Rozwój kompendium.

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
mlody3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 79
Rejestracja: 1 mar 2012, o 01:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3city
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 24 razy

Rozwój kompendium.

Post autor: mlody3k »

Witam wszystkich.
Jestem na forum od stosunkowo niedawna, głównie pomagam. Bardzo mi się podoba idea waszego ( lub jeśli mogę mówić w pierwszej osobie - naszego) kompendium, ale wydaje mi się, że niewiele ludzi jest zainteresowanych jego rozwojem. Mam trochę luźnego i trochę konkretnego:

1. Co sądzicie o jakimś lekkim grupowaniu zagadnień w kompendium? Wiadomo, z grupowaniem trzeba trafić w środeczek, jak jest za słabo lub za mocno pogrupowane - trudno jest coś znaleźć. Pytam, póki co, tylko co tym sądzicie i w razie aprobaty nie zostawiłbym tego tylko chętnie spróbowałbym jakoś zadziałać.

2. Jeśli chodzi o konkret - myślę, że co najmniej kilka tematów z działu "Kompendium Probabilistyki" powinna się znaleźć w nieistniejącym dziale "Kompendium statystyki". Weryfikacje hipotez statystycznych czy przedziały ufności to tematy, według mnie, zdecydowanie statystyczne.

3. Może jakieś korzyści dla ludzi uzupełniających tę wiedzę? Dostałem niedawno uprawnienia redaktorskie na Wikipedii i Portal Matematyka strasznie tam kuleje, nikt tam już nie działa, gdyż redaktor który właśnie przyznawał punkty za dowody, sprawdzanie poprawności itp. już przestał działać. Myślę, że jakiś dodatkowy punkcik przy profilu zachęciłby ludzi do szalenie ważnej rzeczy jaką jest dzielenie się wiedzą!.

Czekam na przemyślenia i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Rozwój kompendium.

Post autor: Ponewor »

Ad. 1
Jeśli masz wątpliwości odnośnie poprawnego umieszczenia tematu, to przycisk "raportuj" jest na pewno dobrym rozwiązaniem.
Ad. 2
Jeśli problem jest jednak szerszy, tak jak tu, gdzie twierdzisz, że trzeba utworzyć nowy dział to dobrze, że piszesz. Jeśli jeszcze parę kompetentnych osób potwierdzi, że mądrze prawisz, to pewnie będzie jak postulowałeś.
Ad. 3
Jakie korzyści masz na myśli? Bo to co piszesz brzmi groźnie. A docenienie przez innych użytkowników nie wystarczy? Choć w sumie możesz dostać od użytkowników order, tak jak miodzio1988 otrzymał Order Pomocnika i tytuł Szeryfa Forum.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Rozwój kompendium.

Post autor: Frey »

Ad 2.
Problem nazwy jest częsty. Gdyż narzędzie matematyczne mogą być wykorzystywane w statystyce lub ekonometrii, czy wtedy chociażby macierze powinny być bardziej związane z algebrą liniową czy ekonometrią? Tego nie da się rozstrzygnąć raz na zawsze, bo to zależy trochę subiektywnie do czego to coś wykorzystujesz albo "gdzie to poznałeś". Przynajmniej mnie się tak wydaje. Np. co zrobić z takim tematem jak rozkład Poissona? Przecież wiadomo, że w statystyce się go wykorzystuje czasem. No jednak jest to rozkład prawdopodobieństwa. No a prawdopodobieństwo to raczej domena probabilistyki (jak nazwa wskazuje ). Zatem co było pierwsze jajo, czy kura?
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Rozwój kompendium.

Post autor: Sylwek »

2. Jeśli chodzi o konkret - myślę, że co najmniej kilka tematów z działu "Kompendium Probabilistyki" powinna się znaleźć w nieistniejącym dziale "Kompendium statystyki". Weryfikacje hipotez statystycznych czy przedziały ufności to tematy, według mnie, zdecydowanie statystyczne.
Zauważ, że podział jest zrobiony po grupowaniu działów na forum. Z jednej strony zgadzam się z Tobą, z drugiej strony rozdrobnienie mogłoby doprowadzić do konieczności podziału innych kompendiów.
3. Może jakieś korzyści dla ludzi uzupełniających tę wiedzę? Dostałem niedawno uprawnienia redaktorskie na Wikipedii i Portal Matematyka strasznie tam kuleje, nikt tam już nie działa, gdyż redaktor który właśnie przyznawał punkty za dowody, sprawdzanie poprawności itp. już przestał działać. Myślę, że jakiś dodatkowy punkcik przy profilu zachęciłby ludzi do szalenie ważnej rzeczy jaką jest dzielenie się wiedzą!.
Mi się to podoba, np. ranga redaktor (bo kolejne punkciki chyba by tylko zaśmiecały profil). Z drugiej strony kolory nicków zaczęłyby przybierać wszystkie możliwe kolory tęczy. Może masz inny pomysł, jak tak, to warto go przedstawić. W sumie dobrze by było też poczekać, aby ktoś z odpowiednimi uprawnieniami przyłączył się do dyskusji.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Rozwój kompendium.

Post autor: scyth »

Sprawa jest otwarta i jesteśmy otwarci na propozycje. Innego podziału raczej nie będzie, natomiast można nieco poprawić nazwę, np. z "Kompendium Probabilistyki" na "Kompendium Probabilistyki i Statystyki".
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Rozwój kompendium.

Post autor: bartek118 »

Jeśli chodzi o zmienianie nazw, to zmieniłbym nazwę "Kompendium Zbiór-ka", na "Kompendium teorii mnogości i topologii". Poprzedni tytuł nie do końca oddaje to, że można tak też fakty topologiczne umieszczać.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Rozwój kompendium.

Post autor: scyth »

już
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Rozwój kompendium.

Post autor: Sylwek »

To idąc za ciosem, wypadałoby zmienić też nazwę działu "Zbiór-ka!" na "Teoria mnogości i topologia". A zmiana nazwy na "Probabilistyka i Statystyka" byłaby w tym momencie krzywdząca dla kombinatoryki . Jak coś, to proponowałbym już "Kombinatoryka, probabilistyka i statystyka" (i to zarówno dział, jak i część kompendium). Tylko czy to nie pociągnie za sobą konieczności zmieniania nazw innych działów...
ODPOWIEDZ