Napisz wzór funkcji liniowej f; oblicz miarę kąta funkcja-OX

Zagadnienia dot. funkcji liniowych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI 1. stopnia. Układy równań i nierówności liniowych.
skrzypeeek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2016, o 18:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia

Napisz wzór funkcji liniowej f; oblicz miarę kąta funkcja-OX

Post autor: skrzypeeek »

Wykres funkcji liniowej \(\displaystyle{ f}\) jest prostopadły do wykresu funkcji \(\displaystyle{ g(x)= -1,5x+6}\). Funkcje \(\displaystyle{ f}\) i \(\displaystyle{ g}\) mają wspólne miejsce zerowe.
a) Napisz wzór funkcji \(\displaystyle{ f}\).
b) Oblicz (z dokładnością do \(\displaystyle{ 1}\) stopnia) miarę kąta, jaki tworzy prosta będąca wykresem funkcji \(\displaystyle{ g}\) z osią \(\displaystyle{ OX}\).

Doszedłem do tego, że w podpunkcie a) należy wyliczyć współczynnik kierunkowy funkcji \(\displaystyle{ f}\), a potem użyć wzoru na miejsce zerowe \(\displaystyle{ -\frac{b}{a}}\), mógłby ktoś to sprawdzić?
Co do podpunktu b), to nie mam pojęcia co zrobić z minusowym tangensem \(\displaystyle{ -1,5}\), jakaś wskazówka?
Ostatnio zmieniony 25 lis 2016, o 02:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Napisz wzór funkcji liniowej f; oblicz miarę kąta funkcja-OX

Post autor: Larsonik »

W a) rozumowanie w porządku, tylko po co używać wzorów, przyrównanie obydwu funkcji do zera jest bardziej naturalne (przynajmniej jak dla mnie).

Co do b) to możesz wykorzystasz jakoś tangens \(\displaystyle{ 1,5}\), bo to z tablic można odczytać. Warto pomyśleć coś o kącie półpełnym. Albo jak na wzorkach, to można ze wzorów redukcyjnych skorzystać.
ODPOWIEDZ