[Systemy liczbowe] sekundy bitowe na metr?

Raveld1966
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 lut 2019, o 12:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warminster

[Systemy liczbowe] sekundy bitowe na metr?

Post autor: Raveld1966 »

Witam, to mój pierwszy post na forum. Chciałem obliczyć ile danych można wysłać w ciągu sekundy, zakładając że przepustowość jest równa prędkosci światła.

Poradziłem się w tym celu najpierw wujka google, o dziwo obliczył, a potem na wolframalpha:
26685 s b/m (second bits per meter)

Kod: Zaznacz cały

https://www.wolframalpha.com/input/?i=1+terabyte%2Fc


Jak mam to rozumieć? Samo google o takiej jednostce jak s*b/m milczy. Da się to w ogóle przeliczyć na bardziej standardowe jednostki? O ile "przepustowość" sneakernetu to łatwo można policzyć przez ilość danych / czas to w tym przypadku mam tylko sam czas.
Ostatnio zmieniony 5 lut 2019, o 13:07 przez Raveld1966, łącznie zmieniany 1 raz.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Re: sekundy bitowe na metr?

Post autor: bartek118 »

Ale ten rachunek nie ma sensu.
Co to znaczy dla Ciebie "przepustowość jest równa prędkości światła"? Prędkość światła mówi o tym, jaki dystans można pokonać w danym czasie, a przepustowość ile danych można przesłać w danym czasie. Nie można tego ot tak porównać.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Re: [Systemy liczbowe] sekundy bitowe na metr?

Post autor: Afish »

Wolframalpha przedstawił Twoje wejście w standardowych jednostkach, jak zamienisz terabajt na bity i podzielisz przez prędkość światła, to dostaniesz dokładnie ten wynik. Czy ma on sensowną interpretację w Twoim przypadku, to już sam musisz ocenić.

Co do zadania — jeżeli nie pominąłeś żadnych danych wejściowych, to ja bym przyjął światłowód jednomodowy (dla ułatwienia), wyszukał typowe wartości długości fali i z tego wyliczył liczbę bitów. To można skomplikować dalej uwzględniając opóźnienia odbiorników, retransmisje, przewód wielomodowy i tak dalej.

Przy czym podejrzewam, że treść zadania jest niepoprawna.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Re: [Systemy liczbowe] sekundy bitowe na metr?

Post autor: bartek118 »

Przecież to istotnie zależy od hm... "przekroju światłowodu". Można puścić światło bardzo grubą i prostą rurą i na końcu oglądać film, albo bardzo cienką i widzieć niewiele.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Re: [Systemy liczbowe] sekundy bitowe na metr?

Post autor: Afish »

Dane nie działają jak woda, że jak puścisz je większą rurą, to masz ich więcej. Masz sygnalizację, kodowanie danych, rozproszenie sygnału, opóźnienie odbiorników, wygięcie medium i wiele innych rzeczy dookoła.
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Re: [Systemy liczbowe] sekundy bitowe na metr?

Post autor: bartek118 »

Afish pisze:Dane nie działają jak woda, że jak puścisz je większą rurą, to masz ich więcej. Masz sygnalizację, kodowanie danych, rozproszenie sygnału, opóźnienie odbiorników, wygięcie medium i wiele innych rzeczy dookoła.
Zgadzam się; de facto uświadomiłem sobie, że mój mózg dokonał zbyt istotnego uproszczenia.
ODPOWIEDZ