Sprawiedliwy podział

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Chiemi

Sprawiedliwy podział

Post autor: Chiemi »

Myślę ze dobrze trafilem z podforum , gdyż mam zagadkę no ale troche w niej geometrii więć wrzucę ja chyba tutaj . A jej tresc wyglada tak :

Spotkałem kolegę z wojska w parku. Po wylewnych powitaniach usiedliśmy sobie na trawie. Wyjąłem z teczki butelkę chorwackiej śliwowicy (właśnie zakupionej w pobliskim sklepie). Śliwowica mieniła się złocistym kolorem aż po sam korek flaszki, ktora był a dość niecodzienna, bo wyglądała, jakby ktoś nasadził coś stożko-podobnego, mocno wydłużonego na eliptyczną, pękatą podstawę butelki. Nie mieliśmy kieliszków a chcieliśmy podzielić płyn na równe części. Wyciągnąłem korek z flaszki i wydawało się, że nie ma sposobności, by podzielić zawartość równo na nas obu.Pierwsza myśl- niech każdy upije ile zachce.
Na to kolega z wojska powiedział:
- Poczekaj mam pomysł, za pomocą mojej manierki podzielimy tę flaszkę sprawiedliwie po połowie.
- Dobrze ale jak? Weźmiesz manierkę i tak ot po prostu podzielisz śliwowicę na pół, spytałem zdumiony.
- No , nie całkiem tak -odpowiedział z uśmiechem kolega - będę jeszcze potrzebował jeden drobiazg, którego tu wokół pod dostatkiem.
- I jak powiedział, tak zrobił! I jeszcze przedstawił cały dowód na to , że sprawiedliwie połowę śliwowicy odlał z flaszki do swojej manierki, a drugą połowę zostawił w butelce.

A pytanie to : Jak kolega podzielił zawartość tej butelki na połowę??

Z góry dziękuję za rozwiązanie zagadki bądź podsunięcie jakiejś wskazówki albo sugestii
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Sprawiedliwy podział

Post autor: marshal »

ehh tylko mi smaku narobiles ta zagadka :P
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Sprawiedliwy podział

Post autor: Zlodiej »

fajne tylko niepotrzebnie dałeś śliwowice bo zamiast o zagadce o czym innym się myśli

ciekawe czego w parku jest bardzo dużo co pomaga w odmierzaniu ilosci śliwowicy ?:] moze pustych butelek po piwie ?? wtedy to miał łatwo :]

a na powaznie too trudne bo trzeba wymysleć dodatkowy element
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

Sprawiedliwy podział

Post autor: Yavien »

Czy przekrój butelki (wzdłuż osi pionowej) jest symetryczny?
To wystarczy odpowiednio podeprzeć butelkę patykiem (w parku bywają ). Wyleje sie wtedy do manierki połowa, bo przecież
Śliwowica mieniła się złocistym kolorem aż po sam korek flaszki
mniam mniam.
Chiemi

Sprawiedliwy podział

Post autor: Chiemi »

hmm ten przekrój musi być symatryczny. trzeba odmierzyc dobrze kat zeby odpowiednio podeprzec patykiem. Hmm zdaje mi sie ze sa jeszcze inne opcje odmierzania, choc ta moze byc dobra jak sie zlapie odpowiedni kat.
tylko jak odmierzyc ten kat?
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

Sprawiedliwy podział

Post autor: Yavien »

Za pomocą 2 patyków wymierzamy, żeby środek dna i środek otworu po korku były na tej samej wysokości przy podparciu trzecim patykiem. Wtedy wiemy, ze butelka leży dokładnie poziomo. Płynu w butelce zostanie połowa, gdy jego poziom dojdzie do tej linii srodka.

Ps. Kawałkiem sznurka, czy paskiem materiału (nogawka spodni, rekaw koszuli) można odmierzyć środek dna i srodek otworu.
Chiemi

Sprawiedliwy podział

Post autor: Chiemi »

Dzieki za pomoc z rozwiazywaniem. Nie jestem do konca pewny czy to zadziala. Nie wiem czy koledzy dla takiej sprawy poswieciliby swoja koszule/ spodnie . Poza tym to musi byc cos czego jest duzo naokolo w parku. No wlasnie moga to byc patyki . Bylbym wdzieczny za jeszcze jakies inne mozliwosci rozwiazania =] Dziekuje.
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

Sprawiedliwy podział

Post autor: Yavien »

Nie trzeba poświęcać, po prostu odmierzyć - mierzymy szerokość i składamy na pół, po to, zeby mieć pewność, gdzie jest ten środek. Na oko, jak się ma dobre tez może być.
Chiemi

Sprawiedliwy podział

Post autor: Chiemi »

mysle ze plyn nie przeleje sie do polowy otworu. poziom plynu zatrzyma sie na dolnej granicy wylotu wskutek czego nie przeleje sie idealnie polowa plynu ale troche ponad. Trzeba jakos zrobic zeby plyn sie zatrzymal na srodku otworu , a nie na jego dolnej granicy. Bardzo wazne jest dla mnie rozwiazanie tego zadania . ciesze sie ze yavien mi w tym pomaga a jak inni dolacza tez z gory dziekuje.
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

Sprawiedliwy podział

Post autor: Yavien »

Chiemi pisze:mysle ze plyn nie przeleje sie do polowy otworu. poziom plynu zatrzyma sie na dolnej granicy wylotu wskutek czego nie przeleje sie idealnie polowa plynu ale troche ponad. Trzeba jakos zrobic zeby plyn sie zatrzymal na srodku otworu , a nie na jego dolnej granicy. Bardzo wazne jest dla mnie rozwiazanie tego zadania . ciesze sie ze yavien mi w tym pomaga a jak inni dolacza tez z gory dziekuje.
Jasne że tak, trzeba miec refleks i w odpowiednim momencie podnieść butelkę.
Hop hop, jest tu kto? Odezwijcie się, czy ja źle myślę? A może macie inne pomysły?
Chiemi

Sprawiedliwy podział

Post autor: Chiemi »

dzieki za dodatkowe wyjasnienie masz racje
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

Sprawiedliwy podział

Post autor: Skrzypu »

Hmm z treści zadania wnioskuję, że chyba trzeba czegoś użyć to tego podziału, może coś przyłożyć albo .... sam już nie wiem
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Sprawiedliwy podział

Post autor: marshal »

tamtego posta juz nie ma... tu sie problem rozwinal wiec go ocalilem
Nostry
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1361
Rejestracja: 9 cze 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Litzmannstadt
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Sprawiedliwy podział

Post autor: Nostry »

Wiem, czego nasi pijaczkowie muszą wżyć- LIŚCIA!
W parku jest pełno liści, trzeba przeciąć go na pół i zatkać dolną połowę wylotu, przytrzymując go palcami. Można się posłużyć w tym celu żywicą, by było jakoś tak kulturniej;-)
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

Sprawiedliwy podział

Post autor: Skrzypu »

No dobry pomysł, chyba o to chodzi, tylko trzeba liść dokładnie na pół podzielić i znaleźć połowę otworu butelki, jeśli dobrze Cie zrozumiałem
ODPOWIEDZ