Rachunek zdań

Zdania. Tautologie. Język matematyki. Wszelkie zagadnienia związane z logiką matematyczną...
colma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2018, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Rachunek zdań

Post autor: colma »

Dzień dobry, rozwiązuje zadań z poprzednich lat, ale nie mam odpowiedzi. Prosiłbym więc o sprawdzenie moich typów.

1. Które z wymienionych wartościowań spełnia formułę zdaniową \(\displaystyle{ ((p \rightarrow (q \rightarrow r)) \vee (r \rightarrow (q \rightarrow p)))}\)?
a) \(\displaystyle{ v(r)=1, v(p)=0, v(q)=1}\)
b) \(\displaystyle{ v(p)=1}\) i dowolne wartości dla pozostałych zmiennych.
c) \(\displaystyle{ v(r)=0}\) i \(\displaystyle{ v(p)=1, v(q)=1}\)
d) \(\displaystyle{ v(r)=1, v(p)=(q)=0}\)

Zaznaczyłem odpowiedź B.

2. Wskaż zdania prawdziwe.
a) \(\displaystyle{ 2^{5}}\) jest liczbą parzystą wtedy i tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ 5^{2}}\) jest liczbą parzystą.
b) Jeśli \(\displaystyle{ |-5|<0}\), to \(\displaystyle{ 5}\) jest liczbą pierwszą.
c) Jeśli istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych, to \(\displaystyle{ 2}\) jest liczbą pierwszą.
d) Pierwiastek kwadratowy z liczby \(\displaystyle{ 36}\) jest liczbą niewymierną lub \(\displaystyle{ 36}\) jest liczbą niewymierną.

Zaznaczyłem odpowiedzi B oraz D.

3. Które z podanych wnioskowań nie jest poprawne?
a) Jeżeli z tego, że zbiór \(\displaystyle{ X}\) jest uporządkowany wynika, że ma element maksymalny, to z tego że zbiór \(\displaystyle{ X}\) nie posiada elementu maksymalnego wynika, że nie jest on uporządkowany.
b) Jeżeli z tego że funkcja \(\displaystyle{ f}\) jest różnowartościowa wynika, że jest odwzorowaniem "na', to z tego, że \(\displaystyle{ f}\) nie jest funkcją różnowartościową wynika, że nie jest odwzorowaniem "na”.
c) Jeżeli liczba naturalna \(\displaystyle{ x}\) dzieli się przez \(\displaystyle{ 3}\), to jeżeli \(\displaystyle{ x}\) nie dzieli się przez \(\displaystyle{ 3}\), to dzieli się przez \(\displaystyle{ 5}\).
d) Jeżeli relacja jest przechodnia, to z tego że jest zwrotna, wynika że jest przechodnia i zwrotna.

Zaznaczyłem A oraz C.

4. Która z wymienionych formuł jest spełniona przez następujące wartościowanie zmiennych \(\displaystyle{ v(p)=1,v(q)=0, v(r)=1}\)?
a) \(\displaystyle{ \neg ((p \vee q) \rightarrow r)}\)
b) \(\displaystyle{ \neg (p \rightarrow (q \vee \neg r)) }\)
c) \(\displaystyle{ (p \rightarrow q) \rightarrow ((q \rightarrow r) \rightarrow (p \rightarrow r))}\)
d) \(\displaystyle{ \neg (r \rightarrow (p \vee q)) }\)

Tutaj po rozpisaniu żadna odpowiedź nie wydaje się poprawna, a jednak któraś być powinna.

5. Który z podanych schematów (przesłanki | wniosek) jest poprawną regułą wnioskowania w rachunku zdań?
a) \(\displaystyle{ (p \rightarrow (q + r)) | (-p \rightarrow (-q * -r))}\)
b) \(\displaystyle{ p |(p+q)}\)
c) \(\displaystyle{ (p + q) | (p * q) }\)
d) \(\displaystyle{ (p * q) | (-p + -q)}\)

Tego zadania, mimo szczerych chęci, nie rozumiem. edit: Już wiem. Chyba A oraz B.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2019, o 17:33 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34494
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: Rachunek zdań

