Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Osobny dział dla miłośników procentów.
czarna_kuna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 lut 2016, o 19:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Post autor: czarna_kuna »

Pisałam egzamin próbny z angielskiego. Składał się on z 4 części: Listetning, Writing, Reading, Speaking. Średnia wyników z tych czterech części składa się na ocenę końcową, przy czym każda część ma inną „ważność” przy obliczaniu ostatecznego wyniku: Reading to 40% oceny, a pozostałe części po 20%. Otrzymałam następujące wyniki:

R: 69%
L: 82%
W: 98%
S: część speakingu nie była przeprowadzona w egzaminie próbnym, więc trzeba ją pominąć. Ewentualnie, żeby uzyskać ogólny pogląd na ocenę można przyjąć, że ze speakingu uzyskałam 90%

Pytanie: Jaki wynik procentowy uzyskałam z całego egzaminu?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Post autor: Kartezjusz »

Poczytaj o średniej ważonej
czarna_kuna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 lut 2016, o 19:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Post autor: czarna_kuna »

Niestety nie zdążę tego teraz zrobić, jako że pozostało mi niewiele czasu do zdecydowania kiedy podejmę się pisania tego egzaminu a do podjęcia tej decyzji chciałabym znać wynik egzaminu próbnego, dlatego bardzo proszę o pomoc.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Post autor: Kartezjusz »

Zamień procenty na ułamki i pomnóż każdy z nich przez wynik i wszystkie iloczyny zsumuj.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Post autor: Medea 2 »

Ta dziewczyna nie studiuje matematyki, więc można ją wesprzeć gotowcem - nie przesadzajmy. Z trzech części średnia to \(\displaystyle{ 79.5\!\%}\), dokładając czwartą otrzymujesz mniej więcej dwa punkty procentowe więcej.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Post autor: cosinus90 »

Medea 2 pisze:Ta dziewczyna nie studiuje matematyki, więc można ją wesprzeć gotowcem - nie przesadzajmy.
Z drugiej strony nie przesadzajmy z gotowcami do pewnego poziomu - umiejętność obliczenia średniej ważonej to nie jest poziom studiów (stąd argument ze studiowaniem matematyki jest pozbawiony sensu), a elementarna sprawa z którą powinien sobie poradzić każdy, kto zdał maturę. Nie wierzę, że dla przeciętnie inteligentnej osoby obliczenie procentów z kilku liczb i dodanie ich do siebie jest zadaniem przekraczającym możliwości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Post autor: Premislav »

Sądząc po tym, że praktycznie co roku zdarzają się ludzie (i to co gorsza przeważnie rozważający kierunki techniczne/ekonomiczne!), którzy pytają, jak policzyć punkty w rekrutacji, wykazujesz się pewnym, hmm, optymizmem w swej niewierze. Matura prawie nic nie znaczy (może kiedyś znaczyła, tego ocenić nie mogę).
Choć osobiście widziałbym problem raczej w lenistwie i niechęci do wszystkiego, co ma choćby powierzchowny związek z matematyką, niż w tępocie.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Ile procent uzyskałam z egzaminu?

Post autor: cosinus90 »

Premislav pisze:Choć osobiście widziałbym problem raczej w lenistwie i niechęci do wszystkiego, co ma choćby powierzchowny związek z matematyką, niż w tępocie.
Właśnie dlatego napisałem, że
Nie wierzę, że dla przeciętnie inteligentnej osoby obliczenie procentów z kilku liczb i dodanie ich do siebie jest zadaniem przekraczającym możliwości.
oraz
Z drugiej strony nie przesadzajmy z gotowcami do pewnego poziomu
ODPOWIEDZ