Obliczanie energii z X kg piarwiastka

Budowa atomu. Promieniotwórczość i rozpady atomowe. Reakcje jądrowe. Fizyka ciała stałego. Zjawiska kwantowe i mechanika kwantowa.
bombayu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 cze 2017, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 2 razy

Obliczanie energii z X kg piarwiastka

Post autor: bombayu »

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak rozwiązać zadanie, ogólnie nie ogarniam jak podejść do tego zadania, umiem obliczyć deficyt masy, energię wiązania ale to co mi przeszkadza to te \(\displaystyle{ 0,5kg}\) albo inne przypadki do których nie mam pomysłu Przykładowe zadanie z którym mam problem:
Ile energii można uzyskać z \(\displaystyle{ 0,5kg}\) izotopu \(\displaystyle{ ^{214}Bi}\), jeśli cała próbka rozpadnie się według reakcji z zadania 1, reakcja z zadania 1 \(\displaystyle{ ^{214}_{83}Bi\rightarrow ^{210}_{81}Tl + ^{4}_{2}He}\). Masy jąder: \(\displaystyle{ m_{Bi}=213,95306u ;m_{Tl}=209,94552u;m_{He}=4,0015u}\)
Ostatnio zmieniony 7 cze 2017, o 20:10 przez AiDi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3850
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 46 razy
Pomógł: 702 razy

Obliczanie energii z X kg piarwiastka

Post autor: AiDi »

Skoro umiesz obliczyć energię wiązania, to jeszcze trzeba powiedzieć, że ta energia wyzwala się z tych \(\displaystyle{ m_{Bi}=213,95306u}\). Żeby wiedzieć ile wyzwala się z \(\displaystyle{ 0,5kg}\) to musisz wiedzieć ile razy ta masa jest większa od \(\displaystyle{ m_{Bi}}\). Zamień \(\displaystyle{ m_{Bi}}\) na kilogramy, a potem skorzystaj z tego:
\(\displaystyle{ E_{wydzielona}=\frac{0,5kg}{m_{Bi}}E_{wiazania}}\).
ODPOWIEDZ