wędkarz patrzący na dno stawu

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
dżi-unit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: 13 paź 2008, o 18:01
Płeć: Kobieta

wędkarz patrzący na dno stawu

Post autor: dżi-unit »

Wędkarz patrzy na dno stawu pionowo z góry i ocenia głębokość na ok 0,9 m. Ile wynosi rzeczywista gł stawu? \(\displaystyle{ n_{p}=1 n _{w} =1,33}\).

mam rysunek, ale nie wiem jak to matematycznie obliczyć.

wiem, że \(\displaystyle{ \frac{n _{w}}{n_{p}} = \frac{ sin\alpha }{ sin\beta }}\)
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

wędkarz patrzący na dno stawu

Post autor: Adifek »

Jeżeli patrzy pionowo z góry, to światło nie ulega załamaniu. Zatem rzeczywista głębokość to właśnie 0,9m.
snm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 468
Rejestracja: 10 mar 2007, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inąd
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 54 razy

wędkarz patrzący na dno stawu

Post autor: snm »

Naturalne wydaje się jednak, że wszystko, co znajduje się pod wodą, "zmniejsza" swoją głębokość. Wynika to z faktu, że oko ludzkie nie jest punktem, ale ma pewną wielkość i wlatują do niego promienie odbite od jednego punktu na dnie pod różnymi kątami (gdyby światło wlatywało tylko jedną drogą, nie moglibyśmy wcale ocenić odległości)

Załączam screena z rozwiązaniem (po angielsku) zadania w bardziej ogólnym przypadku: na dnie basenu o głębokości h znajduje się kamień. Jaka jest pozorna głębokość kamienia w funkcji kąta, pod którym patrzymy?

Okazuje się, że pozorna głębokość jeziora, gdy patrzymy na nie pod kątem prostym, powiązana jest z rzeczywistą głębokością prostym równaniem \(\displaystyle{ h'=\frac{h}{n}}\).

ODPOWIEDZ