Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Własności ciągów i zbieżność, obliczanie granic. Twierdzenia o zbieżności.
Awatar użytkownika
kp1311
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 20 maja 2009, o 15:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarzecze
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 49 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: kp1311 »

Potrzebuje pomocy w zrozumieniu następującego dowodu:
Niech \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }=g}\). Z definicji granicy wynika że dla każdej liczby \(\displaystyle{ \epsilon >0}\), a więc i dla \(\displaystyle{ \epsilon = 1}\). Spełniona jest nierówność:\(\displaystyle{ | a_{n} - g|<1}\) (ok).

Ponieważ (1) \(\displaystyle{ | a_{n}| = | a_{n} - g + g| \le \left | a_{n} - g \right| + \left| g \right|}\) (ok) więc dla \(\displaystyle{ n>\delta}\) jest \(\displaystyle{ \left| a_{n} \right| \le 1 + \left| g \right|}\) (tego już kompletnie nie rozumiem, jak na podstawie (1) został wyciągnięty taki wniosek?) z dalszą częścią dowodu sobie poradziłem, zatem nie będę jej przepisywał.
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: Brzytwa »

kp1311 pisze:\(\displaystyle{ | a_{n}| = | a_{n} - g + g| \le \left | a_{n} - g \right| + \left| g \right|}\) (ok) więc dla \(\displaystyle{ n>\delta}\) jest \(\displaystyle{ \left| a_{n} \right| \le 1 + \left| g \right|}\)
Pierwsza nierówność wynika z tzw. nierówności trójkąta (\(\displaystyle{ |x|+|y| \ge |x+y|}\), a druga właśnie z nierówności 1)\(\displaystyle{ |a_{n}-g|<1}\).
Awatar użytkownika
kp1311
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 20 maja 2009, o 15:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarzecze
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 49 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: kp1311 »

Przy (1) napisałem (ok) ponieważ ją rozumiałem
Nie rozumiem tylko jak z (1) wynika że \(\displaystyle{ \left| a_{n} \right| \le 1 + \left| g \right|}\) ?
Możesz mi to jakoś rozpisać?
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: Brzytwa »

\(\displaystyle{ | a_{n} - g|<1}\)

teraz dodajmy \(\displaystyle{ |g|}\) stronami i dostajemy

\(\displaystyle{ | a_{n} - g|+|g|<1+|g|}\)

no i wystarczy skorzystać z przechodniości nierówności.
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: fon_nojman »

Chodzi o to (def granicy ciągu), że dla \(\displaystyle{ \varepsilon =1}\) istnieje taka liczba \(\displaystyle{ \delta}\), że dla \(\displaystyle{ n>\delta}\) mamy \(\displaystyle{ |a_n-g|<\varepsilon =1}\).

Czyli u ciebie, jak weźmiemy sobie \(\displaystyle{ n>\delta}\) to już mamy \(\displaystyle{ |a_n-g|<1}\)
Awatar użytkownika
kp1311
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 20 maja 2009, o 15:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarzecze
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 49 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: kp1311 »

Teraz widzę
Jeszcze jedna mała wątpliwość, wychodzi na to że \(\displaystyle{ | a_{n} | < 1 + |g|}\) (ok), tyle że w mojej książce ta nierówność jest osłabiona...
To błąd w druku czy może ma to jakieś inne uzasadnienie?-- 16 cze 2009, o 19:48 --
fon_nojman pisze:Chodzi o to (def granicy ciągu), że dla \(\displaystyle{ \varepsilon =1}\) istnieje taka liczba \(\displaystyle{ \delta}\), że dla \(\displaystyle{ n>\delta}\) mamy \(\displaystyle{ |a_n-g|<\varepsilon =1}\).

Czyli u ciebie, jak weźmiemy sobie \(\displaystyle{ n>\delta}\) to już mamy \(\displaystyle{ |a_n-g|<1}\)
Akurat z tym nie miałem problemu....
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: Brzytwa »

Z nierówności ostrej wynika nieostra więc błędu być nie może nierówność ostra jest również prawdziwa, ale pytanie co jest potrzebne w dalszej części dowodu.
Awatar użytkownika
kp1311
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 20 maja 2009, o 15:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarzecze
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 49 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: kp1311 »

Brzytwa pisze:Z nierówności ostrej wynika nieostra więc błędu być nie może nierówność ostra jest również prawdziwa, ale pytanie co jest potrzebne w dalszej części dowodu.
Jesteś pewien? W takim razie jeśli \(\displaystyle{ a<1}\) to wg. Ciebie również \(\displaystyle{ a \le 1}\) (przecież jest mniejsze więc nie może być równe)

Jest na odwrót: z nierówności nieostrej wynika ostra
np. jeśli \(\displaystyle{ a \le 1}\) to również \(\displaystyle{ a<1}\)-- 16 cze 2009, o 20:05 --A jeśli chodzi o dalszą część dowodu to z nią już nie potrzebuje pomocy
Dziękuje za pomoc.
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: Brzytwa »

kp1311 pisze:
Brzytwa pisze:Z nierówności ostrej wynika nieostra więc błędu być nie może nierówność ostra jest również prawdziwa, ale pytanie co jest potrzebne w dalszej części dowodu.
Jesteś pewien? W takim razie jeśli \(\displaystyle{ a<1}\) to wg. Ciebie również \(\displaystyle{ a \le 1}\) (przecież jest mniejsze więc nie może być równe)

Jest na odwrót: z nierówności nieostrej wynika ostra
np. jeśli \(\displaystyle{ a \le 1}\) to również \(\displaystyle{ a<1}\)

-- 16 cze 2009, o 20:05 --

A jeśli chodzi o dalszą część dowodu to z nią już nie potrzebuje pomocy
Dziękuje za pomoc.

Proponuję jeszcze raz to przemyśleć I mała podpowiedź: \(\displaystyle{ a \ge 1 \ \Leftrightarrow \ (a=1 \ \vee \ a>1)}\)

P.S.

Tak na wszelki wypadek dam kontrprzykład: \(\displaystyle{ 1 \ge 1 \ \Rightarrow \ 1>1}\) - implikacja raczej średnio prawdziwa...
Awatar użytkownika
kp1311
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 20 maja 2009, o 15:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarzecze
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 49 razy

Dowód twierdzenia: ,,Jeśli ciąg jest zbieżny to..."

Post autor: kp1311 »

Przemyślałem jeszcze jeden raz oraz dogłębnie przeanalizowałem kontrprzykład i pozostaje mi już tylko przyznać Ci racje
ODPOWIEDZ