Przybliżenie liczby rzeczywistej przy użyciu urojonych.

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
jacekjacek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 7 sty 2023, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
wiek: 43

Przybliżenie liczby rzeczywistej przy użyciu urojonych.

Post autor: jacekjacek »

Staram się zrozumieć temat przedstawienia liczby rzeczywistej wyłącznie przy użyciu liczb urojonych.
Jestem w balonie i nie wiem jak się tu znalazłem.

Przyjmijmy, że znamy wyłącznie liczby urojone jako naturalny sposób liczenia. Chcemy przy użyciu tych liczb uzyskać przybliżenia liczb na osi rzeczywistej (przyjmujemy, że nie znamy takich liczb i są one dla nas czymś dziwnym). Czyli tak jak przedstawiamy \(\displaystyle{ a+bi}\) tylko odwrotnie, przy użyciu operacji na \(\displaystyle{ i}\) bez użycia liczb rzeczywistych (przyjmując że ich nie znam i nie wyobrażam sobie) chcę uzyskać jakieś ich przybliżenia.
Czyli wycieczka \(\displaystyle{ i^2}\) jest nielegalna (gdyż \(\displaystyle{ 2 \in \RR}\)). Jakieś przybliżenia \(\displaystyle{ i^i, \sqrt[i{}]{i}}\) wyglądają jakby się nadawały do tego celu, ale że jestem w balonie to nie bardzo wyobrażam sobie jak będą na takich liczbach zdefiniowane operacje żółwik, słonik czy inne dodawanie. Dlatego przywędrowałem na forum tematyczne.
Ostatnio zmieniony 7 sty 2023, o 17:44 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22247
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3762 razy

Re: Przybliżenie liczby rzeczywistej przy użyciu urojonych.

Post autor: a4karo »

Jak sobie narysujesz płaszczyznę zespoloną, to zobaczysz że liczby urojone leżą na osi pionowej, a rzeczywiste na poziomej. Nie da się więc ich przybliżać urojonymi.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5750
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Przybliżenie liczby rzeczywistej przy użyciu urojonych.

Post autor: arek1357 »

jest w tym szaleństwie metoda ponieważ masz:

\(\displaystyle{ i \cdot i=-1}\)

I już oś urojona to za mało...
ODPOWIEDZ