Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
evus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 lis 2004, o 19:45

Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Post autor: evus »

Czy ktoś z Was wie może, skąd wzięła się nazwa 'sinus'? Od jakiegoś łacińskiego słowa czy coś... Bardzo proszę o pomoc, to moja jedyna szansa na pozytywną ocenę z matematyki ;)
gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Post autor: gnicz »

Google sa Twoim przyjacielem. - poszukaj zanim nastepnym razem zapytasz.

Pozdrawiam, GNicz
evus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 lis 2004, o 19:45

Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Post autor: evus »

Szukałam, ale w języku polskim nigdzie nie zostało wytłumaczone, skąd się wzięła nazwa, a po angielsku nie rozumiem
gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Post autor: gnicz »

Wspolczesne slowo sinus (lacina) wywodzi sie od blednego tlumaczenia z jezyka arabskiego przez Europejczykow.

Pozdrawiam, GNicz
evus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 lis 2004, o 19:45

Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Post autor: evus »

Z błędnego tłumaczenia jakiego słowa?

Nawet sobie nie wyobrażasz, jak wielką przysługę mi wyświadczasz
gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Post autor: gnicz »

jiva (cieciwa) z jezyka Hindu. Arabowie przetlumaczyli to na jiba, ale Europejczycy pomylili to z jaib (ktore po Arabsku zapisuje sie identycznie).

Pozdrawiam, GNicz
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Post autor: marshal »

Our modern word sine comes, via sinus ("bay" or "fold") in Latin, from a mistranslation of the Sanskrit jiva (or jya). jiva (originally called ardha-jiva, "half-chord", in the 6th century Aryabhatiya) was transliterated by the Arabs as jiba (جب), but was confused for another word, jaib (جب) ("bay"), by European translators such as Robert of Chester and Gherardo of Cremona in Toledo in the 12th century, probably because jiba (جب) and jaib (جب) are written the same in Arabic (many vowels are excluded from words written in the Arabic alphabet).
sprobuje cos z tego przetlumaczyc

Wspolczesna nazwa sinus (z lac. "laur" (albo zatoka nie wiem w jakm sensie uzyte) lub "owczarnia") pochodzi z blednego tlumaczenia Sanskrit jiva (lub jya). jiva (poczatkowo nazywana ardha-jiva, "pol-akord" (albo "pol-struna" znow ciezko o kontekst), w 6 wieku Aryabhatiya) zostalo przekszatalcone literalnie przez Arabow na jiba, ale bylo pomylone z innym slowem jaib ("laur" wzglednie "zatoka" - brak konekstu) , przez europejskich tlumaczy takich jak Robert of Chester i Gherardo z Cremony w Toledo, prawdopodobnie dlatego ze jiba i jaib sa pisane tak samo po Arabsku (wiele samoglosek jest wyrzucanych z wyrazow pisanych w arabskim alfabecie).

mam nadzieje ze tlumaczenie ujdzie w tlumie, nie maialem czasu posiedziec nad nim dluzej.
evus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 lis 2004, o 19:45

Skąd się wzięła nazwa sinus ?

Post autor: evus »

Zdecydowanie ujdzie, dziękuję
ODPOWIEDZ