Post autor: Jan Kraszewski »

colma pisze: 23 lis 2019, o 17:271. Które z wymienionych wartościowań spełnia formułę zdaniową \(\displaystyle{ ((p \rightarrow (q \rightarrow r)) \vee (r \rightarrow (q \rightarrow p)))}\)?
a) \(\displaystyle{ v(r)=1, v(p)=0, v(q)=1}\)
b) \(\displaystyle{ v(p)=1}\) i dowolne wartości dla pozostałych zmiennych.
c) \(\displaystyle{ v(r)=0}\) i \(\displaystyle{ v(p)=1, v(q)=1}\)
d) \(\displaystyle{ v(r)=1, v(p)=(q)=0}\)

Zaznaczyłem odpowiedź B.
Jeżeli przez "spełnia" rozumiesz, że dane wartościowanie wartościuje zadaną formułę na \(\displaystyle{ 1}\), to wszystkie odpowiedzi są poprawne. A może źle przepisałeś formułę? Gdyby chodziło o \(\displaystyle{ ((p \rightarrow (q \rightarrow r)) \,\red{\land}\, (r \rightarrow (q \rightarrow p)))}\), to poprawna byłaby tylko odpowiedź D.
colma pisze: 23 lis 2019, o 17:272. Wskaż zdania prawdziwe.
a) \(\displaystyle{ 2^{5}}\) jest liczbą parzystą wtedy i tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ 5^{2}}\) jest liczbą parzystą.
b) Jeśli \(\displaystyle{ |-5|<0}\), to \(\displaystyle{ 5}\) jest liczbą pierwszą.
c) Jeśli istnieje nieskończenie wiele liczb pierwszych, to \(\displaystyle{ 2}\) jest liczbą pierwszą.
d) Pierwiastek kwadratowy z liczby \(\displaystyle{ 36}\) jest liczbą niewymierną lub \(\displaystyle{ 36}\) jest liczbą niewymierną.

Zaznaczyłem odpowiedzi B oraz D.
Źle. Powinno być B i C.
colma pisze: 23 lis 2019, o 17:273. Które z podanych wnioskowań nie jest poprawne?
a) Jeżeli z tego, że zbiór \(\displaystyle{ X}\) jest uporządkowany wynika, że ma element maksymalny, to z tego że zbiór \(\displaystyle{ X}\) nie posiada elementu maksymalnego wynika, że nie jest on uporządkowany.
b) Jeżeli z tego że funkcja \(\displaystyle{ f}\) jest różnowartościowa wynika, że jest odwzorowaniem "na', to z tego, że \(\displaystyle{ f}\) nie jest funkcją różnowartościową wynika, że nie jest odwzorowaniem "na”.
c) Jeżeli liczba naturalna \(\displaystyle{ x}\) dzieli się przez \(\displaystyle{ 3}\), to jeżeli \(\displaystyle{ x}\) nie dzieli się przez \(\displaystyle{ 3}\), to dzieli się przez \(\displaystyle{ 5}\).
d) Jeżeli relacja jest przechodnia, to z tego że jest zwrotna, wynika że jest przechodnia i zwrotna.

Zaznaczyłem A oraz C.
A powinieneś zaznaczyć wyłącznie B.
colma pisze: 23 lis 2019, o 17:274. Która z wymienionych formuł jest spełniona przez następujące wartościowanie zmiennych \(\displaystyle{ v(p)=1,v(q)=0, v(r)=1}\)?
a) \(\displaystyle{ \neg ((p \vee q) \rightarrow r)}\)
b) \(\displaystyle{ \neg (p \rightarrow (q \vee \neg r)) }\)
c) \(\displaystyle{ (p \rightarrow q) \rightarrow ((q \rightarrow r) \rightarrow (p \rightarrow r))}\)
d) \(\displaystyle{ \neg (r \rightarrow (p \vee q)) }\)

Tutaj po rozpisaniu żadna odpowiedź nie wydaje się poprawna, a jednak któraś być powinna.
Poprawne są B i C.
colma pisze: 23 lis 2019, o 17:275. Który z podanych schematów (przesłanki | wniosek) jest poprawną regułą wnioskowania w rachunku zdań?
a) \(\displaystyle{ (p \rightarrow (q + r)) | (-p \rightarrow (-q * -r))}\)
b) \(\displaystyle{ p |(p+q)}\)
c) \(\displaystyle{ (p + q) | (p * q) }\)
d) \(\displaystyle{ (p * q) | (-p + -q)}\)

Tego zadania, mimo szczerych chęci, nie rozumiem.
To zadanie wygląda podejrzanie, bo dość bezsensownie. Podejrzewam złe przepisanie. Jakie jest znaczenie symboli \(\displaystyle{ +,*,-,|}\) ?

