Funkcja sort i reverse, a matura

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Funkcja sort i reverse, a matura

Post autor: Kfadrat »

Cześć,
ostatnio usłyszałem od nauczyciela, że na maturze nie można używać funkcji reverse (i chyba sort) z biblioteki algorithm. Czy to prawda? Jeśli tak to jest może jakaś lista jeszcze innych "zakazanych" funkcji?
Ostatnio zmieniony 13 maja 2019, o 02:53 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Funkcja sort i reverse, a matura

Post autor: bartek118 »

To nieprawda. Jeżeli używasz tych funkcji zgodnie ze standardem języka i wiesz, co robisz, to jak najbardziej można.

Wyjątkiem oczywiście jest sytuacja, gdzie zadanie mówi np. o zaimplementowaniu konkretnego sortowania, a Ty użyjesz sorta.
OShon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 4 mar 2014, o 00:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: VBATools | Kraków | Poland | Europe | Earth | SolSystem | SomewareInSpace
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 7 razy

Funkcja sort i reverse, a matura

Post autor: OShon »

Dokładnie, może chodzić o osiągnięciu efektu poprzez zaprezentowanie ze zrozumieniem sortowania bąbelkowego, albo inne mniej popularne (a jest ich trochę

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sortowanie
), w tedy oczywiście użycie sortu wbudowanego może być zakazane.
Awatar użytkownika
Kfadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 25 paź 2018, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 20 razy

Funkcja sort i reverse, a matura

Post autor: Kfadrat »

Czyli jeżeli w zadaniu jest mowa o poszukiwaniu palindromów i anagramów, to bez problemu mogę z nich skorzystać?
Dudenzz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 8 mar 2009, o 18:21
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 19 razy

Funkcja sort i reverse, a matura

Post autor: Dudenzz »

Ja chciałbym zaznaczyć, że informatyka wcale nie polega na używaniu procedur napisanych przez kogoś innego i skompilowanych w postaci różnych bibliotek. Jeżeli istotą zadania jest samo sortowanie, to należy przedstawić jego zrozumienie za pomocą napisu w odpowiednim języku programowania. Pamiętaj, że język programowania to tylko sposób wyrazu, a zadania powinny wymagać także znajomości treści, którą wyrażasz.

To trochę tak jak z gotowaniem. Wiadomo, że zamawiając pizzę przez telefon nie udowadniam swoich umiejętności kulinarnych. Ale jeżeli jestem kucharzem, to oczywiście część używanych przeze mnie składników jest uprzednio przetworzona, niekoniecznie przeze mnie. Podobnie jest z informatyką, odpowiedź na zadanie "... posortuj listę ..."

Kod: Zaznacz cały

... sort(list) ...
absolutnie nie wykazuje żadnej wiedzy w zakresie sortowania. Z drugiej jednak strony, gdy mam za zadanie implementację listy posortowanej zbudowanej na podstawie kilku posortowanych list, to mogę wykorzystać przy okazji inicjalizacji gotowe rozwiązanie; na przykład w taki sposób:

Kod: Zaznacz cały

sorted_lists = [np.sort(np.random.uniform(min,max,size)) for i in range(n)]
ODPOWIEDZ