Czy jest ciałem

Grupy, pierścienie, ciała, rozkładalność, klasyczne struktury algebraiczne...
MathMaster
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 80 razy

Czy jest ciałem

Post autor: MathMaster »

Witam

Mam takie zadanie.
Rozważmy zbiór dwuelementowy \(\displaystyle{ \displaystyle K = \{0,1\}}\) z dwoma działaniami wewnętrznymi:

i) dodawaniem \(\displaystyle{ \displaystyle + \colon K\times K \to K}\)określonym równościami

\(\displaystyle{ \displaystyle \aligned 0+0 &=0,& 1+1 &=0,\\ 1+0 &=1,& 0+1 &=1. \endaligned}\)

ii) mnożeniem\(\displaystyle{ \displaystyle \cdot \colon K\times K \to K}\) określonym równościami

\(\displaystyle{ \displaystyle \aligned 0\cdot 0 &=0,& 1\cdot 1 &=1,\\ 1\cdot 0 &=0,& 0\cdot 1 &=0. \endaligned}\)

Wykazać, że \(\displaystyle{ \displaystyle(K,+, \cdot )}\) jest ciałem.
Z def. ciała wynika, że \(\displaystyle{ \displaystyle(K, +)}\) i \(\displaystyle{ (K,\cdot )}\) muszą być grupami abelowymi.
Ale przecież zbiór \(\displaystyle{ K \setminus \left\{ 0\right\} = \left\{ 1\right\}}\) ma tylko 1 element, więc nie można z nim utworzyć grupy.
Ostatnio zmieniony 8 gru 2013, o 23:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22266
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3764 razy

Czy jest ciałem

Post autor: a4karo »

Dlaczego nie? \(\displaystyle{ 1\cdot 1=1, \frac11=1, 1\cdot 1=1\cdot 1}\)
Ostatnio zmieniony 8 gru 2013, o 23:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
MathMaster
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 80 razy

Czy jest ciałem

Post autor: MathMaster »

Kurde rzeczywiście niby taka grupa spełnia wszystkie założenia grupy abelowej ale mimo to to jakieś dziwne
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22266
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3764 razy

Czy jest ciałem

Post autor: a4karo »

Zbiór pusty tez jest dziwny
ODPOWIEDZ