Zbiory - odpowiedni zapis

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Awatar użytkownika
Mariusz1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 6 kwie 2010, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 32 razy

Zbiory - odpowiedni zapis

Post autor: Mariusz1234 »

Mam pytanie. Czym się różnią takie zapisy bo już się w tym gubię powoli. W podręczniku od szkoły średniej piszą co innego niż w podręczniku studenckim. Mianowicie :

Czym się różnią zbiory : \(\displaystyle{ A \subset B}\) od \(\displaystyle{ A \subseteq B}\)

W podręczniku od szkoły średniej mam tak :
Zbiór A zawiera się w zbiorze B (lub A jest podzbiorem B), jeśli każdy element zbioru A jest elementem zbioru B. Oznaczamy \(\displaystyle{ A \subset B}\). Jeżeli \(\displaystyle{ A \subset B \ i \ A \neq B}\) , to zbiór A nazywamy podzbiorem właściwym zbioru B.
W podręczniku studenckim :
Mówimy, że S jest podzbiorem zbioru T, jeśli każdy element zbioru S należy do zbioru T. Jeśli zbiór S jest podzbiorem zbioru T piszemy \(\displaystyle{ S \subseteq T}\)
A teraz ciekawsze, niżej jeszcze pisze :
Często mówimy, że S jest zawarty w T w przypadku gdy \(\displaystyle{ S \subseteq T}\), ale trzeba zwrócić uwagę na możliwość nieporozumienia, jeśli powiemy także "x jest zawarty w T", mając na myśli "\(\displaystyle{ x \in T}\)". Zawieranie się zbiorów i zawieranie elementów oznaczają zupełnie różne rzeczy.
No właśnie do tej pory myślałem, że jak jeden zbiór jest zawarty w drugim to wszystkie elementy pierwsze zbioru są zawarte w tym właśnie drugim zbiorze. Chociaż sam już nie wiem jak to interpretować.
miodzio1988

Zbiory - odpowiedni zapis

Post autor: miodzio1988 »

No właśnie do tej pory myślałem, że jak jeden zbiór jest zawarty w drugim to wszystkie elementy pierwsze zbioru są zawarte w tym właśnie drugim zbiorze.
Należą do, a nie są zawarte. Trzeci tekst CI o tym mówi
Awatar użytkownika
Mariusz1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 6 kwie 2010, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 32 razy

Zbiory - odpowiedni zapis

Post autor: Mariusz1234 »

Czyli mam rozumieć tak, że :

Zbiór A jest zawarty w zbiorze B, gdy wszystkie elementy ze zbioru A należą do zbioru B. Tak ?

I teraz pytanie o oznaczenie. Jak oznaczać ?

\(\displaystyle{ A \subset B \quad \quad \ czy \ \quad \quad A \subseteq B}\)
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23498
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3265 razy

Zbiory - odpowiedni zapis

Post autor: piasek101 »

Tu coś masz :
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34549
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Zbiory - odpowiedni zapis

Post autor: Jan Kraszewski »

72322.htm

JK
ODPOWIEDZ