Probabilistyka na OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Knaf156
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2018, o 14:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: województwo dolnośląskie
Podziękował: 8 razy

Probabilistyka na OM

Post autor: Knaf156 »

Jak to jest z teorią prawdopodobieństwa na OM? Czy wszystkie rachunki sprowadzają się wyłącznie do metod kombinatorycznych i takie podręczniki, jak "Aspekty kombinatoryki", "Wykłady z kombinatoryki" i "Złote rybki..." Lwa Kurlandczyka w zupełności wystarczą (wraz z oczywistą wiedzą licealną o prawdopodobieństwie całkowitym, schemacie Bernoulliego czy twierdzeniu Bayesa i całej reszcie)? No bo chyba nie ma szans, żeby na OM-ie pojawiło się zadanie z rozkładem ciągłym.
Awatar użytkownika
xxDorianxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 1 paź 2016, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 22 razy

Re: Probabilistyka na OM

Post autor: xxDorianxx »

Je nie mam pojęcia,aczkolwiek może archiwum ci da odpowiedź.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Probabilistyka na OM

Post autor: PoweredDragon »

wraz z oczywistą wiedzą licealną o prawdopodobieństwie całkowitym, schemacie Bernoulliego czy twierdzeniu Bayesa i całej reszcie
Ciekawa oczywista wiedza NiElicealna xd

Archiwum wyczerpuje informacje. Wszystko do zrobienia standardowymi metodami (wymienionymi wyżej, regułą mnożenia, dodawania, tym co w kartach, drzewkami stochastycznymi, logiczne myślenie i dobre wyobrażenie opisywanego zadania). Owalić dużo zadań i liczyć na to, że zauważysz, z czego trzeba skorzystać :d
_Michal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 30 lis 2014, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Edinburgh & Śląsk
Pomógł: 13 razy

Probabilistyka na OM

Post autor: _Michal »

Prawdopodobieństwo właściwie nie pojawia się na OMie (na pewno nie od drugiego etapu wzwyż) i nie warto tracić na nie czasu, chociaż warto zapoznać się z metodą probabilistyczną ( ... listyczna/ i ... listyczna/). Co do kombinatoryki to rzeczywiście wszystko jest do zrobienia standardowymi metodami, chociaż znajomość grafów może okazać się bezcenna. Tak jak powiedział PoweredDragon, trzeba zrobić dużo zadań i to daje najwięcej (szczególnie polecam shortlist z IMO - https://www.imo-official.org/problems.aspx).
Knaf156
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2018, o 14:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: województwo dolnośląskie
Podziękował: 8 razy

Probabilistyka na OM

Post autor: Knaf156 »

Dzięki wszystkim za pomoc i jeszcze à propos tego:
PoweredDragon pisze:
wraz z oczywistą wiedzą licealną o prawdopodobieństwie całkowitym, schemacie Bernoulliego czy twierdzeniu Bayesa i całej reszcie
Ciekawa oczywista wiedza NiElicealna xd
Miałem na myśli, rzecz jasna, liceum na poziomie rozszerzonym z matematyki; nie wiem, czy schemat Bernoulliego i twierdzenie Bayesa są zawarte w podstawie programowej, ale z racji, że interesuję się nieco matematyką dyskretną, to widziałem kilka zadań z rozszerzenia rozwiązanych przy użyciu wyżej wymienionych własności. Pewnie da się też inaczej, np. drzewkiem (choć ja preferuję bardziej teoretyczne metody).

Pozdrawiam.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Probabilistyka na OM

Post autor: PoweredDragon »

Nie są to metody nauczane w liceum, aczkolwiek można ich pewnie użyć
ODPOWIEDZ