CzPS 2012 bla

Wszelkie konkursy oraz olimpiady matematyczne poza granicami Polski.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

CzPS 2012 bla

Post autor: Swistak »

Dzień 1:

1. Niech \(\displaystyle{ \tau(n)}\) oznacza liczbę dodatnich dzielników \(\displaystyle{ n}\), a \(\displaystyle{ \phi(n)}\) liczbę liczb względnie pierwszych z \(\displaystyle{ n}\) nieprzekraczających \(\displaystyle{ n}\). Znajdź wszystkie takie \(\displaystyle{ n}\), że jedna z liczb \(\displaystyle{ n, \tau(n), \phi(n)}\) jest średnią arytmetyczną z dwóch pozostałych.
2. Znajdź wszystkie \(\displaystyle{ f : \mathbb{R} \rightarrow \mathbb{R}}\) spełniające dla każdych \(\displaystyle{ x, y \in \mathbb{R}}\):
\(\displaystyle{ f(x+f(y))-f(x)=(x+f(y))^4-x^4}\).
3. Dany jest czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) wpisany w okrąg \(\displaystyle{ \omega}\). \(\displaystyle{ I, J, K}\) to środki okręgów wpisanych w trójkąty kolejno \(\displaystyle{ ABC, ACD, ABD}\), a \(\displaystyle{ E}\) to środek łuku \(\displaystyle{ DAC}\). \(\displaystyle{ EK}\) przecina \(\displaystyle{ \omega}\) po raz drugi w \(\displaystyle{ F}\). Udowodnij, że \(\displaystyle{ C, F, I, J}\) leżą na 1 okręgu.


EDIT: Wyniki Polaków po dzisiaj: Ja i Zając 3, reszta 1 (ewentualnie jakieś częściówki może, no bo płynna skala 0-7)
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

CzPS 2012 bla

Post autor: kaszubki »

Jakaś prosta ta geometria
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1665
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 476 razy

CzPS 2012 bla

Post autor: timon92 »

lol, nie wierzę że Kaszuba tylko jedno rozwiązał

wiadomo jak poszło Czechom i Słowakom?

powodzenia jutro chłopaki
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

CzPS 2012 bla

Post autor: Swistak »

Dzień 2:
4. Geo, którą wszyscy zrobili w jakieś 2 min, a nie mam pod ręką kartki, więc się tam nie będę biedzić z pisaniem.
5. Miasto Mar del Plata ma kształt kwadratu \(\displaystyle{ n \times n}\), gdzie \(\displaystyle{ n}\) jest parzyste. W każdym takim polu stoją budynki, a między nimi są ulice (na bokach też). Każda ulica jest jednokierunkowa i dwie równoległe ulice obok siebie mają przeciwne kierunki jazdy. Jesteśmy samochodem i chcemy przejechać jak najwięcej odcinków. Startujemy w jednym rogu i musimy skończyć w naprzeciwległym, po każdym odcinku możemy przejechać tylko raz. Kierunki tych ulic są tak ustawione, aby można było rozpocząć na 2 sposoby (to już definiuje nam wszystko, bo one tam były naprzemiennie). Ile najwięcej odcinków można przejechać?
6. Dane są liczby rzeczywiste \(\displaystyle{ a, b, c, d>0}\) spełniające zależności \(\displaystyle{ abcd=4, a^2+b^2+c^2+d^2=10}\).
Wyznacz maksymalną wartość \(\displaystyle{ ab+bc+cd+da}\)

Dzisiaj Maciek ma komplet, ja i Igor po 2 (ja 4 i 5, Igor 4 i 6), a reszta po 1. I okazało się, że wczoraj Grzesiek prawie zrobił 2-gie, będzie miał za nie jakieś 5 pkt.
W sumie ja 5, Maciek i Zając 4, Igor 3, Grzesiek prawie 3, Łukasz 2.
I nie orientowałem się jak poszło innym krajom, ale Vodicka w trakcie omówienia zad. 6 położył się na podłodze, aby lepiej widzieć, zatem spora szansa, że go nie ma .
No poczekamy na wyniki, zobaczymy.
A co do moich nieodłącznych komentarzy do zadań, to 2, 3 i 5 są przyjemne, warto pokminić, ale mi wyjątkowo spodobało się 2, bardzo polecam.
ordyh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 6 paź 2009, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 66 razy

CzPS 2012 bla

Post autor: ordyh »

zad.2.:    
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

CzPS 2012 bla

Post autor: Swistak »

Wyniki z grubsza:
1. Martin Vodicka 777777
2. Ja 777770
3. Michał Zając 777730
4. Maciek Dulęba 600777
7. Igor Kotrasiński 610717
9. Grzesiek Białek 750700
10. Łukasz Bożyk 510730
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1665
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 476 razy

CzPS 2012 bla

Post autor: timon92 »

lol czemu Kaszuby nie ma

-- 2 lipca 2012, 21:06 --

można prosić o rozwiązanie wzorcowe do zadania 6?-- 3 lipca 2012, 14:11 --moje rozwiązanie szóstego
Ukryta treść:    
ODPOWIEDZ