Podstawy teorii mnogości

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
duuj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 19 lip 2013, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy

Podstawy teorii mnogości

Post autor: duuj »

Jakie są Wasze opinie na temat książki "Podstawy teorii mnogości" p. Guzickiego i Zbierskiego? Mógłby ktoś przybliżyć zawartość (jaki zakres materiału jest tam poruszony)?
Libertarian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 14 lip 2013, o 12:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Podstawy teorii mnogości

Post autor: Libertarian »

Książka jet bardzo dobra, najbardziej przystępna ze wszystkich jakie miałem w ręku (uważam, że nawet bardziej od Rasiowej). Książka porusza wszystkie najważniejsze tematy Teorii mnogości do tego jest w niej mnóstwo przykładów rysunków itp. Polecam też znakomity zbiór zadań z którego przygotowywałem się do kolokwium i nie miałem większych problemów z zaliczeniem
duuj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 19 lip 2013, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy

Podstawy teorii mnogości

Post autor: duuj »

A nie piszesz przypadkiem o innej książce "Wykłady ze wstępu do matematyki" p. Guzickiego i Zakrzewskiego? Bo z tego co się orientuję, to nie ma zbioru zadań p. Guzickiego i Zbierskiego.
Libertarian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 14 lip 2013, o 12:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Podstawy teorii mnogości

Post autor: Libertarian »

Oj, nie doczytałem dokładnie przepraszam
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34499
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Podstawy teorii mnogości

Post autor: Jan Kraszewski »

Mam książkę przed sobą.

Materiał w niej zawarty jest trudny i zaawansowany.

Część I: Modele Boole'owskie, czyli podstawy teorii forcingu. O ile pamiętam, autorzy operują na klasach, a nie na zbiorach, ale poza tym podstawowe techniki się nie różnią.

Część II: Duże liczby kardynalne - podstawowe pojęcia z tego działu.

Część III: Potęgowanie liczb kardynalnych - na zaawansowanym poziomie.

Część IV: Deskryptywna teoria mnogości.

Książka jest wydana w 1978 roku, więc wiedza w niej zawarta wyewoluowała od tego czasu, podobne jak notacja i terminologia, co nie zmienia faktu, że jej treść pozostaje prawdziwa... Myślę, że np. do DTM można znaleźć bardziej nowoczesne podręczniki (choć raczej po angielsku).

Tak czy inaczej lektura tej książki wymaga od czytelnika solidnego przygotowania wstępnego i bycia na odpowiednim poziomie wiedzy teoriomnogościowej. Ciężko mi też powiedzieć, czy sprawdza się w samodzielnej lekturze.

JK
Awatar użytkownika
artbyte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 12 gru 2008, o 11:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Podstawy teorii mnogości

Post autor: artbyte »

Wczoraj w bibliotece przeglądałem książkę Kazimierza Kuratowskiego "Wstęp do teorii mnogości" i myślę, że jest warta polecenia bo temat jest przedstawiony jasno i ostro zarazem tj wyakcentowano w niej jak mi się wydaje najbardziej podstawowe w sensie fundamentalnym pojęcia TM. Nie zamieszczono tam szerszej analizy aksjomatyki ZFC, ale zasygnalizowano, że wymagałoby to obszerniejszego omówienia niż poziom wprowadzenia w tematykę i bardziej zaawansowanych metod jak np forcing Cochena, Shelaha itp. Zainteresowanym pogłębieniem znajomości tematyki TM polecam "Set theory and the continuum hypothesis" Paula J. Cohena jako, że w tym opracowaniu jest też historia zagadnienia HC.
ODPOWIEDZ