Zadanie z mrówką

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
hutsalo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 14 sty 2022, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 59 razy

Zadanie z mrówką

Post autor: hutsalo »

Zadanko mam takie:
Pewnego dnia Pan Stefan zauważył na swojej działce kolonie mrówek. Obserwując ich zachowanie
przez jakiś czas spostrzegł, że mrówki poruszają się w charakterystyczny sposób. Wracając do mrowiska, wykonują zazwyczaj tylko dwa rodzaje ruchów. Wygląda to tak, jakby wykonując ruch, mrówka poruszała się w prostokątnym układzie współrzędnych o jedną jednostkę w prawo lub w górę. Zakładając, że tak jest,oblicz ile jest możliwych różnych trajektorii ruchu mrówki z punktu startowego położonego w punkcie (0,0) do gniazda położonego w punkcie:
a) \(\displaystyle{ \left( 2,2\right)}\),
b) \(\displaystyle{ \left( 12,15\right)}\),
c) \(\displaystyle{ \left( 12,15\right)}\) nieprzechodzących przez punkty \(\displaystyle{ \left( 3,3\right)}\) oraz \(\displaystyle{ \left( 4,4\right)}\)
zrobiłem układ współrzędnych dla pierwszego punktu
mrowka.png
ale nie wiem za bardzo jak zrobić przejście od punktu \(\displaystyle{ \left( 0,0\right) }\) do \(\displaystyle{ \left( 2,2\right) }\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34499
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: Zadanie z mrówką

Post autor: Jan Kraszewski »

hutsalo pisze: 21 wrz 2023, o 22:31 ale nie wiem za bardzo jak zrobić przejście od punktu \(\displaystyle{ \left( 0,0\right) }\) do \(\displaystyle{ \left( 2,2\right) }\)
:?: :?:
mrówka poruszała się w prostokątnym układzie współrzędnych o jedną jednostkę w prawo lub w górę.
Weź kartkę w kratkę i próbuj... Jak to jest za trudne, to spróbuj przejść z \(\displaystyle{ (0,0)}\) do \(\displaystyle{ (1,1).}\)

JK
ODPOWIEDZ