JK
colma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2018, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Re: Rachunek zdań

Post autor: colma »

Dziękuję, zrozumiałem już wszystkie błędy. Część wynikała z niezrozumienia pojęcia spełniania, a część po prostu z nieuwagi:)
To zadanie wygląda podejrzanie, bo dość bezsensownie. Podejrzewam złe przepisanie. Jakie jest znaczenie symboli \(\displaystyle{ +,*,-,|}\) ?
Operatory +, *, - odnoszą się odpowiednio do alternatywy, koniunkcji oraz negacji. Taka notacja jest czasem stosowana w informatyce, ale nie przyszło mi do głowy, żeby pozamieniać na operatory matematyczne, przepraszam.
Wydaje mi się jednak, że intuicyjnie i to zadanie zrozumiałem. Sprawdza ono regułę wnioskowania. Po obu stronach znaku | musi być więc prawda. Zatem np. w przykładzie (B) jeśli po lewej jest samo \(\displaystyle{ p}\), to lewa strona jest prawdziwa. Po prawej stronie mamy alternatywę \(\displaystyle{ p \vee q}\), a więc wiedząc, że \(\displaystyle{ p}\) jest prawdziwe, to również i ta alternatywa będzie prawdziwa. Zatem po lewej i po prawej stronie znaku mamy prawdę - odpowiedź jest prawidłowa. Odpowiedzi C, D, A są nie poprawne, ponieważ:

(D): \(\displaystyle{ (p \wedge q)}\) wymaga, żeby \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) były prawdą. Ale wtedy alternatywa zaprzeczenia prawd zwraca fałsz, dlatego odpowiedź jest niepoprawna.
(C): \(\displaystyle{ (p \vee q)}\) jest alternatywą, czyli albo \(\displaystyle{ p}\) albo \(\displaystyle{ q}\) jest prawdą. Nie gwarantuje to jednak, że koniunkcja (po prawej stronie znaku) również da prawdę.

Nie wiem, czy to poprawne rozwiązanie, ale według mnie miałoby sens.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34494
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: Rachunek zdań

Post autor: Jan Kraszewski »

Zatem chodzi o

5. Który z podanych schematów (przesłanki | wniosek) jest poprawną regułą wnioskowania w rachunku zdań?
a) \(\displaystyle{ (p \rightarrow (q \lor r)) | (\neg p \rightarrow (\neg q \land \neg r))}\)
b) \(\displaystyle{ p |(p\lor q)}\)
c) \(\displaystyle{ (p \lor q) | (p \land q) }\)
d) \(\displaystyle{ (p \land q) | (\neg p \lor \neg q)}\)
colma pisze: 23 lis 2019, o 18:34Sprawdza ono regułę wnioskowania. Po obu stronach znaku | musi być więc prawda.
Niezupełnie. Chodzi o to (zakładając, że patrzymy na kwestię semantycznie), że dla każdego wartościowania, które wartościuje lewą stronę na prawdę, także prawa strona jest wartościowana na prawdę.
colma pisze: 23 lis 2019, o 18:34 Zatem np. w przykładzie (B) jeśli po lewej jest samo \(\displaystyle{ p}\), to lewa strona jest prawdziwa. Po prawej stronie mamy alternatywę \(\displaystyle{ p \vee q}\), a więc wiedząc, że \(\displaystyle{ p}\) jest prawdziwe, to również i ta alternatywa będzie prawdziwa. Zatem po lewej i po prawej stronie znaku mamy prawdę - odpowiedź jest prawidłowa. Odpowiedzi C, D, A są nie poprawne, ponieważ:

(D): \(\displaystyle{ (p \wedge q)}\) wymaga, żeby \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) były prawdą. Ale wtedy alternatywa zaprzeczenia prawd zwraca fałsz, dlatego odpowiedź jest niepoprawna.
(C): \(\displaystyle{ (p \vee q)}\) jest alternatywą, czyli albo \(\displaystyle{ p}\) albo \(\displaystyle{ q}\) jest prawdą. Nie gwarantuje to jednak, że koniunkcja (po prawej stronie znaku) również da prawdę.

Nie wiem, czy to poprawne rozwiązanie, ale według mnie miałoby sens.
To jest dobry trop i dobre odpowiedzi, choć formalne uzasadnienie wygląda trochę inaczej (tym bardziej, że w A nic nie uzasadniłeś) i odwołuje się do wartościowań.

JK
ODPOWIEDZ