Prędkość światła

Szczególna i ogólna teoria względności. Zjawiska relatywistyczne.
czacha

Prędkość światła

Post autor: czacha »

Jak to jest, że prędkość światła względem jakiegoś obserwatora jest stała, niezależnie od ruchu tego obserwatora? Bardzo mnie to ciekawi. Pozdrawiam.
krzych07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 24 sty 2008, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: net
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 10 razy

Prędkość światła

Post autor: krzych07 »

Wydaje mi sie ze tutaj znaczenie maja efekty relatywistyczne.
czacha

Prędkość światła

Post autor: czacha »

Niewiele mi to mówi, ale zapytam google. Dzięki;), jak wiesz coś ciekawego odnośnie tego, to napisz. Pozdrawiam.

[ Dodano: 1 Lipca 2008, 19:02 ]
Na razie znalazłem tyle:
Efekty relatywistyczne występują dla każdego ciała w ruchu ale dla małych prędkości są niezauważalne

wraz ze wzrostem prędkości:

-rośnie masa
-zwalnia bieg czasu (np. poruszający się zegar spóznia)
-skrócenie ciała w linii po której się porusza
-ze zdarzeń równoczesnych dla nieruchomego obserwatora dla poruszającego się wcześniejsze jest to w którego stronę się porusza
Czyli co? Jak zacznę biec to ni z tąd, ni z owąt zacznę więcej warzyć?Czas zacznie wolniej płynąć i ja się skrócę?

Ja tego nie rozumiem, bo myślałem, że jak ciało ma jakąś masę, to nie może jej zmienić przez zwyczajne zwiększenie się prędkości, myślałem, że dla większej masy konieczna jest dodatkowa materia. Może przez przyspieszanie zwiększa się ilość materii zawartej w jakimś ciele? Poza tym wydaje mi się, że czas płynie dla nas jednakowo, niezależnie od tego czy poruszamy się szybko, czy powoli.
krzych07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 24 sty 2008, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: net
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 10 razy

Prędkość światła

Post autor: krzych07 »

Nie mówimy tutaj o takich predkościach jak biegu człowieka. Efekty relatywistyczne zaczynamy brać pod uwagę jeżeli predkość jest około 10% prędkości światła.
Co do bardziej szczegółowych informacji to pogoogluj wiecej, albo najlepiej zajryj do jakiegos dobrego podrecznika od fizyki, bo ja bym mógł ci troche namieszać:p
Przeanalizuj tez wzory z relatywistyki.
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Prędkość światła

Post autor: MakCis »

Nie bez znaczenia są tutaj postulaty Einstaina: założył on bowiem, że prędkość światła jest nieprzekraczalna.

Niech dane będą dwie rakiety poruszające się w tym samym kierunku o przeciwnych zwrotach z prędkościami odpowiednio \(\displaystyle{ v_1=0,5c}\) i \(\displaystyle{ v_2=0,7c}\). Gdybyśmy liczyli względną prędkość tak samo jak dla małych prędkości (czyli dodając je do siebie) otrzymam iż \(\displaystyle{ v_{wzg}=1,2c}\), została zatem przekroczona nieprzekraczalna granica prędkości. Dlatego też wprowadzono wsp. relatywistyczny, ale o tym już sam doczytaj

Poczytaj również o transformacji Lorentza i Galileusza.
czacha

Prędkość światła

Post autor: czacha »

Dzięki Wam. Wszystko to zagmatwane, ale może stopniowo jakoś do tego dojdę:)Pozdrawiam
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Prędkość światła

Post autor: MakCis »

Nie jest to aż takie zagmatwane w porównaniu z innymi działami fizyki, sama relatywistyka to po prostu krótki dział, i całkiem prosty

[ Dodano: 2 Lipca 2008, 21:12 ]
choć prosty to raczej pojecie względne
czacha

Prędkość światła

Post autor: czacha »

No właśnie;p Patrzyłem w wikipedii co piszą i jest bardzo dużo, trochę trudnym językiem, ale powoli to obczaję. Pozdrawiam.
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Prędkość światła

Post autor: MakCis »

Wikipedia ma to do siebie, że czasami może odstraszyć człowieka. Dobrze poszperaj i znajdziesz materiały o wiele przystępniej napisane, np:




a tutaj są zadania:
http://www.mif.pg.gda.pl/zz/STW.pdf
niby studenckie, ale z niektórymi na pewno dasz sobie radę
czacha

Prędkość światła

Post autor: czacha »

Dzięki, bardzo fajne materiały:)
Fibik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 75 razy

Prędkość światła

Post autor: Fibik »

Prędkość dźwięku mierzona w samolocie jest taka sama, jak ta na lotnisku.
Z falami elektromagnetycznymi jest dość podobnie.
alien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 10 wrz 2007, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubcza
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2 razy

Prędkość światła

Post autor: alien »

Chodzi tu o założenia Szczególnej Teorii Wzglęgności, które mówią o tym, że prędkośc światła we wszystkich układach odniesienia jest stała. Niezależnie od obserwatora prędkośc światła wynosi około \(\displaystyle{ c=3*10^8}\). Musisz o tym poczytac. Pozdrawiam:)
blost
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1994
Rejestracja: 20 lis 2007, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 271 razy

Prędkość światła

Post autor: blost »

a jak jest z prędkościami np. 0.9 c ?
Fibik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 75 razy

Prędkość światła

Post autor: Fibik »

Prędkość światła jest stała lokalnie, czyli gdy zmierzę tę prędkość w laboratorium, zawsze otrzymam tyle samo, niezależnie czy laboratorium stoi na Ziemi, na Księżycu, czy też na Wenus.

I oczywiście nie ma tu nic nadzwyczajnego - z dźwiękiem jest dokładnie tak samo.

Zresztą wszystko tak funkcjonuje, albo prawie.
Weźmy np. takie wahadło: ono działa praktycznie tak samo w rozpędzonym pociągu, jak i w domu na stole - okres drgań się nie zmienia.

A co z prędkościami 0.9c?
No, cóż one są mniejsze od c - tak około o 0.1c
blost
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1994
Rejestracja: 20 lis 2007, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 271 razy

Prędkość światła

Post autor: blost »

Fibik chyba troszke z tematem się mijasz mi chodzi o względność prędkości światła
ODPOWIEDZ