Gra z kamieniami

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11583
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3167 razy
Pomógł: 749 razy

Gra z kamieniami

Post autor: mol_ksiazkowy »

\(\displaystyle{ 20}\) dziewczyn usiadło w kółku. Na początku jedna z nich trzyma \(\displaystyle{ N < 19}\) kamieni. W każdym ruchu jedna z dziewczyn, która posiada co najmniej dwa kamienie daje po jednym każdej ze swoich sąsiadek. Gra kończy się, gdy każda z dziewczyn trzyma co najwyżej jeden kamień. Wykazać, że gra musi się skończyć po skończonej liczbie ruchów.
Marek Ostrowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2023, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19

Re: Gra z kamieniami

Post autor: Marek Ostrowski »

Rozwiązanie to można przedstawić za pomocą tzw. funkcji potencjału, która mierzy ilość kamieni, jakie dziewczyny trzymają. Rozważmy sumę kamieni, jakie trzymają wszystkie dziewczyny w danym momencie. Na początku, gdy gra się zaczyna, suma ta wynosi N.

W każdym ruchu liczba kamieni w grze się zmniejsza, ponieważ dziewczyny, które mają co najmniej dwa kamienie, oddają po jednym każdej ze swoich sąsiadek. Przekazywanie kamieni powoduje, że suma maleje. Załóżmy, że gra nigdy się nie zakończy. Oznacza to, że dziewczyny będą nadal przekazywać kamienie w nieskończoność.

Jednak liczba kamieni w grze nie może maleć w nieskończoność, ponieważ każda dziewczyna ma co najmniej 0 kamieni, a kamienie nie mogą zniknąć. Ostatecznie suma kamieni musi osiągnąć najmniejszą możliwą wartość, czyli 0 (każda dziewczyna trzyma co najwyżej jeden kamień).

To jest sprzeczność: na początku suma kamieni wynosi N, a w nieskończoność osiąga 0. Ponieważ nie możemy mieć ujemnej liczby kamieni, nasze założenie, że gra nigdy się nie zakończy, jest fałszywe.

Wniosek: Gra musi się zakończyć po skończonej liczbie ruchów, ponieważ nie jest możliwe, aby liczba kamieni w grze zmniejszała się w nieskończoność.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34487
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Gra z kamieniami

Post autor: Jan Kraszewski »

Marek Ostrowski pisze: 20 sie 2023, o 19:54W każdym ruchu liczba kamieni w grze się zmniejsza, ponieważ dziewczyny, które mają co najmniej dwa kamienie, oddają po jednym każdej ze swoich sąsiadek. Przekazywanie kamieni powoduje, że suma maleje.
To brzmi magicznie. Mógłbyś wytłumaczyć, w jaki sposób przekazywanie kamieni powoduje, że liczba kamieni w grze maleje ("suma kamieni" nie bardzo ma sens)? Znikają?

JK

PS To znów wygląda, jakby ChatGPT napisał "dowód"...
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22276
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3765 razy

Re: Gra z kamieniami

Post autor: a4karo »

I z pewnością tak jest. Żaden idiota białkowy by nie wymyślił funkcji potencjału
ODPOWIEDZ