt Dopplera.

Szczególna i ogólna teoria względności. Zjawiska relatywistyczne.
evilkaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 30 gru 2014, o 01:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy

Optyczny efekt Dopplera.

Post autor: evilkaz »

Wyjaśniłby mi ktoś (swoimi słowami) dlaczego w optycznym efekcie Dopplera mamy tylko jedną prędkość - względną prędkość źródła i obserwatora? Bo tutaj inaczej, nie potrzebujemy prędkości źródła i obserwatora tylko ich względną prędkość- to mnie zastanawia. Czytałam o tym,ale jakoś nie jestem przekonana co to tego stwerdzenia.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Optyczny efekt Dopplera.

Post autor: kropka+ »

Efekt Dopplera zachodzi tylko wtedy, gdy obserwator i źródło poruszają się względem siebie (przybliżają się lub oddalają). Gdybyś np. jechała za jakimś samochodem w stałej od niego odległości (czyli względem siebie nie poruszalibyście się) to efekt Dopplera nie zachodziłby (niezależnie od tego, czy byście jechali np. z prędkością \(\displaystyle{ 50 km/h}\), czy \(\displaystyle{ 200 km/h}\)).
evilkaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 30 gru 2014, o 01:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy

Optyczny efekt Dopplera.

Post autor: evilkaz »

oczywiście ,że to wiem. Moje pytanie dotyczy optycznego efektu Dopplera ( relatywistycznego). We wzorze na ten optyczny E.D występuje własnie tylko względna prędkość,a efekcie Dopplera dla fali dźwiękowej wystepuje i prędkość obserwatora i prędkosc źródła we wzorze. O to mi chodzi
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Optyczny efekt Dopplera.

Post autor: kropka+ »

Napisz wzory, o które Ci chodzi. Zgodnie z teorią względności prędkości światła nie da się przekroczyć i dlatego przyjmuje się \(\displaystyle{ v=v _{wzg} =c}\)
daras170
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 708
Rejestracja: 24 mar 2014, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toronto
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 73 razy

Optyczny efekt Dopplera.

Post autor: daras170 »

Cała dyskusja chyba w złym dziale?
a z optyki polecam dzieło Eugene'a Hechta
evilkaz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 30 gru 2014, o 01:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy

Optyczny efekt Dopplera.

Post autor: evilkaz »

mechanika relatywistyczna to raczej ten dział. Są też tutaj widzę tematy związane z falami, a to fala elektromagnetyczna. Pozostałe tematy dotyczące efektu Dopplera znajdują się w tym dziale.


np. ten wzór
AU
AU
eq4.gif (1.38 KiB) Przejrzano 211 razy
-- 4 sty 2015, o 14:51 --

". Przypadki źródła zbliżającego się do obserwatora i obserwatora zbliżającego się do źródła są tu fizycznie równoważne i prowadzą do identycznej zmiany częstości światła. Mamy tu więc tylko jedną prędkość – względną prędkość źródła i obserwatora, którą mierzymy w jednym ze związanych z nimi układów odniesienia."

nie rozumiem tego:(-- 4 sty 2015, o 15:03 --". Dla fal elektromagnetycznych nie istnieje ośrodek w którym rozprzestrzenia się fala (brak „eteru”). Wobec tego przypadki ruchomego źródła i ruchomego obserwatora są nierozróżnialne. Wymienione równania muszą zostać zastąpione przez wyrażenie, w którym wystąpi jedynie względna prędkość pomiędzy źródłem a obserwatorem.
" dlaczego?
ODPOWIEDZ