Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Proste problemy dotyczące wzorów skróconego mnożenia, ułamków, proporcji oraz innych przekształceń.
j3rzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2014, o 02:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: internet

Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Post autor: j3rzy »

Cześć wszystkim.

Po pierwsze chcę przeprosić, bo nie wiedziałem w którym dziele umieścić ten temat - tym gorzej się z tym czuję, że jest to mój pierwszy post. Proszę o ewentualne przeniesienie i przepraszam moderatora za tę robotę. Kończąc to samobiczowanie przejdę do sedna sprawy.

Miałem proste zadanie polegające na udowodnieniu, że funkcja jest rosnąca.
\(\displaystyle{ \left( 1-\frac{1}{ \sqrt[]{2}} \right) x - 8 < \left( 1-\frac{1}{ \sqrt[]{2}} \right) \left( x + 1 \right) - 8}\)
\(\displaystyle{ x - \frac{x}{\sqrt{2}} < x - \frac{x}{\sqrt{2}} + 1 - \frac{1}{\sqrt{2}}}\)
Z tego wyszło mi, że prawa strona jest większa od lewej, czyli funkcja jest rosnąca:
\(\displaystyle{ 0 < 1 - \frac{1}{\sqrt{2}}}\)
Żeby jednak jeszcze coś z tego zadania wycisnąć założyłem, że nie wiem ile wynosi pierwiastek z \(\displaystyle{ 2}\) i pomnożyłem parę razy nierówność przez \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\)
\(\displaystyle{ 0 < \frac{\sqrt{2} - 1}{\sqrt{2}} \\
0 < \sqrt{2} - 1 \\
0 < 2 - \sqrt{2}}\)


W tym miejscu moje dwa pytania skierowane do Was.
1. Czy mogę obustronnie mnożyć nierówność/równanie, gdy jedna z nich równa jest zeru? Nie dostrzegam w tym nic niewłaściwego, ale wolałbym mieć pewność.
2. Dowód chciałem w efektowny sposób zakończyć pisząc, że prawa strona jest mniejsza od lewej, gdyż pierwiastek z \(\displaystyle{ x}\) jest z definicji mniejszy od \(\displaystyle{ x}\). Tutaj jednak złapałem się na tym, że niekoniecznie. Dla \(\displaystyle{ x = \frac14}\) to zdanie nie jest prawdziwe. Postanowiłem wprowadzić pewne założenie, tylko nie wiem w jaki sposób mógłbym to ładnie zapisać. Jak wprowadza się założenia używając symboli?
Chciałbym, by zdanie docelowe było równoważne temu: \(\displaystyle{ 0 < 2 - \sqrt{2}}\) ponieważ dla każdego \(\displaystyle{ x > 1}\) mamy \(\displaystyle{ \sqrt{x} < x}\).
Jak w "języku matematyki" zapisać "ponieważ"? Spędziłem blisko godzinę w google, pół przeszukując książki i dalej nie do końca wiem czym się różni implikacja logiczna od materialnej, ani czy którakolwiek z nich będzie w tym wypadku użyteczna.
Pomyślałem nad zapisaniem tego zdania z użyciem kwantyfikatora ogólnego, daję Wam to do wglądu:
\(\displaystyle{ \left( \forall x > 1 \right) \left( 0 < x - \sqrt{x} \right)}\)
Czy można zapisać to w jakiś inny sposób? Czy któryś z poniższych jest bliski temu, co chcę uzyskać?
\(\displaystyle{ 0 \left\langle 2 - \sqrt{2} \implies x \right\rangle \sqrt{x} : x > 1\\
x > \sqrt{x} : x > 1}\)


Pozdrawiam
- j3rzy
Ostatnio zmieniony 22 mar 2014, o 22:42 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Częściowy brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm. Poprawa wiadomości.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22276
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3765 razy

Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Post autor: a4karo »

Nie staraj się na siłę zapisać wszystkiego za pomocą symboli matematycznych.
Tekst matematyczny zapisany tylko symbolami byłby nie do czytania. Używamy zatem normalnych słów, zdań, opisów, a symbole są używane tylko tam, gdzie to jest naprawdę konieczne dla precyzyjnego wyrażenia myśli, lub gdzie znacznie ułatwia zrozumienie przedstawionego toku myślenia.
j3rzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2014, o 02:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: internet

Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Post autor: j3rzy »

Przyznam, że robiłem to na siłę; motywowała mnie zwyczajna ciekawość. Gdy przeglądam sobie poradniki matematyczne, to twierdzenie, które zajmuje parę linijek w j. polskim jest pięknie "skompresowane" do niepełnej linijki następujących po sobie symboli. Sądziłem, że instnieje jakiś powszechnie stosowany zapis, z którym zwyczajnie nie mialem do czynienia. No i lubię uczy się języków obcych
Tak czy inaczej, dzięki za odpwiedź, a4karo.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22276
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3765 razy

Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Post autor: a4karo »

Zupełnie inną sprawą jest to, że aby udowodnić, że funkcja jest rosnąca, nie wystarczy wykazać, że \(\displaystyle{ f(x)<f(x+1)}\) (co - jak sie wydaje - probujesz zrobić)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34487
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Post autor: Jan Kraszewski »

j3rzy pisze:Gdy przeglądam sobie poradniki matematyczne, to twierdzenie, które zajmuje parę linijek w j. polskim jest pięknie "skompresowane" do niepełnej linijki następujących po sobie symboli.
Parę linijek w języku polskim jest często lepsze od "pięknej" linijki symboli.

JK
j3rzy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2014, o 02:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: internet

Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Post autor: j3rzy »

JK: będę miał to na uwadze, dzięki za odpowiedź.

a4karo: ups, wydawało mi się, że to wystarczy. Wziąłem się za liczenie bez czytania części teoretycznej - jak widać, mam braki. Cieszę się, że zwróciłeś mi uwagę. Wyszperałem viewtopic.php?t=204183 i jutro postaram się nad tym przysiąść.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Post autor: Niepokonana »

Głupie pytanie, ale czy to nie jest funkcja liniowa? Skoro tak to wypadałoby udowodnić tylko, że współczynnik przy iksie jest dodatni.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34487
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Notacja matematyczna, obustronne mnożenie nierówności

Post autor: Jan Kraszewski »

Tak, to jest funkcja liniowa. Autor wątku chciał sprawdzać jej monotoniczność z definicji (choć robił to niepoprawnie), można to robić tak, jak Ty chcesz, ale to zakłada odwołanie się do stosownych twierdzeń opisujących własności funkcji liniowej (które trzeba wcześniej udowodnić...).

JK
ODPOWIEDZ