Ada Lovelace

Biografie matematyków. Dyskusje o dorobku znanych mistrzów. Historie, które stały się legendami... Legendy, które stały się mitami...
Mity, które stały się ... matematyką.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11767
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3196 razy
Pomógł: 759 razy

Ada Lovelace

Post autor: mol_ksiazkowy »

Ada

Ada Lovelace: pochodzenie i dzieciństwo
Ada Lovelace urodziła się jako Augusta Ada Byron (jedyne prawowite dziecko poety Lorda Byrona i Anne Isabelle Milbanke) 10 grudnia 1815 roku w Londynie. Wychowana w zamożnej rodzinie zdobyła niezwykłe wykształcenie jak na kobietę swoich czasów do tego stopnia, że ​​ojciec nazywał ją swoją „księżniczką równoległoboków” ze względu na jej wiedzę i zamiłowanie do matematyki. Została poddana rygorystycznej edukacji, której program nauczania (pod okiem różnych nauczycieli, mentorów i guwernantek) obejmował naukę języka francuskiego, muzyki, niemieckiego, łaciny i greki, historii oraz, oczywiście, nauk ścisłych i matematyki. W rzeczywistości prowadziła intensywną korespondencję na temat zaawansowanej matematyki z Mary Somerville . W wieku 18 lat poznała bogatego i sławnego wynalazcę Charlesa Babbage’a, który pozostał jej przyjacielem i współpracownikiem na całe życie.
Ada Lovelace zmarła 27 listopada 1852 r mając zaledwie 36 lat.

Ada Lovelace: pierwsza programistka
Po rozmowie Babbage'a w Turynie w 1840 roku na temat jego silnika analitycznego (zaprojektowanego do wykonywania wszelkiego rodzaju obliczeń matematycznych), inżynier Luigi Federico Meabrea napisał artykuł w prasie o tym niesamowitym urządzeniu i opisującym podstawową konstrukcję maszyny. Ada Lovelace przetłumaczyła artykuł na język angielski i dodała szereg objaśnień, czyniąc publikację jedną z najważniejszych w historii informatyki. W swoich notatkach Lovelace zamieściła algorytm pokazujący, w jaki sposób można wykorzystać tę maszynę do obliczenia szeregu liczb zespolonych: wyszła poza zwykłą akademicką refleksję na temat silnika analitycznego i stworzyła pierwszy w historii program komputerowy. Czy Ada Lovelace rzeczywiście była pierwszą programistką? Choć bohaterkę tego tekstu zgodnie określa się na całym świecie jako twórczynię pierwszego programu, to jednak wielu naukowców ma co do tego zastrzeżenia. Jak się okazuje, wątpliwości są dość dobrze uargumentowane. Australijski historyk informatyki Allan G. Bromley, badający życie i osiągnięcia Babbage’a, w jednym ze swoich tekstów wyraźnie stwierdził, że prawie wszystkie programy cytowane w notatkach Ady zostały przygotowane wcześniej przez twórcę maszyny analitycznej. Co więcej, na bazie korespondencji między Lovelace i Babbage’em postawił tezę, że ta pierwsza nie miała wystarczającej wiedzy, by samodzielnie stworzyć program dla maszyny analitycznej.
żródło: Komputerświat

