Ciała niebieskie

Adamek2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 18 mar 2017, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 4 razy

Ciała niebieskie

Post autor: Adamek2002 »

Wiem, że Ziemia kręci się z zachodu na wschód- i dla tego widzimy wędrówkę Słońca na niebie ze wschodu na zachód- a czy w przypadku Księżyca jest tak samo?

Księżyc obiega Ziemię też w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara. Interesuje mnie to czy w innych galaktykach może być odwrotnie i czy nauka jest w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje?

I Ziemia jest bliżej Słońca, więc czasami "wyprzedza" dalej położone planety i widzimy to tak jakby one się cofały i odwrotnie się kręciły?

Wszystkie planety kręcą się tak samo wokół Słońca- przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, ale jest inaczej w przypadku obrotu wokół własnej osi- Wenus i Uran kręcą się odwrotnie niż Ziemia i pozostałe planety- dlaczego? I czy może wiadomo dlaczego Układ Słoneczny jest tak jakby spłaszczony (w formie dysku)- wszystkie orbity leżą w jednej płaszczyźnie?
Toliman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 kwie 2016, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzeg
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Re: Ciała niebieskie

Post autor: Toliman »

Adamek2002 pisze:Wiem, że Ziemia kręci się z zachodu na wschód- i dla tego widzimy wędrówkę Słońca na niebie ze wschodu na zachód- a czy w przypadku Księżyca jest tak samo?
Tak, generalnie każde ciało niebieskie (jeżeli nie jest obiektem okołobiegunowym) wschodzi na wschodzie a zachodzi na zachodzie. Polecam pobawić się oprogramowaniem typu Stellarium albo jeszcze lepiej wyjść na dwór i zaobserwować położenia Księżyca w odstępie parogodzinnym.
Adamek2002 pisze: I Ziemia jest bliżej Słońca, więc czasami "wyprzedza" dalej położone planety i widzimy to tak jakby one się cofały i odwrotnie się kręciły?
Tak, opisałeś zjawisko retrogradacji - planety zataczają takie pętle:

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Retrogradacja_%28astronomia%29#/media/File:Apparent_retrograde_motion_of_Mars_in_2003.gif

Adamek2002 pisze: Wszystkie planety kręcą się tak samo wokół Słońca- przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, ale jest inaczej w przypadku obrotu wokół własnej osi- Wenus i Uran kręcą się odwrotnie niż Ziemia i pozostałe planety- dlaczego?
Nie wiadomo. Mogą to być skutki zderzeń tych planet z innymi dużymi obiektami w przeszłości. W przypadku Wenus może to być też efekt sił pływowych w jej gęstej atmosferze.
Adamek2002 pisze: I czy może wiadomo dlaczego Układ Słoneczny jest tak jakby spłaszczony (w formie dysku)- wszystkie orbity leżą w jednej płaszczyźnie?
Zajrzyj tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=tmNXKqeUtJM
(dostępne polskie napisy)
Adamek2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 18 mar 2017, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 4 razy

Re: Ciała niebieskie

Post autor: Adamek2002 »

Półkula Północna
Jeśli stanę twarzą do Słońca- po swojej lewej stronie mam kierunek na wschód, po prawej na zachód a moja twarz skierowana jest na południe. Plecy zaś wskazują kierunek północny. Po kilkunastu minutach, Słońce (pozornie) przesunie się w kierunku zachodnim, czyli w moją prawą stronę. Gdyby Ziemia obracała się w prawą stronę, to Słońce przesunęło by się (pozornie) w kierunku wschodnim ( w moją lewą stronę). Czyli Słońce wschodziło by na zachodzie a zachodziło na wschodzie. A tak się przecież nie dzieje, bo Ziemia obraca się w przeciwnym kierunku, niż wskazówki zegara.

A nie wiem jak to by wyglądało gdybym staną w stronę Słońca na półkuli południowej. I czemu niektórzy piszą, że np. w Australii zegarki powinno chodzić w stronę przeciwną niż na Półkuli Północnej? Nie rozumiem tego...
Toliman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 kwie 2016, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzeg
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Re: Ciała niebieskie

Post autor: Toliman »

Adamek2002 pisze:A nie wiem jak to by wyglądało gdybym staną w stronę Słońca na półkuli południowej. I czemu niektórzy piszą, że np. w Australii zegarki powinno chodzić w stronę przeciwną niż na Półkuli Północnej? Nie rozumiem tego...
Też nie rozumiem dlaczego niektórzy ludzie tak piszą

Stoisz w południe twarzą do Słońca na południe od zwrotnika koziorożca (powiedzmy, że w Afryce). Na wprost siebie masz północ, za placami południe. Po prawej masz Australię (a więc wschód), po lewej Amerykę Południową (zachód).
Adamek2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 18 mar 2017, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 4 razy

Re: Ciała niebieskie

Post autor: Adamek2002 »

Południe słoneczne obserwujemy, gdy Słońce jest najwyżej na niebie (najbliżej zenitu). Jest to moment w którym słońce przechodzi nad południkiem, na którym się aktualnie znajdujemy . Podczas południa słonecznego, Słońce zmierza w kierunku południowym na półkuli północnej,- dlatego, że zaczyna się chować pod horyzont??
A na północ na półkuli południowej- dlaczego?

Są sytuacje, kiedy będąc na półkuli północnej będę miał w południe Słońce po stronie północnej, a cień będzie rzucany na południe.
Pewnie chodzi o to co jest poniżej napisane- ale jak to interpretować?
Podczas południa słonecznego Słońce jest dokładnie nad głową obserwatora znajdującego się na równiku w czasie równonocy wiosennej i jesiennej na zwrotniku Raka– w czasie przesilenia letniego oraz na zwrotniku Kozierożca– w czasie przesilenia zimowego.-- 2 wrz 2017, o 20:05 --A jak będzie to wyglądać w dniu równonocy wiosennej wtedy gdy Słońce góruje na równiku- jaki kierunek wskaże mój cień stojąc na półkuli północnej i dlaczego?
Toliman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 24 kwie 2016, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzeg
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Re: Ciała niebieskie

Post autor: Toliman »

Adamek2002 pisze:Podczas południa słonecznego, Słońce zmierza w kierunku południowym na półkuli północnej
Znajduje się w kierunku południowym od obserwatora - dalej na południe już zmierzać nie może. Dalej będzie się przesuwać w stronę zachodniego horyzontu.
Adamek2002 pisze:Są sytuacje, kiedy będąc na półkuli północnej będę miał w południe Słońce po stronie północnej, a cień będzie rzucany na południe.
Nie. W południe Słońce masz zawsze na południu. Chyba, że jesteś na południe od zwrotnika - wtedy będzie tak przez część roku
Adamek2002 pisze:A jak będzie to wyglądać w dniu równonocy wiosennej wtedy gdy Słońce góruje na równiku- jaki kierunek wskaże mój cień stojąc na półkuli północnej i dlaczego?
Zależy od pory dnia. Dokładnie o 12:00 lokalnego czasu słonecznego będzie to północ. Tego dnia Słońce wzejdzie dokładnie na wschodzie a zajdzie na zachodzie.
ODPOWIEDZ