metoda różniczki zupełnej

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
Black_misiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwie 2006, o 00:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

metoda różniczki zupełnej

Post autor: Black_misiek »

Witam wszystkich, na poczatek chciałem wszystkich pozdrowić i pogratulować umysłu ścisłego;) Mam problem i mam nadzieje ze mi ktoś w tym pomoże, tzn dla mnie to jest problem ale da kogoś kogo kręci matma to bedzie z pewnością śmieszne ale poprezbuje tego do mojego sprawka na lab z fizyki;) Mam policzyc metoda rózniczki zupełnej bład steżenia (oznaczenie c) Mam taki wzór na "c" Δ c=x/l czy ktoś może mi to policzyc bede wdzieczny;)

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
bisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 572
Rejestracja: 13 paź 2004, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 27 razy

metoda różniczki zupełnej

Post autor: bisz »

\(\displaystyle{ \large\Delta c=|\frac{\partial c}{\partial x}|\Delta x + |\frac{\partial c}{\partial l}|\Delta l=|\frac{1}{l}|\Delta x + |\frac{-x}{l^2}|\Delta l}\)

Co jest czym : duza delta i literka to jest niepewnosc pomiaru tej wartosci - zalezna od przyrzadu np najmniejsza jednostka na skali pomiaru itd , to co w wartosciach bezwzglednych to sa pochodne czastkowe z funkcji c po zmiennych x i l, podajesz potem wartosci pomiarow za x i l i wychodzi ci na koniec jakas liczba ktora jest tą niepewnoscia pomiaru C
Mitur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 12 lut 2007, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wc
Podziękował: 2 razy

metoda różniczki zupełnej

Post autor: Mitur »

Ja mam problem podobny do kolegi wyżej. Mam wyznaczyć metodą różniczki zupełnej \(\displaystyle{ \Delta E_{c}}\). Mam dany wzór na \(\displaystyle{ E_{c}=E_{max}\frac{X_{c}}{X_{max}}}\) gdzie \(\displaystyle{ E_{max}=\frac{\sqrt{2}\cdot U_{sk}}{d}}\). Nie mam pojęcia jak to zrobić. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
------------------------
Sam sobie pomogłem. Wygląda to tak (dla potomności...):
\(\displaystyle{ \mathrm{\Delta E_{c}=|\frac{\sqrt{2}U_{sk}}{dX_{max}}|\Delta X_{c}+|\frac{\sqrt{2}X_{c}}{dX_{max}}|\Delta U_{sk}+|-\frac{\sqrt{2}X_{c}U_{sk}}{d^{2}X_{max}}|\Delta d+|-\frac{\sqrt{2}X_{c}U_{sk}}{dX^{2}_{max}}|\Delta X_{max}}}\)
Ktosiek222
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2007, o 19:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole

metoda różniczki zupełnej

Post autor: Ktosiek222 »

Ja mam podobny problem i nikt ze znajomych nie jest mi w stanie pomoc.
Mam dla jednego pomiaru wyznaczyc blad metoda rozniczki zupelnej.
Zadanie jakie robilismy to Cp/ Cv


Tutaj podaje linka do przykladowej laborki. Moze jest ktos w stanie pomoc?

... _CV_01.DOC


Pozdrawiam
Bakel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 26 maja 2005, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec

metoda różniczki zupełnej

Post autor: Bakel »

Jak do tej pory nie miałem zbyt dużego problemu z obliczaniem różniczek zupełnych, aż do tego momentu.
Potrzebuję obliczyć następującą różniczkę:


Byłbym wdzięczny za pomoc.
Sam się teraz z tym trochę poużeram i ewentualnie zamieszczę wyniki mojej pracy.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

metoda różniczki zupełnej

Post autor: rtuszyns »

Mitur pisze:Ja mam problem podobny do kolegi wyżej. Mam wyznaczyć metodą różniczki zupełnej \(\displaystyle{ \Delta E_{c}}\). Mam dany wzór na \(\displaystyle{ E_{c}=E_{max}\frac{X_{c}}{X_{max}}}\) gdzie \(\displaystyle{ E_{max}=\frac{\sqrt{2}\cdot U_{sk}}{d}}\). Nie mam pojęcia jak to zrobić. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
------------------------
Sam sobie pomogłem. Wygląda to tak (dla potomności...):
\(\displaystyle{ \mathrm{\Delta E_{c}=|\frac{\sqrt{2}U_{sk}}{dX_{max}}|\Delta X_{c}+|\frac{\sqrt{2}X_{c}}{dX_{max}}|\Delta U_{sk}+|-\frac{\sqrt{2}X_{c}U_{sk}}{d^{2}X_{max}}|\Delta d+|-\frac{\sqrt{2}X_{c}U_{sk}}{dX^{2}_{max}}|\Delta X_{max}}}\)
Coś jest nie tak z zapisem trochę
----
@Bakel: \(\displaystyle{ W}\) jest funkcją jakich zmiennych?
Bakel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 26 maja 2005, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec

metoda różniczki zupełnej

Post autor: Bakel »

T1, T2, Ian1, Ian2
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

metoda różniczki zupełnej

Post autor: rtuszyns »

\(\displaystyle{ W=W\left(T_1,T_2,I_{an1},I_{an2}\right)}\)

\(\displaystyle{ \partial W=\left| \frac{\partial W}{\partial T_1}\right| T_1+\left| \frac{\partial W}{\partial T_2}\right| T_2+\left| \frac{\partial W}{\partial I_{an1}}\right| I_{an1}+\left| \frac{\partial W}{\partial I_{an2}}\right| I_{an2}}\)
Bakel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 26 maja 2005, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec

metoda różniczki zupełnej

Post autor: Bakel »

Nie miej mnie za takiego głąba. :p Hehe, to to wiem, problem z rozpisaniem pochodnych cząstkowych. Może źle się wyraziłem pisząc różniczka zupełna.

[ Dodano: 2 Kwiecień 2007, 19:11 ]


Sorry za 2 posty pod rząd.
Jakby ktoś znalazł chwilę to niech przeanalizuje to rozwiązanie. Jest to pochodna cząstkowa liczona po T1
Zablokowany