Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: Dumel »

w tym roku pisząc drugi etap pomyślałem sobie że "finalista LX OM" ładniej brzmi niż "finalista LIX OM" więc specjalnie skopałem kilka zadań i w finale sie nie znalazłem , ale teraz już ostatni gwizdek na finał bo III klasa tuż tuż i prosiłbym finalistów o rady, jak sie przygotować do Olimpiady, aby nie obawiać się o wynik II etapu. Prosiłbym tu o linki, jakieś rzadziej wymieniane tytuły książek (czyli nie: Pawłowski i Kourliandchik bo to wszyscy mają), przede wszystkim coś dobrego z teorii liczb, co można dostać w sklepie (czyli niestety już nie Sierpiński). Jeszcze prosiłbym o opinię: na co Waszym zdaniem warto się nastawiać (geometria/kombinatoryka/teoria liczb) bo ciężko wszystko pogodzić i jakieś priorytety muszą być.
Aha i jeszcze może niech każdy napisze jak długo uczył się na poważnie matematyki zanim sie dostał do finału, bo to daje jakieś rozeznanie o własnych szansach
wiślak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 28 mar 2008, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 17 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: wiślak »

Polecam "Matematykę z wesołym kangurem"
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: Dumel »

powiedzmy, że nie o takich tytułach myślałem
soliter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 13 paź 2005, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 28 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: soliter »

"Przygotowanie do olimpiad matematycznych" (Daniar Ch. Musztari) jest cool.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: Dumel »

mam to. jak dla mnie nie aż takie cool, poprostu dobra książka
soliter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 13 paź 2005, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 28 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: soliter »

W takim razie po prostu przerób ją całą, zadania w niej zamieszczone są trudniejsze niż te z I i II etapów OM, liczy się jakość, a nie ilość. Naprawdę, wg mnie w zupełności wystarcza.
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: neworder »

IMHO obok klasyków (Pawłowski itd,) najlepsze źródło to po prostu zadania ze starych olimpiad (polskich i zagranicznych). Przerób ich tak z 250 albo 500 i finał raczej gwarantowany.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: Dumel »

cóż za radosna nowina! ten pierwszy próg przekroczyłem już kilka miesięcy temu
Awatar użytkownika
Menda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 13 wrz 2007, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 4 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: Menda »

Nie jestem żadnym weteranem, więc nie wiem czy się mogę wypowiedzieć w tym temacie. Ale w gruńcie rzeczy to doradzałbym porobić trochę geometrii np. z Prasołowa albo czegoś w tym stylu. No bo jednak wydaje mi się że geometria kilka lat temu była trudniejsza niż w ostanich dwóch edycjach OM. A na II etapie się nie stresować i jakoś to będzie...

Pozdro
Awatar użytkownika
nuclear
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1501
Rejestracja: 22 paź 2006, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 264 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: nuclear »

z góry przepraszam za offtopic
Dumel pisze:w tym roku pisząc drugi etap pomyślałem sobie że "finalista LX OM" ładniej brzmi niż "finalista LIX OM" więc specjalnie skopałem kilka zadań i w finale sie nie znalazłem

Twój tekst przebił wszystko co do tej pory słyszałem "dlaczego OM poszła źle"(chodź zazwyczaj mówili że to zestresowanie).
Ciekawe czy usły6sze kiedyś coś w stylu: jestem za głupi, za słabo przygotowany itp.

Co do książek to polecam przerobić te które są w programie pierwszych lat jakiejś dobrej uczelni matematycznej. Na tym forum jest dużo studentów takowych uczelni więc ktoś ci udzieli satysfakcjonującej odpowiedzi.
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: TomciO »

nuclear pisze: Twój tekst przebił wszystko co do tej pory słyszałem "dlaczego OM poszła źle"(chodź zazwyczaj mówili że to zestresowanie).
Ciekawe czy usły6sze kiedyś coś w stylu: jestem za głupi, za słabo przygotowany itp.
Twój absolutny brak poczucia humoru przebił wszystko co do tej pory widziałem.

A na temat też się chętnie wypowiem, ale potem.
Kibu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 14 kwie 2007, o 20:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 41 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: Kibu »

nuclear pisze:
Twój tekst przebił wszystko co do tej pory słyszałem "dlaczego OM poszła źle"(chodź zazwyczaj mówili że to zestresowanie).
Ciekawe czy usły6sze kiedyś coś w stylu: jestem za głupi, za słabo przygotowany itp.
Jestem za głupia i za słabo przygotowana ;p
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: neworder »

Co do książek to polecam przerobić te które są w programie pierwszych lat jakiejś dobrej uczelni matematycznej. Na tym forum jest dużo studentów takowych uczelni więc ktoś ci udzieli satysfakcjonującej odpowiedzi.
To nie jest dobra rada dla olimpijczyków. Czytając książki akademickie możesz nabrać ogólnej erudycji matematycznej i dowiedzieć się wielu rzeczy (zachęcam!), ale zdobyta wiedza w robieniu zadań z olimpiady do niczego się nie przyda. Te zadania robi się elementarnie, nie potrzeba tam analizy, algebry liniowej, topologii etc. Nabrać kultury matematycznej, przydatnej np. przy dobrym redagowaniu rozwiązań, można i bez tego.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: »

Ze mnie żaden weteran, poza tym to było dawno i nieprawda , ale jeśli tylko jest taka możliwość, to najlepiej przygotowywać się pod opieką jakiegoś dobrego nauczyciela. Swego czasu raz w tygodniu jeździłem 40 kilometrów na kółko matematyczne Pawłowskiego, zdecydowanie warto było - jeśli w Twojej okolicy też jest jakaś dobra kuźnia olimpijczyków, to warto się zainteresować.

A jeśli nie, to chyba nie da się powiedzieć wiele mądrzejszego ponad: robić jak najwięcej zadań.

Q.
Awatar użytkownika
Menda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 13 wrz 2007, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 4 razy

Weterani radzą, czyli jak wejść do finału OM

Post autor: Menda »

Qń pisze:ale jeśli tylko jest taka możliwość, to najlepiej przygotowywać się pod opieką jakiegoś dobrego nauczyciela. Swego czasu raz w tygodniu jeździłem 40 kilometrów na kółko matematyczne Pawłowskiego, zdecydowanie warto było
O tak, też miałem coś w tym stylu, zarwane prawie wszystkie weekendy na początku liceum. Ale nie ma to jak dobry nauczyciel który umie i chce coś wytłumaczyć i nauczyć.

Pozdro
ODPOWIEDZ