Asymptoty , pochodne monotoniczność .

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
Dawid327
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 22 kwie 2010, o 17:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Blachownia
Podziękował: 3 razy

Asymptoty , pochodne monotoniczność .

Post autor: Dawid327 »

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadań.

Zad.3 Znaleźć asymptoty funkcji

\(\displaystyle{ f(x) \frac{x^{2}+1}{x-1}}\) - tutaj najpierw obliczam dziedzinę , jeśli chcę obliczyć asymptotę ukośną to korzystam ze wzory \(\displaystyle{ \frac{f(x)}{x}}\) natomiast jak obliczyć asymptoty pionową i ukośną oczywiście jeśli ta funkcja takie posiada , no i jak mam to sprawdzić ?? .

Zad.4 Obliczyć pochodną .

a)\(\displaystyle{ f(x)=3^{arctg}+arctg(3^{x})

y'=3^{arctg}*ln _{3} - \frac{1}{1+x^{2}}}\)


b)\(\displaystyle{ f(x)= \frac{ \sqrt{x^{2}+3x=2} }{cos(3x^{2}+3)}}\)

Moglibyście napisać mi jak się rozwiązuje pochodne złożone bo z tym mam dość duży problem myślałem , że potrafię to zrobić ale egzamin pokazał jednak coś innego.

Zad.5 Wyznaczyć przedziały monotoniczności i ekstrema funkcji .

\(\displaystyle{ f(x)=ln\left( 2+\frac{1}{x} \right)}\)

Tutaj też za bardzo nie wiem co robić ten ln mi strasznie nie pasuje , normalnie monotoniczność to wiem jak się liczy ale jak mam to zastosować w tym przykładzie .

Bardzo proszę o pomoc , jutro mam egzamin
Awatar użytkownika
ppolciaa17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 381
Rejestracja: 15 lis 2008, o 10:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: NS/Kalisz/Wrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 99 razy

Asymptoty , pochodne monotoniczność .

Post autor: ppolciaa17 »

5. no jest to funkcja złożona czyli pochodna ln * pochodna funkcji wewnętrznej..

najpier określamy dziedzinę: \(\displaystyle{ 2+ \frac{1}{x}>0}\) czyli \(\displaystyle{ x \in (- \infty ;- \frac{1}{2}) \cup (0; \infty )}\)

\(\displaystyle{ f^{'}(x)= \frac{1}{(2+ \frac{1}{x}) } \cdot (- \frac{1}{x^{2}} )= -\frac{1}{x^{2}} \cdot \frac{x}{2x+1} = -\frac{1}{x(2x+1)}}\)

no i teraz określasz monotoniczność i ekstrema

-x(2x+1)<0 funkcja jest malejąca na całej dziedzinie..

-- 9 lutego 2011, 19:45 --

4. wzorek na pochodną funkcji złożonej jest taki:

\(\displaystyle{ (f(g(x)))^{'}= f^{'}(g(x)) \cdot g^{'}(x)}\)

czyli jak mamy np \(\displaystyle{ 3^{x^{2}}}\)i chcemy tego pochodną to \(\displaystyle{ f^{'}(g(x))=3^{x^{2}} \cdot ln3}\) ,a \(\displaystyle{ g^{'}(x)=2x}\).... wiec\(\displaystyle{ (3^{x^{2}} )^{'}=3^{x^{2}} \cdot ln3 \cdot 2x}\)

a) \(\displaystyle{ (3^{arctgx}+arctg(3^{x}))^{'}= 3^{arctgx} \cdot ln3 \cdot \frac{1}{1+x^{2}}+ \frac{1}{1+(3^{x})^{2}} \cdot 3^{x} \cdot ln3}\)

według mnie powinno być tak ( sprawdzałam to w mathematice i jest dobrze )
ODPOWIEDZ