Algorytmy
żródło
https://servecom.pl/blog/ada-lovelace-pierwsza-programistka/
Trzecim ważnym zagadnieniem, które szczegółowo rozpisała Ada, są algorytmy lub programy komputerowe. W Uwadze G zamieściła przykład, którym był program do obliczania liczb Bernoulliego. To nieskończony, bardzo złożony ciąg, który jest istotny dla teorii liczb. Ada opracowała wymaganą sekwencję operacji, a ponadto stworzyła tabelę, która wskazywała, jak zaprogramować maszynę do wykonania każdego kroku. Lovelace rozwinęła koncepcję podprogramów (służących np. do obliczenia cosinusa czy procentu składanego) i pętli rekurencyjnych (ciągów instrukcji, które samoczynnie się powtarzają). W pewnym momencie Ada dysponowała algorytmem, który samodzielnie wzbogaciła o tablicę i diagram. Instrukcja umożliwiała wprowadzenie go do komputera przez użytkownika. Dokument zawierał informacje o rejestrach docelowych i operacjach. Współcześni użytkownicy C++ z łatwością rozpoznaliby zapisy Lovelace.
Sympatycy Ady właśnie za szczegółowy diagram, który znajdował się wraz z opisem, przypisują jej miano „pierwszego na świecie programisty komputerowego”. Niektórzy uważają, że może to lekka przesada, gdyż Babbage jeszcze przed pojawieniem się artykułu wymyślił ponad dwadzieścia procesów. Niestety to tylko teoretyczne rozważania, których nigdy nie spisał i nie udowodnił. Algorytm do obliczania liczb Bernoulliego wraz ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi jego wprowadzenia, można uznać za pierwszy program komputerowy. Dokumenty, gdzie został spisany, opatrzone były podpisem Ady Lovelace.
Dziedzictwo : /MatPlaneta
Jej wkład w informatykę został uznany dopiero sto lat po jej śmierci. Pomysły Lovelace na temat komputerów tak daleko wyprzedziły swoje czasy, że technologia potrzebowała prawie wieku, by nadrobić zaległości. Podczas gdy notatki Lovelace na temat silnika analitycznego Babbage’a nie przyciągały uwagi w czasie, gdy zostały pierwotnie opublikowane w 1843 r., znalazły znacznie szerszą publiczność po ponownym opublikowaniu w książce B.V. Bowdena z 1953 r. „Szybsze niż myśli: sympozjum o cyfrowych maszynach obliczeniowych”. Wraz z pojawieniem się dziedziny informatyki w latach pięćdziesiątych, Lovelace zyskał nowych zwolenników w erze cyfrowej. W latach siedemdziesiątych Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opracował wysokiej klasy język programowania komputerowego, który zastąpił setki różnych języków używanych wówczas przez wojsko. Kiedy dowódca marynarki wojennej USA Jack Cooper zasugerował nazwanie nowego języka „Ada” na cześć Lovelace w 1979 r., Propozycja została jednogłośnie przyjęta. Ada jest nadal używana na całym świecie do dziś w działaniu systemów czasu rzeczywistego w lotnictwie, służbie zdrowia, transporcie, finansach, infrastrukturze i przemyśle kosmicznym.
film (Ada: Programowanie jest kobietą!) https://www.youtube.com/watch?v=oEEm65tGJVg&ab_channel=Matplaneta


imię Ada
Ada – imię żeńskie
Ada – władczyni Karii
Ada – język programowania
(523) Ada – planetoida w Układzie Słonecznym
Ada – małej wielkości krater uderzeniowy na Marsie
Ada albo Żar – powieść Vladimira Nabokova
Ada – albański film z 2013 roku
Ada – postać biblijna, żona Lamecha
Ada – rodzaj roślin z rodziny storczykowatych
deaminaza adenozyny
AdA – pierwszy na świecie zderzacz cząstek i antycząstek
ADA – American Dental Association
Ada – święta, żyła prawdopodobnie w VII w.

Dodano po 41 minutach 13 sekundach:
Biografia: James Essinger - Algorytm Ady
Ukryta treść:    
Dodano po 23 godzinach 33 minutach 41 sekundach:
:arrow: EduInf drzewo rozwoju komputerów
Ukryta treść:    
:arrow: A czemu zmieniony jest tytuł :?: :arrow: po prostu Ada!
Załączniki
Ada00.jpg
Ada00.jpg (159.62 KiB) Przejrzano 989 razy
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34649
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5229 razy

Re: Ada Lovelace

Post autor: Jan Kraszewski »

mol_ksiazkowy pisze: 16 maja 2024, o 00:10 :arrow: A czemu zmieniony jest tytuł :?:
To nie ja...

Ale ponieważ regulaminowo temat musi zawierać 2-3 słowa, więc ten nowy skróciłem do dwóch.

JK
admin
Administrator
Administrator
Posty: 109
Rejestracja: 11 maja 2004, o 14:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Karpacz
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Re: Ada Lovelace

Post autor: admin »

Tytuł powinien zawierać się w 70 znakach czyli minimum 2-3 słowach
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34649
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5229 razy

Re: Ada Lovelace

Post autor: Jan Kraszewski »

admin pisze: 16 maja 2024, o 08:08 Tytuł powinien zawierać się w 70 znakach czyli minimum 2-3 słowach
Ale jest to raczej wskazówka niż bezwzględny wymóg. Chodziło o to, żeby tytuł określał w jakimś stopniu treść posta, o co przy jednowyrazowym tytule raczej ciężko. Zdarzają się jednak wyjątki - tutaj akurat jednowyrazowy tytuł był jak dla mnie w porządku.

JK
ODPOWIEDZ