W którą stronę?

Adamek2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 18 mar 2017, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 4 razy

W którą stronę?

Post autor: Adamek2002 »

Wiem, że Ziemia wykonuje obrót wokół własnej osi z zachodu na wschód, wg mnie to ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara, ale niektóre źródła podają, że kręci się z wokół osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara, np. tekst przy zdjęciu ... tykul.html ?

To w końcu jak jest?
Toliman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 kwie 2016, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzeg
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Re: W którą stronę?

Post autor: Toliman »

Zależy jak patrzeć - jeżeli patrzysz od stron bieguna północnego to widzisz, że obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a jeżeli od strony południowego to zgodnie.
Adamek2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 18 mar 2017, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 4 razy

Re: W którą stronę?

Post autor: Adamek2002 »

Gdyby miały powstać zegary na półkuli południowej to kręciłyby się w przeciwną stronę niż na północnej- tylko czemu?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8596
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3357 razy

Re: W którą stronę?

Post autor: kerajs »

Adamek2002 pisze:Gdyby miały powstać zegary na półkuli południowej to kręciłyby się w przeciwną stronę niż na północnej ?
Kierunek ruchu wskazówek w zegarach mechanicznych zależałby wyłącznie od fantazji jego wytwórcy. Zegarki chodziłyby w obie strony, podobnie jak te które powstawały na półkuli północnej.
Adamek2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 18 mar 2017, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 4 razy

Re: W którą stronę?

Post autor: Adamek2002 »

Ekliptyka to okrąg wielki na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi.Nie wiem tylko dlaczego będąc na półkuli północnej stojąc twarzą przed Słońcem mam południe- czy to wynika z tego, że pozorna wędrówka Słońca po sklepieniu niebieskim przechodzi w okolicach równika? Stojąc na biegunie północnym twarzą w stronę Słońca, więc to będzie południe, a za mną północ.
Z kolei stojąc na półkuli południowej twarzą w stronę Słońca mam północ, bo Słońce znajduje się w okolicach równika. Czyli to zależy od wędrówki Słońca?

Wiem, że Ziemia kręci się z zachodu na wschód, a pozorna wędrówka Słońca po niebie- ze wschodu na zachód- ale jakbyśmy to wytłumaczyli słownie (wiem, że to wynika z obserwacji nieba, ale jak to wyjaśnić np. małemu dziecku, aby to sobie wyobraziło?)

I to czy Ziemia kręci się zgodnie czy przeciwnie do ruch wskazówek zegara zależy od ustawienia obserwatora względem Słońca na półkuli pn i pd. I tak mamy:
1) Półkula Pn :
a) Obserwator skierowany twarzą w stronę Słońca- Ziemia kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
b) Obserwator skierowany tyłem do Słońca- Ziemia kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara
2) Półkula Pd:
a) Obserwator skierowany twarzą w stronę Słońca- Ziemia kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara
b) Obserwator skierowany tyłem do Słońca- Ziemia kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

Czy o to chodzi?
Toliman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 kwie 2016, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzeg
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Re: W którą stronę?

Post autor: Toliman »

Adamek2002 pisze:Wiem, że Ziemia kręci się z zachodu na wschód, a pozorna wędrówka Słońca po niebie- ze wschodu na zachód- ale jakbyśmy to wytłumaczyli słownie (wiem, że to wynika z obserwacji nieba, ale jak to wyjaśnić np. małemu dziecku, aby to sobie wyobraziło?)
Wyjaśnić to ze Słońce porusza się odwrotnie niż Ziemia się obraca?
To jak z karuzelą. Stojąc na ziemi widzisz, że karuzela obraca się na przykład w prawo, ale jeżeli usiądziesz na karuzeli to będzie ci się wydawało że ty stoisz w miejscu, ale cały świat obraca się w lewo.
Adamek2002 pisze: I to czy Ziemia kręci się zgodnie czy przeciwnie do ruch wskazówek zegara zależy od ustawienia obserwatora względem Słońca na półkuli pn i pd. I tak mamy:
1) Półkula Pn :
a) Obserwator skierowany twarzą w stronę Słońca- Ziemia kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
b) Obserwator skierowany tyłem do Słońca- Ziemia kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara
2) Półkula Pd:
a) Obserwator skierowany twarzą w stronę Słońca- Ziemia kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara
b) Obserwator skierowany tyłem do Słońca- Ziemia kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Wcześniej trochę inaczej cię zrozumiał - wyobrażałem sobie że patrzę z kosmosu na biegun. Jeżeli stoisz na Ziemi to patrząc na północ niezależnie od półkuli po prawej masz wschód. Sfera niebieska obraca się więc z prawej na lewo, a Ziemia wobec tego odwrotnie, czyli przeciwnie to wskazówek zegara. A patrząc na obu półkulach na południe zobaczysz że Ziemia obraca się zgodnie ze wskazówkami zegara. Nie chodzi o kierunki do/od Słońca tylko północ i południe geograficzne.
Adamek2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 18 mar 2017, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 4 razy

Re: W którą stronę?

Post autor: Adamek2002 »

Toliman pisze:
Jeżeli stoisz na Ziemi to patrząc na północ niezależnie od półkuli po prawej masz wschód. Sfera niebieska obraca się więc z prawej na lewo, a Ziemia wobec tego odwrotnie, czyli przeciwnie to wskazówek zegara.
A ja myślałem, że zegarki chodzą w prawo...
Skoro obserwator jeden na półkuli północnej, a drugi na południowej i obydwoje są skierowani w stronę bieguna północnego Ziemi- to mają po prawej stronie wschód, po lewej zachód. Pozorna wędrówka Słońca to ze wschodu na zachód, a Ziemia kręci się odwrotnie- z zachodu na wschód- czyli w tym przypadku z lewej strony do prawej czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara

Czy ja mam jakiś błąd w myśleniu?
Toliman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 kwie 2016, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzeg
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Re: W którą stronę?

Post autor: Toliman »

Nie, to ja popełniłem błąd.
ODPOWIEDZ