Wyprowadzenie równania siatki dyfrakcyjnej

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
parkos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 lut 2017, o 11:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojtkowa

Wyprowadzenie równania siatki dyfrakcyjnej

Post autor: parkos »

Witam, poszukuję jakiegoś wytłumaczenia skąd wzięło się równanie siatki dyfrakcyjnej.
Wiem, że wynika to z interferencji, a fale do poszczególnych prążków muszą dotrzeć w tej samej fazie, więc różnica przebytych dróg musi być całkowitą wielokrotnością długości fali.

Zastanawia mnie dlaczego różnicę przebytych dróg możemy wyznaczyć z zależności podanej na tym rysunku:

Kod: Zaznacz cały

http://www.iwiedza.net/wiedza/113/04.gif

Wydaje mi się że taką zależność można by wyznaczyć, gdyby wiedzieć, że promienie są równoległe, a te przecież zbiegają się.
Z kolei na tym rysunku:
... kcyjna.jpg
Zależność jest poprawna, bo w końcu promienie na rysunku są równoległe, jednakże wiedząc, że powstanie prążek powinny się one zbiegać...
Jak to w takim razie wyjaśnić?
daras170
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 708
Rejestracja: 24 mar 2014, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toronto
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 73 razy

Wyprowadzenie równania siatki dyfrakcyjnej

Post autor: daras170 »

Promienie nie są równoległe na obu rysunkach, tylko na tym drugim skala jest ogromna więc tak się wydaje, w końcu gdzieś się spotkają czyli przetną i nastąpi interferencja.
parkos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 lut 2017, o 11:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojtkowa

Wyprowadzenie równania siatki dyfrakcyjnej

Post autor: parkos »

Ja to jak najbardziej rozumiem, napisałem jednak że:
"Wydaje mi się że taką zależność można by wyznaczyć, gdyby wiedzieć, że promienie są równoległe, a te przecież zbiegają się. "
Gdy promienie nie będą równoległe, powstanie trójkąt prostokątny, z którego jeden bok będzie dłuższy od drugiego, tylko że zgodnie z rozumowaniem całą różnice dróg powinniśmy zawrzeć w naszym wzorze i powinna być równa \(\displaystyle{ d\sin \alpha}\). Jak widać z powyższego tak się nie dzieje. W teorii owszem, dla małych kątów różnica będzie rzeczywiście nieznaczna, ale czy na pewno? Operujemy tu na długościach fali które są w mikrometrach - wydaje mi się więc że przybliżenie byłoby tutaj nie na miejscu.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2017, o 21:57 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3845
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Wyprowadzenie równania siatki dyfrakcyjnej

Post autor: AiDi »

parkos pisze:W teorii owszem, dla małych kątów różnica będzie rzeczywiście nieznaczna, ale czy na pewno?
Na pewno, na tym przecież polega idea założeń. To czysta geometria. Zakładasz, że tak jest, wyprowadzasz wnioski i sprawdzasz potem jak działają one w praktyce.
ODPOWIEDZ