prosta caleczka

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
blost
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1994
Rejestracja: 20 lis 2007, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 271 razy

prosta caleczka

Post autor: blost »

Witam, Mam takie zadanko:

a) obliczyc
\(\displaystyle{ \phi (x)= \int_{- \infty }^{x} f(t)dt}\)

jesli \(\displaystyle{ f(x)= \begin{cases} x^3 e^{-x^2} \ \ \ \ \ dla \ \ x \le 0\\ \frac{sin2x}{ \sqrt{cos^2x+2cosx+2 }} \ \ \ \ \ \ dla \ x > 0 \end{cases}}\)

b) obliczyc \(\displaystyle{ \phi'(x)}\) tam gdzie istnieje

w a) wystarczy tylko scalkowac i odpowiednie granice dac tak ?
w b nie jestem pewien jak mam to zrobic. czy ma to po prostu byc

jesli \(\displaystyle{ \phi'(x)= \begin{cases} x^3 e^{-x^2} \ \ \ \ \ dla \ \ x \ < 0\\ \left[ x^3 e^{-x^2} \right]^0 _{- \infty} +\frac{sin2x}{ \sqrt{cos^2x+2cosx+2 }} \ \ \ \ \ \ dla \ x > 0 \end{cases}}\)

i sprawdzic czy istnieje pochodna w x=0 ?
bedbet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2530
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 248 razy

prosta caleczka

Post autor: bedbet »

Znasz twierdzenie o całce jako funkcji górnej granicy całkowania?
blost
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1994
Rejestracja: 20 lis 2007, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 271 razy

prosta caleczka

Post autor: blost »

tak. pytam tylko czy dobrze jest schemat rozwiazania 2 czesci

hm... tak teraz patrze na wlasciwosci tej calka jako funkcja gornej granicy calkowania... tak wystarczy tylko sprawdzic czy funkcja f jest ciagla w x=0 co juz implikuje rozniczkowalnosc \(\displaystyle{ \phi (x)}\)w tym punkcie ?

no i jeszcze chyba blad zrobilem z wyrazem \(\displaystyle{ ( \left[ x^3 e^{-x^2} \right]^0 _{- \infty} )}\) bo to chyba w sumie musze jeszcze zrozniczkowac i wyjdzie ze to jest pochodna ze stalej czyli 0.
ODPOWIEDZ