Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

Post autor: gnicz »

Rozumiem ze wszystkie tytuly sa ksiazkami popularno-naukowymi?

Pozdrawiam, GNicz
Vithal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 13 cze 2004, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wadowice

Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

Post autor: Vithal »

Tak, ale dla ciebie niestety, bez żadnych wzorów, bo też nie dotyczą kwestii dowodzenia, a fundamentalnych praw itd. Każda to ponad 200 stron porządnego tekstu ,a nie same obrazki. Jak tylko ktoś się interesuje i ma jakieś pojęcie o podstawach to spokojnie poczyta i od pierwszego wszystko chwyci. Mnóstwo odwołań do odkryć, a nie jakieś pseudonaukowe dywagacje. W serii są co prawda rónież i tego typu jak np. "Tam gdzie nauka spotyka się z magią" Roney-Dougal, a także inne np. sporo o DNA i biologii - biotechnologii i np. o ludzkiej inteligencji, przekroje przez historię odkryć fizyki itd. Dla każdego coś miłego
gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

Post autor: gnicz »

Ja sie szykuje do zakupu wykladow Feynmana, choc troche kosztuja, ale sa warte wydatku.

Pozdrawiam, GNicz
Dave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 14 lip 2004, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 16 razy

Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

Post autor: Dave »

Juz o nich pisalismy, Megus mowi ze czytal i jest zadowolony a wiec chyba mozna te wyklady polecic
Awatar użytkownika
lepton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 30 paź 2004, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: k/Poznania
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 14 razy

Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

Post autor: lepton »

gnicz pisze: Slyszales kiedys o rozwiazaniach rownan rakiety relatywistycznej?
O rozwiązaniach rakiety relatywistycznej to tak, a wzory związane były jedynie z prędkością stałą. Natomiast układ przyspieszający w jakim sensie? Może chodzi ci oto że do wzorów o których mowa podstawia się predkość gdzie t->0 ?

Na podstawie badań supernowych naukowcy stwierdzili, że ekspansja Wszechświata od momentu powstania zwalniała aż do momentu kiedy znów zaczęła przyspieszać i najprawdopodobniej trwa to do dzisiaj.

Tylko martwią mnie te cztery słowa: "Wszechświat od momentu powstania". Według niektórych teorii żadnego początku nie było, a wielki wybuch można uważać za jeden z momentów kiedy Wszechświat skurczył się a następnie znów zaczął się rozszerzać. I jeśli jest on rzeczywiście zamknięty to jest on tzw. Wszechświatem pulsującym, ale nie musi być.
Gdyby więc taki tachion lub też foton cofał się w czasie nie udzielając się oczywiście innym wymiarom to nie napotkał by bariery momentu powstania wszystkigo w czasie Wielkigo Wybuchu.

Istnieje też takie zjawisko w paczkach falowych w których fotony mogą chwilowo osiągać prędkości nadświetlne w zwykłej krzywiźnie czasoprzestrzeni. Ale niestety nie można tego wykorzystać w praktyce, ponieważ przez naszą ingerencje do takiego układu przestaje to zjawisko funkcjonować.
gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

Post autor: gnicz »

Wczesniej napisales:
lepton pisze:Przyspieszenie nie opisuja wzory Einsteina bo są one związane tylka z prędkością stałą.
Chodzi mi o to iz OTW opisuje uklady przyspieszajace.
lepton pisze:Istnieje też takie zjawisko w paczkach falowych w których fotony mogą chwilowo osiągać prędkości nadświetlne w zwykłej krzywiźnie czasoprzestrzeni.
Mowisz o przepuszczaniu impulsow przez pary cezu?

Pozdrawiam, GNicz
Gość

Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

Post autor: Gość »

gnicz pisze: Mowisz o przepuszczaniu impulsow przez pary cezu?
Niewiem dokładnie jak ten efekt powstawał, ponieważ było to wspomniania tak ogólnie w jenej książce.
Awatar użytkownika
lepton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 30 paź 2004, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: k/Poznania
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 14 razy

Kolaps grawitacyjny czy nieskonczona ekspansja??

Post autor: lepton »

gnicz pisze:Ja lubie czysto naukowe podejscie. Zero prasowego ,,belkotu' - ksiazki o fizyce dla ludzi majacych o fizyce pojecie. Wzory, wyprowadzenia, dowody to jest to.
Masz całkowitą rację. Książek z serii m.in. Amber poruszają wiele problemów bardzo podobnych i po przeczytaniu kilka z nich nic już prawie nowego się nie dowiaduje.

(Górny post to też mój, tylko zapomniałem się zalogować i stałem się szanownym gościem ) .

Można by jeszcze w tym temacie omówić temat Wszechświata o przestrzeni Torusa, który nie posiada brzegów. Jest to ciekawa teoria, ale ale jak narazie jej nie potwierdzono bo np. nie znaleziono w promieniowaniu reliktowym charakterystycznych kręgów. A może istnieją tylko nie mamy odpowiedniego sprzętu aby je wykryć.
ODPOWIEDZ