Obligacje z kuponami.

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Obligacje z kuponami.

Post autor: _Mithrandir »

W książce Ubezpieczenia na życie i komunikacyjne (J. Czarnowska, K. Dziedziul, str. 19) jest takie zadanie:

Dana jest obligacja 10 letnia o wartości nominalnej 100, o kuponach półrocznych oprocentowanych rocznie 10% od wartości nominalnej. Cena obligacji wynosi 94. Stopa procentowa dla 10-letniej obligacji zero kuponowej wynosi 12%. Wyznaczyć stopę procentową dla kuponów, zakładając, że jest ona jednakowa.

Co ma obligacja zero kuponowa do obligacji z kuponami? Jak mam rozumieć to zadanie?
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Obligacje z kuponami.

Post autor: Frey »

Nie wiem czy tylko ja nie rozumiem, o co pyta autor zadania? Stopę procentową kuponów? Przecież stopa ta jest podana i wynosi 10%. Co o co chodzi?
traxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 16 lis 2008, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 11 razy

Obligacje z kuponami.

Post autor: traxx »

Ta, po mongolsku napisana treść zadania. Intuicyjnie rozumując chodzi o YTM, a YTM zerokuponowej jest dla zmyłki podana.
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Obligacje z kuponami.

Post autor: _Mithrandir »

Dzięki za odpowiedzi, bo już się czułem głupi, że nawet treści zadania nie rozumiem.

Domyślam się, że autor nieudolnie chciał przekazać, że 100 dyskontujemy przyjmując 12%, a dla samych odsetek od kuponów przyjmujemy oprocentowanie "i", które trzeba obliczyć (coś typu stóp spot).
ODPOWIEDZ