Zadania z wykorzystaniem zasady szufladkowej

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Shadek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2006, o 22:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Zadania z wykorzystaniem zasady szufladkowej

Post autor: Shadek »

CZesc! Mam problem z taki zadankiem, a dokladniej chodzi o to żeby je poprawnie zapisac.
Rozumiem je i wiem jak mniej wiecej powinno ono wygladac ale prosze o pomoc kogos kto sie na tym lepiej zna. Aha, i blagam jesli mozna zeby pisac po kolei rozwiazanie.

Zadanie.

Do sklepu przywieziono 25 skrzynek jablek. Jablka byly w trzech gatunkach. Uzasadnij, że wśród tych skrzynek jest 9 z jablkami jendego gatunku.

Z gory dzieki!
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Zadania z wykorzystaniem zasady szufladkowej

Post autor: Calasilyar »

weźmy, że jest po 8 skrzynek z jabłkami jednego gatunku. Wychodzi 8*3=24 ale skrzynek jest 25, więc 8*3+1=8*2+9, czyli wśród tych skrzynek jest 9 z jabłkami tego samego gatunku.
Shadek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2006, o 22:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Zadania z wykorzystaniem zasady szufladkowej

Post autor: Shadek »

No tak wiem, tylko jak to zapisac od poczatku do konca wiesz "matematycznie".
Aha i jescze jedno zadanko:

Spośród liczb1,2,3...,200 wybrano losowo 101 liczb. Uzasadnij, że wśród wybranych liczb znajdują się dwie kolejne.

Rozwiazanie jest bardzo oczywiste ale jak zwykle zapis mnie intryguje bo bez zapisu to tak jakbym nic nie zrobil wiec prosze o pomoc.
Dzieki z gory!
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Zadania z wykorzystaniem zasady szufladkowej

Post autor: Calasilyar »

wybierzmy skrajny przypadek, gdy spośród liczb od 1 do 200 wylosowano wszystkie 100 liczb parzystych. Potem wylosowano jeszcze jedną. Nie może byc ona liczbą parzystą, gdyż wszystkie liczby parzyste z tego przedziału zostaly już wylosowane. Jest więc ona liczbą nieparzystą, przez co wśród wybranych liczb znajdują się dwie kolejne.
Shadek pisze:Rozwiazanie jest bardzo oczywiste ale jak zwykle zapis mnie intryguje bo bez zapisu to tak jakbym nic nie zrobil wiec prosze o pomoc.
ja tą zasadę przyjmuję bardzo intuicyjnie i jak na razie nie ma z tym problemów. W końcu ta zasada jest taka "na chłopski rozum", więc nie rozumiem tego z zapisem. Po prostu wyjaśniasz swój tok rozumowania...
Shadek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2006, o 22:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Zadania z wykorzystaniem zasady szufladkowej

Post autor: Shadek »

Dobra spox! Zostało mi to wkońcu wytłumaczono myślałem że to sie jakos zapisuje, no jakieś cyferki z góry do dołu, ale skoro używa się komentarza to już sobie poradzę.

Dzięki wszytskim
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Zadania z wykorzystaniem zasady szufladkowej

Post autor: Bierut »

Jeśli używa się zasady szufladkowej, to chyba tak się mówi:
Zad.1
Są 3 gatunki jabłek. Oznaczmy trzy kolejne szufladki jako: gatunek1, gatunek2, gatunek3. Nastąpnie wsadazmy skrzynki do tych szufladek od 1 do 3 i tak aż do wyczerpania skrzynek. 25/3=8reszty1, czyli w pierwszej szufladce jest 9 skrzynek, a w pozostałych po 8.
Zad.2
W drugim zadaniu robimy w podobny sposób.
ODPOWIEDZ